Inšpekcia v NAKA zaistila len šesť spisov

Dôvodom štvrtkového zaisťovacieho úkonu Úradu inšpekčnej služby v Národnej kriminálnej agentúre bolo, že NAKA doposiaľ odmietla vyhotoviť overené kópie vyšetrovacích spisov. Informoval o tom krajský prokurátor v Bratislave Rastislav Remeta. Vyšetrovateľ zaistil celkom šesť spisov, z toho len dva boli originály tzv. živých spisov. Zo šiestich vyšetrovacích spisov boli štyri vydané dobrovoľne. „Dva originály tzv. živých spisov museli byť za prítomnosti nezúčastnenej osoby odňaté, lebo ich príslušníci NAKA odmietli na vyzvanie dobrovoľne vydať,“ priblížil R. Remeta.

Vyšetrovací spis týkajúci sa trestnej veci obvineného Vladimíra Pčolinského, ktorý sa nachádza na NAKA Trenčín a mal byť vydaný v piatok, NAKA odmietla vydať. „Preto bude stanovený ďalší procesný postup na zabezpečenie tohto vyšetrovacieho spisu,“ dodal R. Remeta.

...
Neprehliadnite

Inšpekcia zaistila len šesť spisov, NAKA odmietla vydať prípad Pčolinský

Na Slovensku sa potvrdil kolumbijský typ koronavírusu

Na Slovensku sa laboratórne potvrdila prítomnosť nového, tzv. kolumbijského typu koronavírusu. „Identifikovali sme tri prípady ako tzv. kolumbijský variant, teda odborne variant B.1.621, na základe bioinformatických analýz vykonaných našimi partnermi z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave,“ uviedol virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).

Tento variant identifikovali v troch vzorkách, ktoré pochádzali od členov jednej rodiny. „Rodina uviedla ako úzky kontakt ďalších troch ľudí. Žiadna z osôb nebola zaočkovaná proti ochoreniu covid-19. Všetky potrebné protiepidemické opatrenia boli zabezpečené. Osoby sa okamžite po výskyte príznakov vzájomne kontaktovali, dobrovoľne nastúpili do domácej karantény a následne podstúpili testovanie na covid-19,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Laboratórium.
Neprehliadnite

Na Slovensku sa potvrdil kolumbijský typ nového koronavírusu

Krajiny EÚ sa dohodli na zmiernení cestovných obmedzení počas leta

Členské krajiny Európskej únie sa dohodli na pravidlách, ktoré umožnia plne zaočkovaným turistom cestovať bez potreby podstúpenia testov alebo karantény. Kompletne zaočkovaní turisti tak budú môcť slobodne cestovať z jednej krajiny do druhej. Od poslednej dávky vakcíny však musí uplynúť minimálne 14 dní. Pravidlá pre ostatných cestujúcich sa budú odvíjať od aktuálnej epidemiologickej situácie v krajinách, z ktorých budú prichádzať.

K zmierneniu cestovných reštrikcií dochádza v čase, keď Európska únia zavádza tzv. covid pasy, ktoré majú od 1. júla uľahčiť cestovanie v rámci EÚ. Tieto certifikáty budú potvrdzovať, že ich držiteľ je zaočkovaný proti koronavírusovému ochoreniu, že toto ochorenie prekonal, alebo že má aktuálny negatívny test.

WA 26 Wiener Neustadt - Policajti kontrolujú vodičov, ktorí chcú opustiť rakúske mesto Wiener Neustadt v sobotu 13. marca 2021. Obyvatelia druhého najväčšieho dolnorakúskeho mesta s populáciou približne 45.000 ľudí, ktoré leží v blízkosti Viedne, môžu od stredy 10. marca vycestovať len s negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Ten nesmie byť starší ako 48 hodín v prípade antigénového testu, a 72 hodín ak pôjde o PCR test. Dôvodom je vysoký počet nových prípadov koronavírusu. FOTO TASR/AP

Polic
Neprehliadnite

Krajiny EÚ sa dohodli na zmiernení cestovných obmedzení počas leta

Ak sa nezmení stavebný zákon, primátori budú protestovať

Primátori krajských miest združení v K8 odmietajú pripravovaný stavebný zákon. Sú rozhodnutí v prípade, ak bude v navrhovanej podobe predložený na rokovanie Národnej rady SR, prísť spolu s ďalšími primátormi a starostami protestovať pred budovu parlamentu. Povedal to po skončení rokovania K8 v Trnave primátor Trenčína a predseda Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

„My nevieme, čo z našich výhrad a návrhov bude akceptované, máme pocit, že na mnohé otázky, ktoré predkladajú naši odborníci, nevedia dať odborníci zo strany spracovateľa relevantné odpovede. Nemáme dobrý pocit z toho, ako sú odborne pripravení tí, ktorí zákon pripravovali,“ konštatoval R. Rybníček. Je to podľa neho absurdné a ponižujúce, takýto zákon sa podľa jeho názoru nepripravuje pol roka, ale najmenej dva.

Na snímke podpredseda vlády Slovenskej republiky Štefan Holý (Sme rodina) počas 14. rokovania Vlády SR 2. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Primátori krajských miest K8 odmietajú návrh stavebného zákona

Prísne opatrenia nie sú potrebné, tvrdia ekonómovia

Ekonómovia už vnímajú stav hospodárstva pozitívne. Index ekonomického sentimentu v máji dosiahol úroveň 83 bodov. Návrat silných obmedzení očakáva len 7 percent respondentov. Vyplýva to z májového prieskumu ekonomického sentimentu na Slovensku CFA Society Slovakia. Za hlavné pozitívne faktory označujú slovenskí ekonómovia pozitívny vývoj pandémie, a to 84 percent respondentov, nízku bázu 42 percent a fiškálnu expanziu 23 percent.

Optimizmus potvrdzuje aj májová špeciálna otázka ohľadom ďalších protipandemických opatrení. Pozitívne očakávania má 37 percent respondentov, ktorí zvolili odpoveď, že ďalšie sprísňovanie nebude potrebné. Väčšina (55 percent) respondentov očakáva jemné sprísňovanie. Pesimistické očakávania, teda že bude potrebné opätovné výrazné zníženie mobility, má len 7 percent respondentov.

Jaguar Land Rover v Nitre
Neprehliadnite

Ekonómovia vnímajú stav slovenského hospodárstva pozitívne, prísne opatrenia nie sú potrebné