Zmien bude viac

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje viaceré zmeny. V spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pracuje v oblasti testovacej stratégie na novinke. PCR testy by sa po novom mohli začať využívať lokálne, a to na základe výsledkov z monitoringu odpadových vôd.

Podľa MZ bude vďaka novej stratégii možné získavať dáta o možných ohniskách a šírení infekcie. Odpadové vody totiž ukazujú, kde je úroveň vírusových častíc vyššia. „Keď sa vírus dostane do tela, je vylučovaný, a to ešte predtým, ako sa na pacientovi klinicky prejaví. Ľudia v tej chvíli nemusia mať ešte príznaky,“ vysvetlila hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová. Rezort pracuje aj na zmene očkovacej stratégie. Čakáreň na očkovanie by sa mohla čoskoro otvoriť pre všetky vekové kategórie.

Na snímke odberné miesto na RT - PCR testovanie na zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave 6. februára 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

PCR testy by sa mohli začať využívať lokálne, informovalo ministerstvo zdravotníctva

ECB predstavila prognózy

Ekonomika eurozóny bude tento rok rásť pomalšie, ako sa predpokladalo. Ukázal to kľúčový prieskum Európskej centrálnej banky (ECB). Banka konštatuje, že hospodárstvo čelí už ďalšej vlne pandémie a stále potrebuje mohutné stimuly, keďže väčšina podnikov v sektore služieb ostáva zatvorená. 

Tak, ako vo svete, aj výrobcovia v eurozóne „bojujú“ s nedostatkom čipov či ďalších surovín, čo podľa banky podkopáva ekonomickú aktivitu a zvyšuje ceny. Podľa ECB najakútnejšie chýbajú polovodiče, ďalej kovy, chemikálie a plasty. Svetlou výnimkou sú maloobchodní predajcovia potravín, ktorí ťažia z nezvyčajne silného dopytu. Odhad hospodárskeho rastu na budúci rok však prognostici podľa ECB zlepšili na 4,1 percenta z doteraz predpokladaných 3,7 percenta.

ECB
Neprehliadnite

Ekonomika eurozóny bude podľa ECB tento rok rásť pomalšie, výrobcom chýbajú čipy

Opozícia vyzbierala podpisy

Opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD začiatkom tohto roka iniciovali petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Strana Hlas-SD vyzbierala 285-tisíc podpisov, Smer-SD ich vyzbieral 300-tisíc. Podľa predseda Smeru-SD Roberta Fica jeho strana urobí všetko pre to, aby bolo referendum úspešné. Predseda Hlasu a expremiér Peter Pellegrini by v prípade predčasných volieb chcel akúsi vládu zmierenia. Z prípadnej spolupráce zatiaľ vylúčil len ĽSNS.

K petícii sa pridala aj neparlamentná SNS. Strany však deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Podľa P. Pellegriniho hárky pošlú petičnému výboru na budúci týždeň. Ten by ich mal ešte prekontrolovať, prepočítať a následne odovzdať prezidentke. Na vyhlásenie referenda je potrebných 350-tisíc podpisov.

NÁLADY
Pellegrini svoju
technologickú vychytávku
nepoužíva pravidelne.
Napríklad pri robení
rannej praženice nie.
Neprehliadnite

Hlas-SD vyzbieral 285-tisíc podpisov za vyhlásenie referenda

Bitcoin poklesol

Cena najznámejšej kryptomeny bitcoinu prvýkrát od začiatku marca tohto roka zostúpila pod hranicu 50-tisíc dolárov. Minulý týždeň sa pritom vyšplhala až na rekordné maximum približne 65-tisíc dolárov. K poklesu prispeli špekulácie, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšenie dane z kapitálových výnosov povedie k obmedzeniu investícií do digitálnych aktív.

Podľa niektorých obchodníkov a analytikov je však pokles ceny tejto kryptomeny len prechodný. Poukazujú pritom na to, že digitálne meny sú čoraz viac vnímané ako legitímne investície. Minulý týždeň záujem o bitcoin podporil vstup najväčšej americkej kryptomenovej burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

FILE - This April 3, 2013 file photo shows bitcoin tokens in Sandy, Utah.  The Tokyo bitcoin exchange Mt. Gox that filed for bankruptcy protection blamed theft through hacking for its losses Monday, March 3, 2014, and said it was looking into a criminal complaint. (AP Photo/Rick Bowmer, File)
Neprehliadnite

Cena bitcoinu sa vrátila pod hranicu 50-tisíc dolárov

Gastrosektor volá o pomoc

Podľa zástupcov gastosektora je zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) kľúčovým nástrojom na pomoc tomuto odvetviu. Poukázali na to, že v okolitých krajinách je sadzba DPH omnoho nižšia. Pozitívne však vnímajú dofinancovanie schémy pomoci pre cestovný ruch, ale aj iné schémy, ktoré boli schválené v boji proti pandémii.

Podľa generálneho manažéra Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Mareka Harbuľáka je doterajšia štátna pomoc len čiastočná. Podľa neho nedokáže vykryť všetky náklady, ktoré ostanú na pleciach podnikateľov. „Daň z pridanej hodnoty na gastroslužby alebo stravovacie služby je na Slovensku 20 percent. Je to dvoj- až štvornásobok toho, čo je v okolitých krajinách,“ upozornil Vladimír Machalík zo Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS). Ministerstvo financií SR vraj analyzuje rôzne možnosti pomoci. Viac informácii však zatiaľ neposkytlo.

Na snímke v popredí zástupca Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák počas brífingu zástupcov gastro sektora k aktuálnej situácii pred Úradom vlády SR 23. apríla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Gastrosektor volá po znížení DPH, považuje to za kľúčový nástroj na pomoc