Po kritike sa upravia pravidlá očkovacej lotérie

Ministerstvo financií zverejnilo doplnený štatút súťaže Byť zdravý je výhra. Heslo, ktoré musí súťažiaci v nedeľnej očkovacej lotérii povedať, keď mu moderátori zavolajú po vyžrebovaní jeho kódu, bude komunikované s dostatočným predstihom ešte pred volaním. Heslo majú tiež kvôli nevidiacim povedať nahlas aj moderátori.

V doplnenom štatúte myslel rezort aj na zdravotne znevýhodnených. „Rozšírili sme možnosti asistencie pre zdravotne znevýhodnených ľudí, aby heslo mohli telefonicky zodpovedať napríklad aj ich blízki. Mysleli sme tak nielen na hendikepovaných, ale aj seniorov, ktorí môžu rovnako využiť pomoc svojich rodinných príslušníkov či známych, ktorým dôverujú,“ uviedol rezort s tým, že takúto možnosť budú mať aj ľudia, ktorí zo svojich profesijných dôvodov nemôžu v priamom prenose zodpovedať heslo.

Prvá časť očkovacej lotérie Zdravie je výhra.
Neprehliadnite

Očkovacia lotéria má po kritike nové pravidlá. Zmeny sa týkajú hesla

Nezamestnanosť bola v júli na úrovni 7,66 percenta

Nezamestnanosť na Slovensku v porovnaní s minulým mesiacom poklesla. Aktuálna evidovaná miera nezamestnanosti za júl tohto roka je na úrovni 7,66 percenta. Rastie aj počet dostupných pracovných miest, v súčasnosti je ich 73 575. V porovnaní s rovnakým obdobím v júli minulého roka klesol i počet ľudí v hmotnej núdzi, a to o približne 5-tisíc.

„Očakávame, že aj v najbližších mesiacoch, by mal byť pracovný trh stabilný. Neočakávame, že pokles nezamestnanosti bude rapídny, pretože sú ešte stále zjavné dopady pandémie. Na základe tohto vidíme, že ľudia, ktorí v prípade postpandemickej situácie môžu prísť o prácu, majú možnosť si zamestnanie nájsť,“ konštatoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) hovorí počas tlačovej konferencie pred zasadnutím vlády na tému Pozitívny vývoj na trhu práce, kde miera nezamestnanosti už tretí mesiac po sebe klesá, 21. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Klesá už štyri mesiace. Nezamestnanosť na Slovensku bola v júli na úrovni 7,66 percenta

Armáda bude mať takmer 20-tisíc vojakov

Ministerstvo obrany SR navrhuje k 31. decembru 2022 zvýšiť počty v Ozbrojených silách (OS) SR o 523 profesionálnych vojakov, 202 zamestnancov a 460 vojakov v zálohe. Celkovo by tak malo v OS SR pôsobiť 23 983 zamestnancov, z toho 19 573 vojakov.

Navrhované zvýšenie počtov ľudí v ozbrojených silách rezort zdôvodňuje napríklad zabezpečením plnenia Cieľov spôsobilostí 2021 pre Slovenskú republiku, plánovanými organizačnými zmenami, reorganizáciou 81. krídla v súlade s potrebami pre novozavedené bojové lietadlá F-16 či plánovaným presunom zamestnancov z Agentúry správy majetku do podriadenosti ozbrojených síl.

V počtoch zbraní a techniky by malo prísť k viacerým zmenám. Rovnako majú byť dodané tri bojové obrnené vozidlá 8x8.

Na snímke vojaci počas odovzdávania samohybných kanónových húfnic ZUZANA 2 do užívania v priestoroch 11. mechanizovaného práporu v Martine 22. júla 2021. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Slovenská armáda do konca roku 2022 navýši svoje stavy. Vojakov bude takmer 20-tisíc

Vakcína znižuje riziko hospitalizácie

Takmer 97 percent hospitalizovaných pacientov s ochorením covid-19 bolo nezaočkovaných. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR. Štatistika sa týka obdobia od 1. januára do 31. júla 2021. V sledovanom období evidoval Epidemiologický informačný systém 16 117 hospitalizovaných. „Pozitívnu očkovaciu anamnézu malo 508 hospitalizovaných, t. j. 3,1 percenta. Neočkovaných bolo 15 609 hospitalizovaných pacientov,“ podotkli hygienici.

Okrem iného zdôraznili, že očkovaním sa napomáha aj ostatným pacientom s inými vážnymi chorobami. „Ak zabránime preťaženiu zdravotného systému, pacienti sa dostanú k svojej prehliadke, vyšetreniu a potrebnej liečbe,“ doplnili s tým, že klinické skúšanie preukázalo vysokú účinnosť vakcín aj v prípade osôb, ktorým objektívne hrozí ťažký priebeh ochorenia covid-19.

Očkovanie detí sa pomaly rozbieha vo väčšine krajín.
Neprehliadnite

Vakcína Slovákov chráni. Takmer 97 percent hospitalizovaných s covidom nebolo zaočkovaných

NASA reaguje na Bezosovu žalobu

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pozastavil práce na lunárnom module so spoločnosťou SpaceX Elona Muska. Urobil tak kvôli žalobe konkurenčnej firmy Blue Origin miliardára Jeffa Bezosa, ktorá sa týka rozhodnutia vesmírnej agentúry uzavrieť zmluvu v hodnote 2,9 miliárd dolárov výhradne so Space X. „Predstavitelia NASA naďalej spolupracujú s ministerstvom spravodlivosti na preskúmaní podrobností prípadu a tešia sa na včasné vyriešenie tejto záležitosti,“ uviedla vesmírna agentúra.

Blue Origin v žalobe napáda nestrannosť NASA. V rámci programu Artemis by mali astronauti letieť v roku 2024 na Mesiac. NASA si v apríli pre konštrukciu obytného lunárneho modulu vybrala SpaceX, ale podľa Blue Origin boli ponuky natoľko porovnateľné, že mala agentúra zadať zákazku viacerým firmám. Sudca stanovil súdne vypočutie na 14. októbra.

KK19 Hawthorne - Na snímke zakladateľ spoločnosti SpaceX Elon Musk reční počas predstavenia  vesmírnej lode Dragon V2 v americkom Hawthorne 29. mája 2014. Spoločnosť SpaceX, ktorá vyslala na vesmírnu stanicu kapsuly bez posádky, predstavila vesmírnu loď vytvorenú na vynesenie siedmich kozmonautov na nízku obežnú dráhu Zeme. FOTO TASR/AP
Elon Musk, CEO and CTO of SpaceX, introduces the SpaceX Dragon V2 spaceship at the SpaceX headquarters on Thursday, May 29, 2014, in Hawthorne, Calif. SpaceX, wh
Neprehliadnite

NASA zastavila práce na lunárnom module SpaceX pre žalobu Bezosovej firmy Blue Origin