OĽaNO nezahlasuje za odvolanie M. Kolíkovej

Hnutie OĽaNO nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), uviedol šéf klubu Michal Šipoš. Vysvetlil, že nebudú hlasovať s opozíciou, pretože by išlo o porušenie koaličnej dohody. „ Ako protikorupčné hnutie budeme žiadať, aby sa objasnili všetky podozrenia z konfliktu záujmov a rodinkárstva,“ dodal.

Ministerka spravodlivosti uviedla, že sa vyslovenia nedôvery neobáva. Naďalej nevidí konflikt záujmov pri pochybnostiach súvisiacich s prenájmom budovy, v ktorej sídli ministerstvo spravodlivosti. Zopakovala, že na verejné obstarávanie vtedy nemala žiadny vplyv a nemohla ho nijako ovplyvniť.

Mimoriadnu schôdzu inicioval opozičný Smer-SD. Robert Fico ozrejmil, že dôvodom majú byť podozrenia okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej ministerka spravodlivosti figurovala.

Michal Šipoš
Neprehliadnite

OĽANO nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie M. Kolíkovej, tvrdí Šipoš

Zvyšujú sa počty divákov na kultúrnych podujatiach

Od pondelka 10. mája sa zvyšujú povolené počty divákov na kultúrnych podujatiach v červených a ružových okresoch. Naďalej je povolené zaplniť maximálne 50 percent kapacity. V červených okresoch môže byť do 200 účastníkov v exteriéri a 150 v interiéri. V ružových regiónoch povolili do 500 divákov v exteriéri a 250 v interiéri.

Povolené sú divadelné, filmové a iné audiovizuálne predstavenia, koncerty, hudobné a tanečné produkcie, výstavy diel výtvarných umení, diel úžitkového umenia a prác ľudovej výtvarnej tvorivosti, festivaly a prehliadky v oblasti kultúry a umenia.

Od budúceho týždňa nebudú v obchodoch viac platiť vyhradené hodiny pre seniorov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.

Na snímke zľava režisér Ondrej Spišák a herci Pavol Šimun a Marián Labuda počas skúšky pripravovanej inscenácie dramatika Friedricha Dürrenmatta Malér v Divadle Astorka Korzo´90 v Bratislave 6. mája 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Od pondelka sa zvyšujú povolené počty divákov na kultúrnych podujatiach

Maďarsko vedie v rebríčku obetí pandémie

Štatistika Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) naznačila, že podľa počtu nakazených osôb za posledná dva týždne je najhoršia situácia je na Cypre, kde registrujú 1 145 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov. Slovensko s počtom 131 nových infekcií obsadilo 23. priečku. Najlepšia situácia bola vo Fínsku, kde zaregistrovali len 55 infikovaných.

V predošlom dvojtýždňovom období bolo najviac obetí spojených s ochorením covid-19 v Maďarsku, kde zaevidovali 259 mŕtvych na milión obyvateľov. Najlepšia situácia bola v Portugalsku, kde evidovali tri obete. Slovensko v počte obetí na milión obyvateľov obsadilo piatu najhoršiu priečku.

Od vypuknutia pandémie v EÚ najviac obetí hlási Taliansko, ktoré eviduje počet 122 005 ľudí. Slovensko podľa ECDC do štvrtka evidovalo 11 886 obetí koronavírusu, pričom pandémia si najmenej mŕtvych vyžiadala na Cypre, kde evidujú 327 obetí vírusu covid-19.

Aktuálne je infikovaných 251.077 osôb. V nemocniciach ošetrujú 12.007 covidových pacientov, z ktorých 1440 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.
Neprehliadnite

Maďarsko vedie v rebríčku obetí pandémie koronavírusu. Slovensko je na piatom mieste

Nedostatok lietadiel zvýši náklady na dovolenku

Náklady na zahraničnú dovolenku budú tento rok v lete výrazne vyššie. Záujem o cestovanie je totiž s ustupujúcou pandémiou značný, v prevádzke je však príliš málo lietadiel, uviedol šéf rezervačného portálu Booking.com Glenn Fogel.

Napriek vysokému dopytu po cestovaní však pretrváva neistota, čo aerolinkám komplikuje plánovanie návratu lietadiel do vzduchu. G. Fogel sa domnieva, že by pomohol jednotný systém. Podľa neho veľa ľudí v rôznych vládach hovorí o programoch, neexistuje však nič, čo by bolo jednotné. Situácia je podľa neho momentálne mätúca.

V súčasnej dobe sa testuje niekoľko postupov, vrátane očkovacích pasov. Tie presadzuje aj Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA) a niektoré letecké spoločnosti ich už začali skúšať. Európska únia medzitým pracuje na tom, aby do času letných dovoleniek boli k dispozícii digitálne covid pasy.

Na snímke cestujúci smerujúci na grécky ostrov Rhodos nastupujú do lietadla počas otvorenia dovolenkovej charterovej sezóny a spustenia odletov cestovných kancelárií na letisku M. R. Štefánika.
Neprehliadnite

Nedostatok lietadiel zvýši náklady na zahraničnú dovolenku

USA sú väčšia hrozba než Rusko a Čína

Účastníci prieskumu Nadácie aliancie demokracií (AoD) považujú USA za väčšiu hrozbu pre demokraciu než Rusko alebo Čínu. AoD uskutočnila prieskum s účasťou 50-tisíc osôb z 53 krajín. Vnímanie USA ako hrozby demokracie sa vo svete od minulého roka výrazne posilnilo, výrazný nárast je v Nemecku a Číne.

Celkovo 44 percent účastníkov prieskumu vyjadrilo znepokojenie, že USA v ich krajinách ohrozujú demokraciu. Čínskeho vplyvu sa obáva 38 percent a ruského 28 percent respondentov.

Až 81 percent účastníkov prieskumu uviedlo, že pre ich krajiny je demokracia dôležitá. Svoju krajinu za demokratickú považuje 53 percent účastníkov prieskumu. Respondenti za najväčšiu hrozbu pre demokraciu považujú hospodársku nerovnosť, uviedlo 64 percent.

WA 4 Orlando - Bývalý americký prezident Donald Trump počas svojho prvého vystúpenia po odchode z Bieleho domu na výročnej Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v Orlande v nedeľu 28. februára 2021. FOTO TASR/AP 


Former President Donald Trump speaks at the Conservative Political Action Conference (CPAC), Sunday, Feb. 28, 2021, in Orlando, Fla. (AP Photo/John Raoux)
Neprehliadnite

USA sú vnímané ako väčšia hrozba pre demokraciu než Rusko a Čína, ukazuje prieskum