Slovensko môže v lete získať 800 miliónov eur

Ministri hospodárstva a financií EÚ v Bruseli schválili prvú sériu národných plánov obnovy a odolnosti. V prvej skupine 12 členských krajín, ktorých národné plány ministri financií odobrili, je aj Slovensko. Všetky krajiny tak dostali zelenú na použitie fondov, ktoré dostanú cez ozdravný plán známy ako EÚ budúcej generácie.

Schválenie plánu znamená, že slovenský plán obnovy už v lete môže získať 800 miliónov eur v rámci predfinancovania – predbežné financovanie bolo podľa predošlej dohody stanovené do výšky 13 percent z celkového objemu vyčlenených zdrojov. Ďalšie prostriedky budú Slovensku pravidelne vyplácané na základe plnenia stanovených míľnikov a cieľov v národnom pláne obnovy. Do konca roka 2026 môže Slovensko získať nenávratnú finančnú pomoc vo výške okolo 6 miliárd eur.

Slovensko po odobrení plánu obnovy môže už v lete získať 800 miliónov eur
Neprehliadnite

Slovensko po odobrení plánu obnovy môže už v lete získať 800 miliónov eur

Na očkovanie sa už netreba registrovať

Očkovanie proti ochoreniu covid-19 bez registrácie by malo byť postupne možné vo všetkých krajoch. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o tom informoval po stretnutí so zástupcami samosprávnych krajov. Očkovanie bez registrácie je v súčasnosti možné vo veľkokapacitných centrách v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Minister dúfa, že podobne veľký záujem ako v Bratislave zaznamenajú aj v ďalších krajoch. Zatiaľ preto neplánujú spustiť očkovanie v nákupných centrách či na staniciach, ako v niektorých krajinách.

„Dohodli sme sa, že budeme spolupracovať ešte užšie, že kampaň a očkovanie musíme zintenzívniť rôznymi spôsobmi, či už výjazdovými tímami alebo spoluprácou so všeobecnými lekármi,“ načrtol minister obsah stretnutia.

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom na tému Aktuálne opatrenia v súvislosti s COVID-19, 7. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Očkovanie bez registrácie bude postupne možné vo všetkých krajoch, informoval Lengvarský

Sankcie Západu posilnili vzťahy medzi Ruskom a Bieloruskom

V Petrohrade sa konalo stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom. Stretnutie sa začalo rozhovorom medzi štyrmi očami. Pri rokovaniach A. Lukašenko uviedol, že sankcie Západu prispeli k posilneniu vzťahov medzi Ruskom a Bieloruskom. Zároveň obvinil Západ, že Bielorusko terorizuje.

„Vydržíme útoky namierené proti našim krajinám... Použijeme tento moment na to, aby sme posilnili našu ekonomickú spoluprácu a spravili naše krajiny nezávislými, a to nielen z hľadiska ekonomiky,“ uviedol A. Lukašenko, podľa ktorého Bielorusko „bolo, je a bude strategickým partnerom Ruska“. V. Putin tiež konštatoval, že Bielorusko je „veľkým a nádejným partnerom“ Ruska v sfére ekonomiky.

WA 23 Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko si podávajú ruky počas stretnutia v Petrohrade v utorok 13. júla 2021. FOTO TASR/AP  

Russian President Vladimir Putin, left, and Belarusian President Alexander Lukashenko shake hands during their meeting in St. Petersburg, Russia, Tuesday, July 13, 2021.(Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Sankcie Západu posilnili vzťahy medzi Ruskom a Bieloruskom, vyhlásil Lukašenko

S. Vlčanovi odchádza štátny tajomník

Štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Martin Fecko sa vzdáva svojej funkcie. Vyplýva to z návrhu na jeho odvolanie, ktorý predložil na rokovanie vlády minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. „Post prvého štátneho tajomníka bude zatiaľ neobsadený,“ reagoval odbor komunikácie MPRV. Rezort konštatoval, že išlo o M. Feckovo osobné rozhodnutie.

Vláda vymenovala M. Fecka za štátneho tajomníka agrorezortu 23. marca 2020. „Dňa 8. júla 2021 doručil štátny tajomník Martin Fecko ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky list, ktorým sa vzdáva svojej funkcie dňom 15. júla 2021,“ konštatuje sa v predkladacej správe.

Na snímke štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Martin Fecko počas tlačovej konferencie na tému Prasacia amnestia 2021 a aktuálna situácia súvisiaca s africkým morom ošípaných na Slovensku 28. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Vlčanovi odchádza štátny tajomník, M. Fecko sa vzdáva funkcie

SŠHR konala protizákonne

Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) postupovala pri troch zákazkách na nákup testov na ochorenie covid-19 v rozpore so zákonom. Rozhodol o tom Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). SŠHR sa odvolala a odmieta, že by postupovala netransparentne. Rozhodnutie teda nie je právoplatné.

Štátne rezervy podľa ÚVO porušili princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania. Zmluvu mali uzavrieť „s úspešným uchádzačom, ktorého ponuka nespĺňa požiadavky na predmet zákazky stanovené kontrolovaným, pričom uvedené porušenie zákona o verejnom obstarávaní malo vplyv na výsledok verejného obstarávania“.

budova Správy štátnych hmotných rezerv v Bratislave

Na snímke budova Správy štátnych hmotných rezerv, 25. augusta 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Správa štátnych hmotných rezerv pri nákupe testov porušila zákon, rozhodol ÚVO