Parlament odobril navýšený rozpočet

Celkové výdavky štátneho rozpočtu budú tento rok vyššie až o 3,74 miliardy eur, celkovo dosiahnu 27,6 miliardy eur. Návrh pôvodne počítal so zvýšením o necelých 3,4 miliardy eur a zvýšenie o ďalších takmer 351 miliónov eur vyplynulo z pozmeňujúceho návrhu z výborov.

Diskusiu k novele poznačili nezhody medzi ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO) a stranou SaS. I. Matoviča mrzí „politikárčenie“, ktoré zvolila koaličná strana. Šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) poznamenal, že SaS sa snažila nájsť kompromisné riešenie, ale to nenašla.

Podľa koaličnej strany bude dôsledkom novely, že sa zvýšia dane. O veľkom zvýšení zadlženia Slovenska hovorila aj opozícia. Zadlženie Slovenska sa podľa M. Viskupiča (SaS) stalo enormným. „Splácať to budeme my všetci a nielen my, ale aj naše deti a aj naše vnúčatá,“ upozornil.

Na snímke poslanci NRSR počas rokovania 27. schôdze parlamentu v Bratislave 30. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

NRSR schválila navýšenie výdavkovej časti rozpočtu o viac ako tri miliardy eur

Zelená pre očkovanie vakcínou Pfizer/BioNTech pre deti

Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila vakcínu od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech pre deti vo veku od 12 do 15 rokov. Ide o prvú očkovaciu látku proti chorobe covid-19 schválenú v Európskej únii (EÚ) pre túto vekovú kategóriu.

Rozhodnutie je založené na štúdii viac ako 2-tisíc detí v Spojených štátoch, kedy sa vakcína preukázala ako bezpečná a účinná.

Konzorcium informovalo, že očkovacia látka má vo vekovej kategórii 12-15 rokov 100-percentnú účinnosť. Doteraz konkrétnu vakcínu v EÚ podávali len osobám nad 16 rokov.

Pfizer
Neprehliadnite

EMA schválila vakcínu od Pfizer/BioNTech pre deti od 12 do 15 rokov

Ekonomická nálada mierne klesla

Celková ekonomická nálada podnikateľov a spotrebiteľov na Slovensku v máji mierne klesla, napriek tomu ale dosiahla druhý najlepší výsledok za posledné tri roky. Medzimesačný pokles indexu spôsobilo zhoršenie optimizmu v priemysle. Dôvodom je očakávané zníženie produkcie napríklad v sektoroch výroby automobilov a elektroniky.

Automobilky už pocítili nedostatok čipov a niektoré z nich kvôli tomu prerušili výrobu. Výrazne sa však zlepšila nálada v sektoroch obchodu, službách a v stavebníctve, mierne tiež u spotrebiteľov.

Euro
Neprehliadnite

Ekonomická nálada na Slovensku mierne klesla, je ale najlepšia za tri roky

Uznávanie slovenských certifikátov

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok informoval, že Česká republika, Maďarsko a Rakúsko budú uznávať slovenské očkovacie certifikáty. Minister však nešpecifikoval, odkedy ich krajiny začnú uznávať.

Šéf rezortu diplomacie ďalej informoval, že do Rakúska budú môcť Slováci vstúpiť len s platným certifikátom o zaočkovaní s vakcínami registrovanými Európskou agentúrou pre lieky (EMA) alebo Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Občania zaočkovaní vakcínou Sputnik V sa budú musieť preukázať testom respektíve doložiť potvrdenie o prekonaní ochorenia covid-19. Rakúsko ale bude uznávať vakcínu Sinopharm, ktorá je chválená aj WHO.

WA 20 Berlín - Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok odpovedá na otázky novinárov počas spoločnej tlačovej konferencie s jeho nemeckým rezortným kolegom Heikom Maasom pred spoločným rokovaním na pôde ministerstva zahraničných vecí v Berlíne v utorok 27. apríla 2021. FOTO TASR/AP 


Slovakian Foreign Minister Ivan Korcok attends a news conference with his counterpart from Germany Heiko Maas prior to a meeting at the foreign ministry in Berlin, Germany, Tuesday, April 27, 2021. (AP Phot
Neprehliadnite

Česko, Maďarsko a Rakúsko budú uznávať slovenské očkovacie certifikáty, informuje Korčok

Rusko proti zákazu letov nad Bieloruskom

Západné krajiny zákazom letov nad Bieloruskom ohrozujú bezpečnosť cestujúcich, uviedlo Rusko. Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej je zákaz letov nezodpovedný.

O zákaze hovorila Európska únia už v pondelok a zároveň vyzvala letecké spoločnosti so sídlom v EÚ, aby nelietali cez bieloruský vzdušný priestor. Dôvodom je, že bieloruské úrady donútili 23. mája na letisku v Minsku pristáť lietadlo spoločnosti Ryanair, pričom ho sprevádzala stíhačka MiG. Následne zadržali bieloruského novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľku Sofiu Sapegovú.

Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo oznámila, že vyšetrí vynútený odklon komerčného letu a následné zadržanie R. Prataseviča vyšetrí.

EBE 18 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas virtuálneho klimatického summitu svetových lídrov v Moskve 22. apríla 2021. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin attends the virtual Leaders Summit on Climate in Moscow, Russia, Thursday, April 22, 2021. (Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko vyhlásilo, že zákaz letov nad Bieloruskom ohrozuje bezpečnosť cestujúcich