Remišová ocenila časť Matovičovej reformy

Strana Za ľudí podporuje zreformovanie daňovo-odvodového systému. V návrhu vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča ocenila výraznú podporu rodín, podporu rozvoja talentu detí aj zjednodušenie daňového systému.

Hlavný ekonóm strany Za ľudí Tomáš Meravý tiež povedal, že prioritou strany bude, aby sa vylepšovanie daňového systému začalo realizovať čo najskôr.

V Matovičovej „revolúcii“ však vidí aj návrhy, ktoré vzbudzujú otázky, napríklad zmeny pri samostatne zárobkovo činných osobách (SZČO) považuje zatiaľ za nevysvetlené, chýbajú aj prepočty dosahov.

Na snímke vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová a vpravo zhrnutie návrhu opatrení do 1. fázy reformy daní, odvodov a sociálnych dávok počas tlačovej konferencie strany Za ľudí na tému Daňová reforma a Podporné opatrenia na zvýšenie zaočkovanosti obyvateľstva 25. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Matovičova reforma si získala podporu Remišovej Za ľudí, s realizáciou nechcú čakať

Maloobchod reaguje na lockdown

Zníženie mobility ľudí bude minimálne. Uviedol to Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM), v reakcii na vládou schválený lockdown.

Ako spresnil, ide len o zatvorenie vybraných obchodov a služieb. „Očkovaní a neočkovaní, negatívni aj pozitívni sa naďalej budú môcť stretávať v preplnených supermarketoch pri nákupoch vianočných darčekov, následne môžu nákazu priniesť na pracovisko. Nezatvárame fabriky, pracoviská, školy, a teda zníženie mobility bude minimálne s koncentrovaním sa v minime otvorených prevádzok alebo v automobilkách,“ spresnil.

Older,Woman,Pushing,A,Shopping,Trolley,Outside,Supermarket,Wearing,Blue
Neprehliadnite

Maloobchod reaguje na lockdown, očkovaní a neočkovaní sa stretnú v supermarketoch

Lekári žiadajú stopnúť reformu nemocníc

Lekári a predstavitelia regionálnych samospráv žiadajú Národnú radu SR, aby zastavila a dopracovala návrh reformy nemocníc. Chcú najmä záruku, aby sa nezačalo s reorganizáciou lôžkovej ústavnej starostlivosti dovtedy, kým nebude posilnený systém ambulantnej starostlivosti. 

Memorandum za lepšie zdravotníctvo podpísali predstavitelia vedenia Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja, predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, primátori Brezna, Jelšavy, Revúcej, Zvolena a zástupcovia lekárov.

„Zásadne namietame postupnosť krokov, ktorá sa navrhuje a ktorá podľa presvedčenia zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti na väčšine územia SR,“ uvádza sa v memorande.

Na snímke prázdne lôžka na urologickém oddelení v dôsledku pozastavenia tzv. bielej medecíny v Nemocnici Poprad. Poprad, 20. novembra 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Lekári a niektoré samosprávy žiadajú poslancov, aby zastavili a dopracovali reformu nemocníc

EÚ odporúča zjednotiť platnosť certifikátov o očkovaní 

Európska únia odporučí svojim členským štátom, aby zosúladili platnosť certifikátov o očkovaní proti covidu-19 a stanovili ju na deväť mesiacov.

Únia tiež odporúča, aby jej členské štáty aj naďalej prijímali všetkých cestujúcich zaočkovaných niektorou z vakcín schválených európskou dvadsaťsedmičkou. O pláne zjednotiť pravidlá pre platnosť očkovacích certifikátov informovala ešte v pondelok komisárka Európskej únie pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová.

Európska únia zároveň vyzýva svojich členov, aby od 10. januára znovu otvorili svoje hranice pre ľudí zaočkovaných vakcínami schválenými Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Vyplýva to z dokumentu EÚ, ktorý má agentúra Bloomberg k dispozícii.

JB 16 Štrasburg - Poľský premiér Mateusz Morawiecki (uprostred) počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 19. októbra 2021. Európska komisia (EK) odpovie na rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom. Uviedla to v utorok v Štrasburgu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.       Šéfka exekutívy EÚ zdôraznila, že nedovolí, aby b
Neprehliadnite

Európska únia chce jednotné pravidlá pre certifikáty o očkovaní

Taiwan uvažuje pri výrobe čipov o spolupráci so Slovenskom

Taiwan uvažuje pri výrobe polovodičov o spolupráci s tromi východoeurópskymi krajinami, uviedol minister taiwanskej Národnej rady pre rozvoj Kung Ming-hsin. Medzi kandidátmi na spoluprácu spomenul Slovensko, Česko a Litvu.

Tento nápad by mohol mať pozitívnu odozvu aj z Bruselu, ktorý sa snaží prilákať taiwanské firmy, ako je Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), aby vyrábali v Európskej únii. Tieto snahy sa zvýšili predovšetkým z dôvodu globálneho nedostatku čipov, ktorý brzdí produkciu v mnohých odvetviach.

TSMC čip
Neprehliadnite

Taiwan uvažuje pri výrobe čipov o spolupráci so Slovenskom