Ekologická katastrofa na Hrone

Masový úhyn rýb na rieke Hron spôsobil v pondelok na strednom Pohroní únik digestátu z bioplynovej stanice v obci Budča v okrese Zvolen. Uviedol to hlavný hospodár Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Žiari nad Hronom Richard Štencl a potvrdil Vasilii Repela, konateľ spoločnosti Bioplyn Budča „V dôsledku silnej búrky v okolí Budče došlo k padnutiu stromu, čo spôsobilo poškodenie vaku a únik digestátu do Bienskeho potoka a následne do Hrona,“ uviedol vo vyjadrení Repela.

Rybári začali uhynuté ryby zbierať v obci Trnavá Hora v časti Jalná, na úseku dlhom jeden kilometer vyzbierali asi 600 kilogramov mŕtvych rýb.„Uhynuli všetky druhy tu vyskytujúcich sa rýb. Je to ekologická katastrofa,“ poznamenal Štencl s tým, že obnoviť generačné stáda niektorých druhov si bude vyžadovať roky hospodárenia. Situáciu riešia aj organizácie rezortu životného prostredia Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v spolupráci s políciou i konateľom bioplynovej stanice.

Masový úhyn rýb na rieke Hron spôsobil v pondelok na strednom Pohroní únik digestátu z bioplynovej stanice v obci Budča v okrese Zvolen. Masívny úhyn všetkých druhov rýb zaznamenala Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Žiari nad Hronom. Rybári v okolí obce Trnavá Hora zbierali uhynuté ryby, ktorých bolo niekoľko ton. Veľká ekologická katastrofa sa stala na Hrone neďaleko Žiaru nad Hronom, kde miestni rybári evidujú hromadu uhynutých rýb všetkých druhov. Masívny úhyn všetkých druhov
Neprehliadnite

Ekologická katastrofa. Únik digestátu z bioplynovej stanice spôsobil na Hrone masový úhyn rýb

Prezidentka udelila tri podmienečné milosti

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila v piatok podmienečnú milosť v troch prípadoch. Prvou je 29-ročná žena, matka štyroch detí, ktorá bola v roku 2015 súdom právoplatne odsúdená za spáchanie prečinu zanedbania povinnej výživy na trest odňatia slobody v trvaní jeden rok za dlh na výživnom, ktorý medzitým doplatila a v súčasnosti riadne plní svoju vyživovaciu povinnosť. V druhom prípade prezidentka udelila podmienečnú milosť 24-ročnej žene, cudzinke, ktorá bola v roku 2017 súdom právoplatne odsúdená za spáchanie prečinu krádeže na trest odňatia slobody v trvaní tri mesiace.

V treťom prípade prezidentka udelila podmienečnú milosť 56-ročnému mužovi, ktorý bol súdom právoplatne odsúdený za zaobstaranie a prechovávanie marihuany na trest odňatia slobody desať rokov. Prezidentka odpustila mužovi z trestu jeho časť vo výmere osem rokov pod podmienkou, že odsúdený počas dvoch rokov od jeho prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody nespácha úmyselný trestný čin. Pri posudzovaní zohľadnila najmä mimoriadne okolnosti prípadu a tiež skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval. Informáciu o rozhodnutí prezidentky zverejnili v pondelok.

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Desať rokov väzenia za fajčenie marihuany je priveľa, povedala si prezidentka a udelila milosť

Na odvolávanie Mikulca neprišla ani opozícia

Odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) sa posúva na septembrovú riadnu schôdzu. V rokovacej sále Národnej rady (NR) SR ani po prestávke nebol dostatok poslancov, parlament tak nebol uznášaniaschopný. Podpredseda snemovne Gábor Grendel (OĽANO) preto ukončil 36. schôdzu a odvolávanie preložil.

Mikulca sa opakovane pokúša odvolať opozícia z iniciatívy Smeru-SD. Rokovanie sa malo začať už v nedeľu, pre neuznášaniaschopnosť parlamentu sa presunulo na pondelok. Ani v pondelok ráno nebolo v rokovacej sále dosť poslancov. Tentoraz chýbala aj opozícia. Na situáciu reagoval aj predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš, ktorý vyzval zástupcov opozície, aby prišli do práce. „Je deväť hodín v pondelok a vy nie ste v práci,“ uviedol. Poznamenal, že v pléne nevidel predsedu Smeru-SD Roberta Fica ani lídra mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho (nezaradený) či predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu.

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) prichádza na 17. rokovanie vlády, ktoré sa uskutočnilo v súvislosti s návrhom poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery voči nemu 14. júna 2021 v Bratislave.
Neprehliadnite

Odvolávanie Mikulca sa presúva na september, parlament nebol uznášaniaschopný

Protest pred parlamentom má obvinenú

V súvislosti s piatkovým protestom pred Národnou radou SR v Bratislave obvinila polícia 40-ročnú Annu F. z Nitrianskeho kraja pre trestný čin útoku na verejného činiteľa, potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Martiniaková. Policajti preveria na audiovizuálnych záznamoch aj ďalšie prípadné protiprávne konania.Polícia označuje piatkový protest pred parlamentom ako neoznámené a spontánne verejné zhromaždenie.

Bratislavská mestská časť Staré Mesto uviedla, že verejné zhromaždenie jej nahlásili v súlade so zákonom na piatok od 8.00 do 14.00 h, avšak na inom mieste – na Zámockej ulici. To, že sa protestujúci dostali až pred vchodové dvere do parlamentu, bolo podľa samosprávy v rozpore so zákonom o zhromažďovacom práve. Pred parlamentom protestovali stovky ľudí proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu a proti novele, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz. Začiatok protestu v piatok ráno sprevádzali potýčky protestujúcich s políciou či novinármi.

Protest pred parlamentom proti vládnym opatreniam.
Neprehliadnite

Nad piatkovým obsadením parlamentného kopca ešte visia otázniky, polícia už obvinila jednu ženu

Hry o policajnú inšpekciu

Záujemcom o post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) zostávajú na prihlásenie do výberového konania posledné dni. Žiadosti treba doručiť do 31. júla. Ministerstvo vnútra SR na to upozornilo v pondelok. V súčasnosti miesto dočasne zastáva Peter Scholtz. V minulých dňoch bolo medializované jeho rozhodnutie pozastaviť činnosť jeho podriadenej Diany Santusovej, vedúcej špecializovaného tímu ÚIS, ktorý prešetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov NAKA. Stalo sa tak po zásahu tohto tímu, pri ktorom bol zadržaný tazvaný kajúcnik Csaba Dömötör, ďalší dvaja však unikli. P. Scholtz odôvodnil suspendovanie Santusovej argumentom, že v súvislosti so zásahom porušila predpisy, pretože dostatočne neinformovala svojich nadriadených.

Na miesto riaditeľa inšpekčnej služby sa od uchádzača okrem bezúhonnosti vyžadujú najmenej desaťročné skúsenosti v službe kriminálnej polície alebo v inšpekčnej službe. Rovnako zaváži služba v Zbore väzenskej a justičnej stráže alebo prokurátorská prax v trestnom konaní. Mal by mať najmenej päťročnú riadiacu prax v niektorej z týchto oblastí. Riaditeľa ÚIS vymenúva vláda na základe výberového konania a po verejnom vypočutí vo výbore pre obranu a bezpečnosť, ak tento odporučí jeho vymenovanie. Funkčné obdobie šéfa inšpekcie je štyri roky. Tá istá osoba môže byť vymenovaná do funkcie riaditeľa najviac na dve funkčné obdobia.

NAKA - ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Hry o policajnú inšpekciu: na miesto jej šéfa je vypísaný konkurz