OĽaNO nie je proti novele o zohľadňovaní očkovania

V poslaneckom klube OĽaNO jeho predseda Michal Šipoš zatiaľ neeviduje pripomienky či prípadný záujem nepodporiť novelu zákona, ktorá hovorí o zohľadňovaní očkovania pri jednotlivých opatreniach. Zároveň si nemyslí, že líder hnutia Igor Matovič bude pri tomto návrhu „brojiť" proti ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému.

K podpore návrhu sa priklonila aj SaS. Hnutie Sme rodina má o návrhu ešte rokovať.

Vládny návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz.

Na snímke poslanci NR SR Lucia Drábiková, Michal Šípoš a Peter Dobeš (OĽaNO) počas brífingu s novinármi po voľbe špeciálneho prokurátora 5. februára 2021 v Bratislave. Poslanci Národnej rady (NR) SR zvolili v piatok vo verejnej voľbe za špeciálneho prokurátora advokáta a exministra Daniela Lipšica. Zo 117 prítomných poslancov ho podporilo 79, proti bolo 12 a hlasovania sa zdržalo 26 poslancov. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

V poslaneckom klube OĽaNO nikto nevyslovil námietky proti zákonu obmedzujúcemu nezaočkovaných

Hotely sa boria s nízkou návštevnosťou

Návštevnosť hotelov a penziónov v máji tohto roka rástla, stále však vystúpila len na 22 percent úrovne pred pandémiou. Ubytovacie zariadenia navštívilo takmer 120-tisíc osôb a návštevníci v nich strávili 376 500 nocí.

V porovnaní so situáciou pred pandémiou mali ubytovatelia len takmer štvrtinu návštevníkov. Pred dvoma rokmi evidovali až 553-tisíc návštevníkov, ktorí na pobytoch strávili 1,45 milióna nocí.

Návštevnosť robili najmä domáci turisti, najviac ich navštívilo Žilinský, Prešovský a Banskobystrický kraj. Súčasne ubytovanie využilo aj 16-tisíc zahraničných návštevníkov s takmer 42-tisíc prenocovaniami, čo bol najvyšší počet za posledných 7 mesiacov.

Hotel Crystal v Košiciach je opäť otvorený a čaká na  zákazníkov a hostí. Na snímke recepcia hotela. Košice, 25. apríla 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Návštevnosť hotelov v máji vzrástla len na 22 percent úrovne pred pandémiou

Priemerná dĺžka života Američanov klesla

Priemerná dĺžka života v Spojených štátoch sa v roku 2020 znížila o rok a pol, kedy klesla zo 78,8 roka na 77,3. Vedci tvrdia, že za pokles môže najmä pandémia ochorenia covid-19, ale aj rekordne vysoký počet úmrtí na následky užívania drog.

Situácia v roku 2020 predstavuje najstrmší medziročný pokles priemernej dĺžky života Američanov od druhej svetovej vojny.

Národné centrum pre zdravotnú štatistiku dodalo, že celkový priemerný vek 77,3 roka je najnižší od roku 2003. Počet prípadov predávkovania sa drogami vzrástol v roku 2020 o takmer 30 percent, kedy ich úrady zaznamenali vyše 93-tisíc.

Ilustračná foto
Neprehliadnite

Priemerná dĺžka života Američanov prudko klesla. Najviac od druhej svetovej vojny

Sudca Najvyššieho súdu v putách

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala sudcu Najvyššieho súdu a predsedu správneho kolégia NS SR Jozefa Milučkého. K prebiehajúcim úkonom polície sa Úrad špeciálnej prokuratúry vyjadrovať nechcel. Hovorkyňa prokuratúry ÚŠP Jana Tökölyová uviedla, že informácie poskytnú, až keď to umožní situácia.

J. Milučký je predsedom jedného zo štyroch kolégií Najvyššieho súdu. Podľa medializovaných správ ho vyšetrujú pre podozrenie z korupcie. NAKA mala u neho vykonať aj domovú prehliadku. Na Najvyššom súde pôsobí od roku 2009.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) spustila na strednom Slovensku rozsiahlu akciu s názvom Plevel. Akcia súvisí s korupčnou trestnou činnosťou. Na snímke zásah NAKA pred domom bývalého žilinského krajského sudcu Pavla. P v Žiline dňa 14. septembra 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

NAKA zadržala predsedu správneho kolégia Najvyššieho súdu SR Jozefa Milučkého

Zaočkovaných v EÚ pribúda

Európska únia oznámila, že úplne zaočkovaných je 200 miliónov Európanov, teda vyše polovica dospelých obyvateľov. EÚ však ešte nedosiahla cieľ 70-percentnej zaočkovanosti, ktorý je stanovený pre toto leto.

Hovorkyňa Európskej komisie Dana Spinantová povedala, že 54,7 percenta dospelých obyvateľov je úplne zaočkovaných buď dvoma dávkami alebo jednou, ktorá sa týka vakcíny Johnson & Johnson. Prvú dávku vakcíny dostalo už 68,4 percenta dospelých.

Očkovanie v únii sa začalo pomalšie než vo Veľkej Británii a Spojených štátoch. Dôvodom boli nedostatočné dodávky vakcín, čo vyvolávalo ostrú kritiku.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v obchodnom centre Eperia na Ulici Arm. Gen. Svobodu na sídlisku Sekčov v Prešove jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson. Prešovský samosprávny kraj toto očkovanie v obchodnom centre realizoval bez termínu na počkanie pre všetkých záujemcov vo veku 16 rokov a viac. V Prešove 18. júla 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Viac ako polovica dospelých v EÚ je úplne zaočkovaná