J. Mičovský stiahol demisiu

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) sa rozhodol stiahnuť svoju demisiu. Tú podal po podozreniach z korupcie u svojej nominantky. Odôvodnil to množstvom podporných vyhlásení na jeho adresu, ktoré ho presvedčili, aby „neutekal z boja“.

List o stiahnutí demisie poslal do Prezidentského paláca a informoval aj premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Uviedol, že postup je na premiérovi a prezidentke Zuzane Čaputovej. Prezidentka sa však spolu s premiérom dohodli na vymenovaní Samuela Vlčana.

E. Heger považuje za dôležité, že bude vymenovaný nový minister. Vyhlásenie J. Mičovského o stiahnutí demisie považuje za symbolické gesto a predpokladá, že to chcel urobiť ako poďakovanie a vyjadrenie, že oblasti svojho pôsobenia chce ostať verný.

Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ján Mičovský (OĽaNO) počas brífingu s novinármi, na ktorej ohlásil svoju demisiu z postu ministra pôdohospodárstva 25. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ján Mičovský stiahol svoju demisiu, chce vo funkcii pokračovať

Očkovanie aj pre deti od 12 rokov

Na očkovanie proti novému koronavírusu sa môžu prihlásiť už aj deti od 12 rokov. Z očkovacieho formulára NCZI vyplýva, že osobám vo veku 12 až 17 rokov sú prideľované vakcíny Pfizer/BioNTech a záujemcom vo veku 18 rokov a starším sú prideľované vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna.

Deti staršie ako 12 rokov už môžu byť prihlásené do Čakárne na očkovanie, pre túto vekovú kategóriu sa otvorila z dôvodu nastavenia predbežných kapacít a na zmonitorovanie predbežného záujmu,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ministerstvo zdravotníctva podľa nej zároveň očkovanie detí konzultuje so zástupcami pediatrie. „Budeme následne informovať o presnom postupe z hľadiska logistiky očkovania,“ dodala. Na očkovanie sa budú musieť dostaviť s rodičom.

JB 40 San Pedro - Študentka, 14-ročná Jeff Eseromová dostáva vakcínu počas očkovania 12-ročných a starších žiakov proti ochoreniu COVID-19 vo vakcinačnom centre v priestoroch školy v kalifornskom meste San Pedro 24. mája 2021. FOTO TASR/AP

High school freshman Jeff Eseroma, 14, is vaccinated at a school-based COVID-19 vaccination clinic for students 12 and older in San Pedro, Calif., Monday, May 24, 2021. Schools are turning to mascots, prizes and contests to entice youth ages 12 and up to get
Neprehliadnite

Možnosť očkovania proti covid-19 sa otvorila aj pre deti od 12 rokov

Kontrol na hraniciach ubudne

Polícia zmierňuje intenzitu kontrol na vnútorných hraniciach a medzinárodných letiskách. Kontroly majú byť sporadické, cielené na dodržiavanie opatrení. Polícia však upozornila, že prichádzajúci sú naďalej povinní dodržiavať platné opatrenia.

Slovenská republika zároveň od utorka nebude obmedzovať vstup osôb cez malé cestné priechody a iné turistické cesty z Poľskej republiky a Českej republiky. „Obmedzenia ostávajú na hraniciach s Maďarskom, pretože z maďarskej strany došlo oproti predchádzajúcemu obdobiu iba k otvoreniu hraničného priechodu Tachty – Cered v čase od 07.00 h – 09.00 h a 16.00 h – 18.00 h,“ upozornila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Od pondelka 26. apríla 2021 od 6.00 h sa predlžuje diaľkový limit pre pendlerov zo susedných štátov z 30 na 100 kilometrov. Potrebný je negatívny výsledok antigénového alebo RT-PCR testu nie starší ako sedem dní. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva k režimu na hraniciach. Na snímke polícia počas kontroly na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť -Tornyosnémeti 26. apríla 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Na hraniciach bude menej kontrol, otvoria sa niektoré malé priechody

V. Putin spečatil vypovedanie Zmluvy o otvorenom nebi

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi. Zákon bol v máji schválený Štátnou dumou, Rada federácie ho odobrila začiatkom júna. Spojené štáty oficiálne ukončili spoluprácu v rámci Zmluvy o otvorenom nebi v novembri 2020.

USA to zdôvodnili tým, že Ruská federácia údajne porušila niekoľko ustanovení dohovoru. Moskva po januárovom začatí vnútroštátnych postupov na odstúpenie od zmluvy vyhlásila, že šanca na zachovanie dohody je minimálna.

Zmluva o otvorenom nebi umožňuje signatárskym krajinám vykonávať neozbrojené prieskumné lety nad celým územím jej členských štátov, čím sa má medzi nimi budovať vzájomná dôvera.

EBE 39 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie s vládnymi úradníkmi v rezidencii Novo-Ogarjovo neďaleko Moskvy vo štvrtok 20. mája 2021. 
Putin vyhlásil, že niektorí zahraniční nepriatelia Ruska snívajú o tom, že sa zmocnia častí jeho rozsiahleho územia. Varoval ich však, že Moskva im
Neprehliadnite

Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi

Dôvera investorov stúpa

Investorom v eurozóne sa opäť zlepšila nálada, keď ich dôvera v júni vzrástla už štvrtý mesiac po sebe a na najvyššiu úroveň od februára 2018. Podporilo ju opätovné otváranie reštaurácií a podnikov v cestovnom ruchu po poklese počtu nových prípadov ochorenia covid-19.

Podľa prieskumu inštitútu Sentix sa index dôvery zvýšil na 28,1 bodu z 21 bodov v máji, ktorý prekonal aj predpoveď analytikov. Riaditeľ Sentix Manfred Hübner upozornil, že aj keď ekonomika naberá na sile, existujú riziká, ktoré môžu brzdiť jej rast. Tým môžu byť napríklad stúpajúce ceny.

Prieskum ukázal tiež, že aj čiastkový index súčasných podmienok v eurozóne v júni strmo vzrástol na 21,3 zo 6,3 bodu v máji. Len index očakávaní investorov mierne klesol na 35,3 z 36,8 bodu pred mesiacom.

muž - počítač - účtovníctvo - spisy - kalkulačka
Neprehliadnite

Dôvera investorov v eurozóne bola v júni najvyššia od februára 2018