Štát poslal schránkovým firmám milióny eur

„Podozrivé firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti na daniach. Prevádzku žiadnej z nich sme pri preverovaní nenašli a majiteľmi sú spravidla ľudia z Balkánu alebo z Grécka," uvádza sa na stránke Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK).

Jednou z firiem je napríklad spoločnosť SANTORY. „Podľa Finstatu firma SANTORY dlží na daniach viac ako 77-tisíc eur. Kontakt na firmu nie je ani v účtovných závierkach, keďže naposledy účtovnú závierku podala v roku 2012.... Od roku 2017 firmu vlastní grécky občan Fotios Tzourunis. Našim kolegom v Grécku sa ho nepodarilo vypátrať.“ upresnilo ICJK. 

Podľa zdrojov investigatívcov môže ísť až o 24 miliónov eur z verejných peňazí.

Euro
Neprehliadnite

Štát poslal schránkovým firmám milióny eur z pandemickej pomoci

V Partizánskom vznikne 300 pracovných miest

Americký výrobca chirurgických setov Medline rozšíri vnútorné priestory svojho nového závodu, ktorý buduje v priemyselnom parku v Malých Bieliciach, o polovicu.  Spoločnosť presunie do Partizánskeho výrobu z Bánoviec nad Bebravou, kde doposiaľ pôsobí.

Do projektu investuje približne 26 miliónov eur, vytvoriť chce ďalších 300 pracovných miest, ktoré doplnia súčasných 200. S náborom zamestnancov začala ešte v lete tohto roka. Investor plánuje v meste v budúcnosti postaviť i distribučné centrum, rovnako nevylúčil, že sa v budúcnosti zameria i na výskum a vývoj.

Na snímke primátor mesta Partizánske Jozef Božik počas tlačovej konferencie olympijského víťaza a majstra sveta v chôdzi na 50 km Mateja Tótha 28. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Do Partizánskeho mieri americký investor. Chce zamestnať tristo ľudí

Slovák predal firmu spoločnosti Twitter

Iba 28-ročný Tomáš Halgaš je jedným z prvých Slovákov, ktorým sa podarilo svoju startupovú ideu rozvinúť a predať niektorej z veľkých technologických firiem.

Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce komunity. Projekt Sphere vo štvrtok prevzala ako svoju najnovšiu akvizíciu jedna z najväčších sociálnych sietí na svete, spoločnosť Twitter.

Samostatná aplikácia Sphere Messenger akvizíciou zo strany spoločnosti Twitter zanikne. Zámerom Twitteru je nasadiť najlepšie nápady a riešenia zo Sphere v rámci Twitter aplikácie. 

internet
Neprehliadnite

Prienik do veľkého sveta, mladý Slovák predal svoj start-up Sphere spoločnosti Twitter

Napriek čipovej kríze tržby Tesly rastú

Tržby firmy sa medziročne zvýšili o 57 percent na rekordných 13,76 miliardy amerických dolárov z 8,77 miliardy. Analytici počítali s tržbami na úrovni 13,62 miliardy dolárov.

Motorom bol vysoký predaj. Ten výraznejšie nepoznačili globálne problémy dodávateľských reťazcov, ktoré nútia iné automobilky obmedzovať výrobu. Tesla v 3. kvartáli dodala svojim zákazníkom 241 391 vozidiel, čo bolo o 73 percent viac ako v rovnakom období v roku 2020.

Akcie Tesla VW
Neprehliadnite

Tesla má za sebou aj napriek globálnej čipovej kríze rekordný štvrťrok

Svetová banka tvrdí, že ceny roky klesnú o dva roky

Nedávne výrazné zvýšenie globálnych cien ropy môže ohroziť hospodársky rast a je nepravdepodobné, že by sa zmiernilo pred rokom 2023. Uviedla to vo štvrtok vo svojej správe Svetová banka.

Na základe najnovšieho prieskumu očakáva, že na konci roka dosiahnu priemerné ceny ropy zhruba 70 dolárov za barel, čo bude o 70 percent viac ako v roku 2020. Tento vývoj na trhu s ropou tlačí nahor ceny ďalších energií, ako je zemný plyn.

Ceny ropy sa v uplynulých týždňoch vyšplhali nad hranicu 80 dolárov za barel, čo je ich viacročné maximum. 

Banka odhaduje, že priemerná ceny ropy v roku 2022 dosiahne 74 dolárov /barel a v roku 2023 klesne na 65 dolárov za barel.

Previs ponuky nad dopytom tlačí ceny ropy nadol, čo vyhovuje najmä motoristom
Neprehliadnite

Svetové ceny ropy podľa Svetovej banky klesnú až v roku 2023