Ďalšia vlna

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom začal v Európe opäť rásť. Upozornila na to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zároveň varovala pred príchodom ďalšej vlny pandémie, ktorá môže prísť, ak „nezostaneme disciplinovaní“. Okrem toho je ďalším problémom aj rastúci počet prípadov „znepokojujúceho“ variantu delta.

„Minulý týždeň narástol počet prípadov o desať percent. Bolo to spôsobené uvoľňovaním sociálnych opatrení,“ uviedol na tlačovej konferencii Hans Kluge, riaditeľ WHO pre Európu. Pripomenul tiež, že úroveň zaočkovanosti v Európe nie je ani zďaleka taká vysoká, ako by mala byť.

JB 8 Bukurešť - Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge počas tlačovej konferencie ohľadne vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Bukurešti 7. apríla 2021. Spojitosť medzi vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca a tvorbou krvných zrazenín je pravdepodobná, no nie je potvrdená. Uviedli to v stredu odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tiež zdôraznili, že výskyt týchto zrazenín
Neprehliadnite

Po týždňoch klesania v Európe opäť stúpol počet prípadov nákazy covidom, upozorňuje WHO

Väzbu neopustí

Obvinený konkurzný právnik Zoroslav Kollár zostáva aj naďalej vo väzbe. Najvyšší súd SR totiž potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, ktorý ho vzal do väzby z kolúzneho a preventívneho dôvodu. Vzatie do väzby sa týka obvinenia z údajného podplácania bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa v prípade ilegálnej výroby a distribúcie cigariet. 

Zoroslava Kollára zadržali vlani v októbri v rámci akcie Víchrica. Čelí aj ďalším obvineniam, a to obvineniu z poskytnutia úplatku bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému a exnámestníkovi SIS Borisovi Beňovi za to, aby ho nesledovali.

V budove Národnej kriminálnej agentúry v Nitre prebiehajú výsluchy zadržaných osôb v rámci akcie Víchrica.Na snímke podnikateľ a advokát Zoroslav Kollár.
Neprehliadnite

Najvyšší súd potvrdil väzbu pre konkurzného právnika Z. Kollára

Certifikáty v platnosti

V Európskej únii začali platiť digitálne covidové certifikáty EÚ, obsahujúce údaje o očkovaní proti koronavírusu, teste a alebo prekonaní covidu. Európska komisia určila, že členské štáty majú na zavedenie systému vydávania týchto tzv. zelených pasov čas do 12. augusta. Slovensko certifikáty v digitálnej forme už vydáva. 

Aj papierová, aj digitálna forma pasu sú zadarmo a majú QR kód, ktorý obsahuje predmetné informácie. Tie sú uvedené v angličtine aj v národnom jazyku vydávajúcej krajiny. Pasy platia na celom území Únie. Podľa EK by sa na držiteľa covidového certifikátu v princípe nemali vzťahovať opatrenia obmedzujúce slobody pohybu.

WA 9 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ukazuje na mobilnom telefóne svoj digitálny covid pas, ktorý má uľahčiť bezpečný voľný pohyb v Európskej únii počas tlačovej konferencie o novom digitálnom COVID-19 cestovnom certifikáte v sídle Európskej komisie v Bruseli v stredu 16. júna 2021. FOTO TASR/AP

 

European Commission President Ursula von der Leyen shows her EU Digital Covid Certificate as she gives a press statement on the new COVID-19 digital travel certificate
Neprehliadnite

V Európskej únii začali platiť digitálne covidové certifikáty

Tipos uspel na súde proti Lemikonu

Tipos, národná lotériová spoločnosť, definitívne uspel v dlhoročnom spore proti cyperskému Lemikonu a nemusí tejto schránkovej firme nič platiť. Jeden z najvýznamnejších súdnych sporov na Slovensku sa tak skončil. „Kauza Lemikon je dlhoročná trauma našej firmy, z ktorej sa ešte dlho budeme reputačne spamätávať,“ vyjadril sa po rozhodnutí súdu predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tiposu Marek Kaňka.

Národnú lotériovú spoločnosť Tipos zažalovala v roku 2000 spoločnosť Športka za neoprávnené používanie ochranných známok a know-how Športky, Šance a Matesu. V spore, v ktorom následne vystupoval v postavení žalobcu práve Lemikon Limited, išlo o zdržanie sa nekalosúťažného konania, náhradu škody, vydanie bezdôvodného obohatenia a poskytnutie primeraného zadosťučinenia. Žalovaná suma vo výške istiny predstavovala 33 miliónov eur. 

Tipos
Neprehliadnite

Ústavný súd potvrdil práva Tiposu v spore so spoločnosťou Lemikon

Slováci sú na webe neopatrní

Pandémia zvýšila potrebu zabezpečenia si osobných údajov, no len minimum ľudí proaktívne pristupuje k opatreniam smerujúcim k ich ochrane. Vyplýva to z prieskumu, ktorý agentúre Focus dala vypracovať advokátska kancelária WISE3. Pandémia zmenila mnohé návyky Slovákov. Narástlo pre ňu používanie informačných technológií, a to napríklad pre prácu z domu, dištančné vzdelávanie na školách či pre online stretnutia. 

Dáta z prieskumu však ukázali, že pre štvrtinu respondentov má ochrana osobných údajov len minimálny význam. „Ľudia sú síce citliví na to, keď im niekto zasahuje do súkromia alebo využíva ich osobné údaje, ale nič aktívne nerobia pre ochranu dát. Zároveň často ľahkovážne zdieľajú informácie na sociálnych sieťach,“ domnieva sa analytik Martin Slosiarik z agentúry Focus. Upozornil, že v najbližších rokoch budeme čeliť stupňujúcej sa digitalizácii a kybernetickým útokom.

pocitac online
Neprehliadnite

Slováci robia minimálne opatrenia pre ochranu svojich osobných údajov, ukázal prieskum