Rusi sa cítia byť poškodení

Ruská strana vypovedala so Slovenskom zmluvu a požiadali o vrátenie 200-tisíc kusov už dodaných vakcín Sputnik V, informoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Rusi sa podľa neho cítia byť poškodení tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv zveril posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete.

Minister uviedol, že rozčarovanie ruskej strany plne chápe. Rokovaním v Moskve chcel podľa vlastných slov dosiahnuť, aby Slovensko malo v Rusku pri téme SputnikV naďalej „otvorené dvere".

Kremeľ sa však domnieva, že odmietnutie Slovenska zaregistrovať ich vakcínu nijakým spôsobom nenarúša jej dôveryhodnosť v Európskej únii. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova je ich očkovacia látka jedna z najlepších na svete.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Rozčarovanie ruskej strany plne chápem, tvrdí Matovič

T. Valášek mieri do Progresívneho Slovenska

Nezaradený poslanec Národnej rady a bývalý člen strany Za ľudí Tomáš Valášek vstupuje do mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS). So stranou chce pracovať na vytvorení alternatívy súčasnej vláde aj opozícii, aby si voliči nemuseli vyberať medzi stranami súčasnej koalície s ich prešľapmi a stranami opozície s ich „biľagom fašizmu či korupcie“.

„Tomáša dlhodobo vnímam ako človeka, politika, odborníka, s ktorým som nachádzala ako politička, líderka politickej strany, aj ako človek viaceré hodnotové, názorové, politické prieniky,“ uviedla predsedníčka strany Irena Bihariová.

T. Valášek už dlhšie debatoval o svojej politickej budúcnosti s PS či stranou Spolu, no nechcel zakladať novú stranu. Stranu Za ľudí aj vládnu koalíciu opustil po nákupe ruskej vakcíny Sputnik V, kedy prepukla aj koaličná kríza.

Tomáš Valášek
Neprehliadnite

Bývalý člen Za ľudí Tomáš Valášek ide do Progresívneho Slovenska

Zomrel princ Philip, manžel britskej kráľovnej

Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Od tohtoročného februára do marca bol hospitalizovaný v londýnskej nemocnici, kde sa liečil s infekciou a kde podstúpil zákrok kvôli problémom so srdcom.

V posledných rokoch sa princ na verejnosti prakticky neobjavoval, z verejného života sa stiahol v roku 2017. Počas pandémie Covid-19 trávil čas v izolácii.

Philip, ktorý sa s budúcou kráľovnou Alžbetou oženil v roku 1947, bol najdlhšie slúžiacim životným partnerom britského panovníka v dejinách a súčasne najstarším mužským členom kráľovskej rodiny všetkých čias. Narodil sa 10. júna 1921 na gréckom ostrove Korfu.

Princ Filip
Neprehliadnite

Zomrel princ Philip, manžel britskej kráľovnej

Priemysel zaznamenal pozitívne čísla

Produkcia v priemysle sa vo februári po januárovom medziročnom poklese vrátila k miernemu rastu. Priemyselná produkcia medziročne vzrástla o jedno percento. Najdôležitejšia zložka sektora, ktorou je výroba dopravných prostriedkov, stúpla o 1,6 percenta. V januári klesla o 15 percent.

Stavebníctvo naopak prehĺbilo prepad výkonov. Ten bol vyšší aj v porovnaní s obdobím globálnej finančnej krízy v roku 2009. Tempo medziročného prepadu stavebnej produkcie zrýchlilo na 23,8 percenta. V januári stavebníctvo kleslo takmer o pätinu.

Volkswagen, vyroba, automobilka
Neprehliadnite

Priemysel sa vo februári vrátil k rastu, stavebníctvo kleslo

Staronový minister práce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok vymenovala Milana Krajniaka (Sme rodina) za ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR. M. Krajniak neočakávane oznámil odstúpenie z postu ministra práce po eskalácii koaličnej krízy 15. marca. V piatok uviedol, že ešte pred týždňom si svoj návrat do funkcie nevedel predstaviť, no názor zmenil po rozhovore s prezidentkou.

Staronový šéf rezortu práce sa chce zamerať najmä na schválenie trvalého kurzarbeitu. Druhou prioritou ministra je očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré podľa neho treba do leta ukončiť „všade tam, kde sú ľudia, ktorí požiadali o očkovanie, či už sú to klienti alebo zamestnanci“.

Premiér Eduard Heger zdôraznil, že ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny je v tomto čase obzvlášť dôležitý rezort a dodal, že ho teší vymenovanie M. Krajniaka za ministra rezortu práce.

Milan Krajniak a Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Prezidentka vymenovala Milana Krajniaka za ministra práce