Ľudí bez práce je menej

Nezamestnanosť v septembri tohto roka klesla na 7,09 percenta, čo je najnižšia úroveň od mája 2020, kedy bola vo výške 7,2 percenta. Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v stredu počas rokovania vlády.

Podľa M. Krajniaka stúpa počet voľných pracovných miest a zároveň sa štátu väčšinou darí hromadné prepúšťania odvrátiť.

Minister povedal, že z hľadiska nezamestnanosti je na tom najhoršie juhovýchod Slovenska, čo je však dlhodobý problém a štát sa snaží situáciu zlepšovať investíciami a podpornými programami. 

Na Slovensku nezamestnanosť stále rastie.
Neprehliadnite

Nezamestnanosť v septembri klesla na 7,09 percenta. Je to najmenej od mája 2020

Desať čiernych okresov

Od pondelka 25. októbra bude na Slovensku v čiernej farbe desať okresov. V druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, bude 30 okresov. Červených okresov bude 27, oranžových 12.

Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci covid automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

V stupni ostražitosti, teda v oranžovej farbe, budú okresy Bratislava I - V, Dunajská Streda, Galanta, Komárno, Partizánske, Pezinok, Šaľa a okres Trnava.

Od pondelka 18. októbra je podľa COVID automatu v čiernej farbe päť okresov.  Medzi čierne okresy, ktoré zodpovedajú tretiemu stupňu ohrozenia, sú zaradené okresy Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Stará Ľubovňa a okres Svidník. V čiernych okresoch sú podmienky najprísnejšie. Zakázané sú svadby, oslavy či večierky a podujatia v prevádzkach verejného stravovania. Zatvorené zostanú aj fitness centrá, wellness, akvaparky i prírodné a liečivé kúpele. V samotnom meste Stará Ľubovňa ľudia na verejný
Neprehliadnite

Od pondelka bude v čiernej farbe desať okresov, v oranžovej dvanásť

Gastroprevádzky bijú na poplach

Oblasť gastrosektora patrí k najzasiahnutejším koronakrízou a väčšina prevádzok je stále stratová. Niektoré podniky vzhľadom na aktuálnu situáciu zostali zatvorené, aby šetrili náklady.

V súvislosti s krachom mnohých reštauračných zariadení zároveň hrozí masívne prepúšťanie, upozornili na stredajšej tlačovej konferencii zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) a Aliancie slovenskej gastronómie.

Časť podnikov si po dvoch vlnách pandémie nového koronavírusu nestačila vytvoriť dostatočné finančné rezervy a ich zlú finančnú situáciu negatívne ovplyvňuje aj covid automat. V praxi to znamená výrazné zníženie či zrušenie vyplácanej pomoci, na ktorú sú podnikatelia stále odkázaní.

Ulice aj podniky sú poloprázdne.
Neprehliadnite

Gastroprevádzky žijú v neistote, hrozí im krach a prepúšťanie

Pri exekúciách sa zohľadní výška mzdy

Pri výkone exekúcií sa bude viac zohľadňovať výška mzdy a rast životných nákladov. Vyplýva to z nariadenia vlády SR o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia, ktoré v stredu schválila vláda.

Cieľom je aj uspokojenie pohľadávok, ktoré by inak boli nevymožiteľné z dôvodu, že povinný nemá majetok a nemá motiváciu sa zamestnať.

V prípade neprednostných pohľadávok sa zvyšuje základná nepostihnuteľná suma z mesačnej mzdy zo 100 na 140 percent životného minima na plnoletú fyzickú osobu. Zvyšuje sa aj limit na zrážky zo mzdy vo vzťahu k vyživovaným osobám.

Nové exekúcie sa budú prideľovať transparentne, náhodným výberom.
Neprehliadnite

Pri exekúciách sa viac zohľadní výška mzdy a rast životných nákladov, rozhodla vláda

Andreja Babiša čakajú ťažké chvíle

Dohliadajúci žalobca prípadu európskej dotácie pre českú spoločnosť Farma Čapí hnízdo požiada znovu o vydanie Andreja Babiša na trestné stíhanie.

Žiadosť však odošle až „novej“ Poslaneckej snemovni Parlamentu Českej republiky, ktorá bude mať ustanovujúcu schôdzu 8. novembra.

Opätovne zvolený poslanec a dosluhujúci český premiér Andrej Babiš je v kauze obvinený z dotačného podvodu. Spolu s ním je obvinená aj jeho niekdajšia poradkyňa Jana Mayerová (Nagyová).

PORAZENÝ
Andrej Babiš tesne prehral,
ale v politike hodlá zostať
aj ako opozičný politik.
Neprehliadnite

Babiša čakajú pre Čapí hnízdo ťažké chvíle. Žalobca požiada o jeho vydanie novú snemovňu