Mikulec ustál hlasovanie o dôvere

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) ostáva vo funkcii. Poslanci Národnej rady (NR) SR ho neodvolali. Pri hlasovaní o vyslovení nedôvery ministrovi bolo zo 136 prítomných poslancov 52 za a 69 proti, 14 poslanci sa zdržali a jeden nehlasoval. R. Mikulca podporila väčšina vládnej koalície, viacerí poslanci z klubu Sme rodina sa zdržali.

Predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský tvrdí, že spolu s kolegami nie sú bezvýhradne presvedčení o tom, že všetko v súvislosti s pôsobením R. Mikulca je v poriadku. „To, že sme sa zdržali, berte ako signál, že máme nejaké výhrady,“ povedal novinárom.

Roman Mikulec
Neprehliadnite

Roman Mikulec ostáva po hlasovaní vo funkcii, podporilo ho však len 69 koaličných poslancov

Transakcie s kryptomenami v Číne skončili

Čína spravila, čo jej kroky naznačovali už dlhší čas: všetky transakcie s kryptomenami označila za nelegálne. Cena bitcoinu reagovala poklesom o zhruba sedem percent, pričom ostatné kryptomeny spadli ešte výraznejšie.

Tvrdý postoj voči kryptomenám začala Čína aplikovať v marci, keď zakázala finančným inštitúciám pôsobiacim v krajine, aby poskytovali služby súvisiace s kryptomenami. Mnohí čínski obchodníci a investori toto nariadenie obišli tak, že transakcie začali vykonávať s burzami mimo Číny. Trh to bral ako náznak, že vláda bude kryptomeny obmedzene akceptovať. Bola to však falošná nádej.

Hong Kong's First Bitcoin Counter Opens To The Public
Neprehliadnite

Vojna s bitcoinom sa začala: Čína zakázala transakcie s kryptomenami

WHO schválila liečbu proti covidu s podmienkou

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporučila v piatok (24. 9.) syntetické liečivo s obsahom protilátok proti koronavírusu pre infikovaných rizikových pacientov.

WHO poznamenala, že problematická je vysoká cena tohto liečiva, ako aj jeho nízka dostupnosť. Preto rokujú s firmou Roche o nižších cenách, prípadnom dare či spravodlivom rozdelení v jednotlivých krajinách sveta. WHO je za to, aby toto liečivo mohli produkovať aj iní výrobcovia, v dôsledok čoho by sa na trh dostali jeho lacnejšie verzie.

Zasadá Svetové zdravotnícke zhromaždenie
Neprehliadnite

WHO odporučila liečbu protilátkami proti covidu pre vysokorizikových pacientov

Strana Jednotné Rusko získala vačšinu

Vládnuca strana Jednotné Rusko získala v Štátnej dume 324 kresiel, čo je menej ako v predchádzajúcom volebnom období, keď mala 343 poslancov. Dolná komora ruského parlamentu sa skladá zo 450 poslancov.

Do parlamentu sa okrem toho dostali aj Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF), ktorá získala 57 kresiel, Strana Spravodlivé Rusko-Za pravdu (27 kresiel) a Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR), ktorá bude mať v dolnej komore 27 poslancov. Strana Noví ľudia bude mať 13 poslancov. Po jednom poslancovi budú mať v Dume strany Občianska platforma, Vlasť a Strana rastu.

KK68 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia predstaviteľmi vládnucej strany Jednotné Rusko 22. augusta 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval v nedeľu západné štáty za úmysel dočasne umiestniť afganských utečencov v stredoázijských krajinách, pretože podľa Putina je to pre Rusko bezpečnostné riziko. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin attends a meeting with members of United Russia party in Moscow, Russia, Sunday, Aug. 22, 2021. Putin has expressed h
Neprehliadnite

Putinov sebavedomý úsmev nezmizne, strana Jednotné Rusko získala 324 kresiel

Memorandum o rozvoji vodíka

Energetické spoločnosti EP Infrastructure (EPIF), Eustream, Nafta a RWE Supply & Trading chcú spoločne preskúmať možnosti rozvoja najmodernejších zariadení na výrobu modrého vodíka na východe Slovenska. Za týmto účelom podpísali memorandum o spoločnom postupe.

Oxid uhličitý zachytený pri výrobe vodíka by mohol byť uložený vo vyčerpaných ložiskách zemného plynu na Slovensku alebo v susedných krajinách strednej a východnej Európy, a to vrátane Ukrajiny. Partneri chcú významne prispieť k európskym cieľom v oblasti dekarbonizácie.

prezident Andrej Kiska navštívil Eustream
Neprehliadnite

Spasí modrú planétu modrý vodík? Energetické firmy podpísali memorandum o jeho rozvoji