Pápež na východe

Svätý Otec František pricestoval do tretieho najväčšieho mesta na Slovensku – Prešova. Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej predsedal – homília Svätého Otca, bola pred prešovskou mestskou športovou halou.

Pápež sa najprv medzi veriacimi presúval na papamobile, prítomných z neho požehnal. Veriaci mu počas jeho presunu kývali a mávali vatikánskymi a slovenskými vlajkami. Vidieť bolo aj vlajky iných krajín, napríklad Ukrajiny.

Potom sa hlava katolíckej cirkvi presunula späť do Košíc. Na sídlisku Luník IX, kde žije zhruba 4 300 Rómov, pozdravil túto komunitu. Na štadióne Lokomotíva sa stretol s mladými. Pri stretnutí s nimi si pripomenuli blahoslavenú Anku Kolesárovú.

Pápež František na Slovensku
Neprehliadnite

Pápež mieri do Prešova, navštívi aj košický Luník IX. Pozrite si utorkový program návštevy

Líder Hlasu-SD chce bezpečnostnú radu

Expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini vyzval premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), aby urýchlene po odchode pápeža Františka zvolal bezpečnostnú radu štátu. Venovať by sa mala situácii v bezpečnostných zložkách.

Prezidentka Zuzana Čaputová by mala podľa P. Pellegriniho potom iniciovať stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov a predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) by mal zvolať schôdzu, kde by mali o záveroch informovať poslancov.

Peter Pellegrini a Eduard Heger
Neprehliadnite

Pellegrini vyzýva Hegera, aby zvolal bezpečnostnú radu k situácii v polícii

Odposluchy Trnkovho auta

Samosudca Okresného súdu (OS) Bratislava I odročil proces s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom obžalovaným v kauze Gorila na 6. až 8. decembra. Na odročenom pojednávaní by mali vypovedať znalci a mali by sa prehrávať časti Gorily.

V utorok (14. 9.) sa prehrávali a čítali záznamy z policajných odposluchov. Išlo o odposluchy z auta Dobroslava Trnku v rámci akcie Oskar 4, ktorú v roku 2019 realizoval odbor zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru.

Dobroslav Trnka
Neprehliadnite

Proces s Trnkom v kauze Gorila odročili na december, vypovedať budú znalci

Hospitalizácia M. Zemana a V. Klausa

Český prezident Miloš Zeman nastúpil v utorok do pražskej Ústrednej vojenskej fakultnej nemocnice. Portálu iROZHLAS.cz to potvrdila hovorkyňa tejto nemocnice Jitka Zinke. Odmietla však komentovať prečo, či ako dlho bude český prezident hospitalizovaný.

V tejto vojenskej nemocnici je momentálne hospitalizovaný aj bývalý český prezident Václav Klaus. Podľa informácií denníka Právo mal cez víkend zdravotné problémy súvisiace predovšetkým s vysokým tlakom, a po dohode s lekármi bol hospitalizovaný.

Na archívnej snímke z 11. septembra 2019 český prezident Miloš Zeman počas tlačovej konferencie v Belehrade. Česká Poslanecká snemovňa nepodporila vo štvrtok 26. septembra 2019 ústavnú žalobu na prezidenta Miloša Zemana pre hrubé porušenie ústavy. Za návrh bolo 58 a proti 62 zo 130 prítomných poslancov. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Zemana hospitalizovali v pražskej vojenskej nemocnici, kde je aj Klaus

Výzva za uznávanie LGBT partnerstiev v EÚ

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu prijali uznesenie vyzývajúce na odstránenie všetkých prekážok, s ktorými sa stretávajú ľudia z komunity LGBT pri uplatňovaní svojich základných práv. Za uznesenie sa vyslovilo 387 poslancov, 161 bolo proti a 123 sa zdržalo hlasovania.

Podľa prijatého uznesenia by registrované manželstvá alebo partnerstvá párov rovnakého pohlavia, uzavreté v jednom členskom štáte, mali byť uznávané jednotne vo všetkých krajinách EÚ. S manželmi a partnermi rovnakého pohlavia by sa podľa europoslancov malo zaobchádzať rovnako ako s manželmi opačného pohlavia.

Dúhová vlajka veje na stožiari 11. marca 2021 v Bruseli.
Neprehliadnite

EP prijal uznesenie: Homosexuálne manželstvá a partnerstvá musia uznávať všetky štáty EÚ