Rusko bojuje so šírením variantu delta

V Rusku opäť zaznamenali rekordný denný prírastok počtu obetí, ktorých životy si vyžiadala pandémia nového druhu koronavírusu. Za 24 hodín tam zomrelo 737 ľudí. Rusko je, čo sa týka prípadov nákazy, piaty pandémiou najviac zasiahnutý štát na svete a prvýkrát sa v počte úmrtí zaznamenaných za jediný deň dostalo cez hranicu 700.

Rusko aktuálne bojuje so šírením nákazlivého koronavírusového variantu delta. Moskovský starosta Sergej Sobianin nedávno informoval, že variantom delta je infikovaných asi 90 percent jedincov z celkového počtu nových prípadov nákazy v hlavnom meste, ktoré je považované za epicentrum tohto variantu. V celom 146-miliónovom Rusku dostalo obe dávky vakcíny len asi 18,2 milióna ľudí. Kremeľ si pritom pôvodne vytýčil za cieľ zaočkovať oboma dávkami vakcíny do konca septembra až 60 percent obyvateľov.

WA 51 Moskva - Zdravotník odetý v ochrannom odeve doprevádza muža, ktorý má príznaky ochorenia COVID-19 do nemocnice Kommunarka na predmestí ruskej metropoly Moskva v pondelok 21. júna 2021. Ruské úrady zaznamenali v sobotu 17. 378 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je viac ako dvojnásobok počtu zo začiatku júna - viac ako polovica prípadov pochádzala z Moskvy, kde sa počet infekcií tento mesiac strojnásobil. FOTO TASR/AP
 
A medical worker wearing protective gear escorts a man, suspected
Neprehliadnite

Rusko bojuje so šírením nákazlivého variantu delta. Opäť zaznamenalo rekordný prírastok obetí

Najvyšší súd zamietol žiadosť D. Kováčika

Najvyšší súd (NS) SR zamietol ako nedôvodnú sťažnosť bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý ho zobral v roku 2020 do väzby. NS SR sa sťažnosťou opätovne zaoberal po zrušení uznesenia z novembra 2020 júnovým nálezom Ústavného súdu (ÚS) SR.

Podľa slov Ivany Nittmannovej z tlačového oddelenia NS SR súd s rovnakým výsledkom vyhodnotil aj žiadosti obvineného o nahradenie väzby písomným sľubom, o nahradenie väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka, ako aj žiadosť obvineného o nahradenie väzby peňažnou zárukou ponúknutou manželkou obvineného vo výške 50-tisíc eur, ktoré nepovažoval v tomto prípade za opodstatnené.

Na snímke špeciálny prokurátor Dušan Kováčik (vľavo), ktorého zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v Bratislave vo štvrtok 22. októbra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Dušan Kováčik ostáva vo väzbe. Najvyšší súd zamietol jeho sťažnosť ako nedôvodnú

Tržby v maloobchode boli v máji medziročne vyššie

Maloobchodné tržby aj v máji 2021 prekročili úroveň predchádzajúceho roka o viac ako desatinu, dokonca o päť percent prekonali aj predcovidovú úroveň tržieb z mája 2019. Vyššie tržby ako minulý rok a aj pred dvoma rokmi zaznamenali hypermarkety aj zásielkový a internetový predaj. Výrazne rástli aj tržby v predaji áut, ale úroveň roka 2019 nedosiahli. Maloobchodné tržby boli v máji medziročne o 11,5 percenta vyššie, pričom dosiahli rovnaký rast ako v predchádzajúcom mesiaci.

Medzimesačný vývoj tržieb za vlastné výkony a tovar bol v máji 2021 pozitívny vo všetkých hlavných činnostiach vnútorného obchodu s výnimkou predaja a opravy motorových vozidiel. Najvýraznejší rast bol v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev (o 41,7 percenta). V ubytovaní boli tržby vyššie o 8,2 percenta, vo veľkoobchode o 5,2 percenta a v maloobchode o 1,4 percenta. Pokles v predaji a oprave motorových vozidiel dosiahol 3,8 percenta.

Nákupné centrum Eurovea po čiastočnom uvoľnení opatrení na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19.
Neprehliadnite

Maloobchodné tržby boli v máji medziročne výrazne vyššie, prekonali predcovidovú úroveň

V. Babaryku odsúdili na 14 rokov väzenia

Viktara Babaryku, ktorý chcel vlani kandidovať v prezidentských voľbách v Bielorusku proti úradujúcej hlave štátu Alexandrovi Lukašenkovi, odsúdili na 14 rokov väzenia za údajné finančné podvody. „Viktar Babaryka bol odsúdený na 14 rokov v trestaneckej kolónii s najprísnejším stupňom stráženia,“ uviedli stúpenci tohto 57-ročného opozičného politika.

Rozsudok bol vynesený na záver súdneho procesu, v ktorom bol bývalý bankár obžalovaný z prijatia úplatku, z legalizácie finančných prostriedkov získaných nezákonným spôsobom a z vedenia zločineckej skupiny. Politik všetky obvinenia odmietol ako vykonštruované. Proces sa začal vo februári tohto roku. Bieloruská prokuratúra pre neho požadovala 15 rokov väzenia. Viktar Babaryka plánoval kandidovať v prezidentských voľbách v auguste 2020, úrady ho však zatkli vlani v júni ešte predtým, ako stihol svoju kandidatúru oficiálne zaregistrovať.

Viktar Babaryka
Neprehliadnite

Lukašenkovho oponenta Babaryku odsúdili na 14 rokov väzenia

Antigénové testy exspirujú v rokoch 2022 a 2023

Antigénové testy, ktoré má Slovensko na skladoch Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR, exspirujú v rokoch 2022 a 2023. Ako uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, pripravené sú pre prípad zhoršenia sa epidemiologickej situácie a pre prípad potreby ich využitia pri testovaní.

Riaditeľka kancelárie predsedu SŠHR SR Natália Petríková potvrdila, že štát ich má sklade približne 12 miliónov. Rezort zdravotníctva doplnil, že aktuálne je k dispozícii 120 mobilných odberových miest po celom Slovensku na PCR testovanie s kapacitou pretestovania denne 30-tisíc ľudí. „V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie vie ministerstvo zdravotníctva v priebehu 24 hodín zvýšiť kapacity testovania na 200 miest,“ doplnila s tým, že PCR testovanie v indikovaných prípadoch je plne hradené.

Zdravotníčka píše číslice pri antigénových testoch na odbernom mieste v Banskej Bystrici
Neprehliadnite

Antigénové testy na skladoch exspirujú najneskôr v roku 2023, uvádza ministerstvo zdravotníctva