Strane Za ľudí hrozí rozpad

Koaličná strana Za ľudí informuje o reálnom riziku rozpadu vládnej koalície. Stranu opustil poslanec Tomáš Valášek pre okolnosti nákupu ruskej vakcíny Sputnik V. „Nechcem byť súčasťou koalície, ktorá je pripravená očkovať ľudí neregistrovanou vakcínou. Strana Za ľudí to vidí rovnako, ale na rozdiel odo mňa je pripravená v koalícii pokračovať,“ konštatoval.

Po jeho odchode zo strany môžu odísť aj ďalší, ako napríklad predsedníčka poslaneckého klubu Jana Žitňanská, podpredseda parlamentu Juraj Šeliga, alebo poslanci Marek Hattas a Ján Benčík. Ak by k takému kroku došlo, poslanecký klub Za ľudí by v parlamente zanikol kvôli nedostatku členov.

Odchod T. Valáška z koalície a strany V. Remišovú mrzí. „Mrzí ma o to viac, že práve strana Za ľudí vetovala ako jediná vo vláde nákup neregistrovanej vakcíny Sputnik V, a preto rozumiem jeho frustrácii a chápem, že už ho to nebaví. Bolo absolútne nevhodné a nedôstojné, ako vakcínu premiér Matovič nakúpil a vítal,“ doplnila. V. Remišová zopakovala, že Za ľudí nemá problém s očkovaním Sputnikom V za rovnakých podmienok, ako v prípade ostatných vakcín, ktoré prešli registráciou.

Za ľudí
Neprehliadnite

Strane Za ľudí hrozí rozpad, čaká ich kľúčové rokovanie

M. Krajčí podpísal použitie Sputniku V

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) podpísal použitie vakcíny Sputnik V na boj s koronavírusom na Slovensku. „Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár,“ uvádza sa v súhlasoch podpísaných šéfom rezortu zdravotníctva.

Použitie vakcíny Sputnik V podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej nie je prejavom odvahy či dôkazom diplomatického úspechu, ale rezignáciou na pravidlá, ktorými sa v medicínskych otázkach riadime, a ktoré garantujú najvyššie štandardy bezpečnosti pre ľudí.

Minister  zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok oznámil, že o leteckom transporte sa dozvedel od veľvyslanca SR v Moskve v nedeľu (28. 2.) večer, so samotným nákupom ho však nikto neoboznámil. „Nie je to dar, je to tovar, ktorý má svoju cenu,“ uviedol I. Korčok. Netají, že ruskú vakcínu vníma ako nástroj hybridnej vojny zo strany Ruska.

Igor Matovič a Marek Krajčí
Neprehliadnite

Krajčí podpísal povolenie na použitie vakcíny Sputnik V. Zodpovednosť má prebrať lekár

Zmeny v školstve začnú platiť až od pondelka

Zmeny týkajúce sa fungovania škôl nastanú až od pondelka 8. marca, namiesto pôvodného 3. marca. „Chcem upokojiť všetkých riaditeľov škôl a školských zariadení, že sa nemusia sa náhliť s tým, aby do zajtra všetko zvládli. Preto sme sa rozhodli, že rozhodnutie bude platiť až od pondelka,“ povedala riaditeľka odboru predprimárneho vzdelávania a základných škôl rezortu školstva Anna Chlupíková.

Možnosť prezenčnej výučby v materských školách a na prvom stupni základných škôl bude zachovaná pre deti všetkých rodičov, ktorí musia pracovať na pracovisku. „Prednostne sa do nich budú brať deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce, ktorí sa preukážu čestným vyhlásením,“ uviedla. Na prvom stupni sa takisto podľa jej slov otvára možnosť aj pre žiakov, ktorí nemajú prístup k dištančnému vzdelávaniu.

Mesto Prešov od pondelka 8. februára otvorilo všetky materské školy (MŠ) a základné školy (ZŠ) pre žiakov prvého stupňa vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Na snímke žiaci prechádzajú ranným filtrom po príchode do Základnej školy Kúpeľská 2 v Prešove 8. februára 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Zmena pri fungovaní škôl začne platiť až od pondelka

Zbor väzenskej a justičnej stráže má nového šéfa

Novým generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) sa stane súčasný riaditeľ väznice v Ilave Róbert Mudronček. Informovala o tom ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Medzi výzvy, ktoré ho v najbližšej dobe čakajú, patrí vytváranie novej koncepcie väzenstva na najbližších desať rokov, hľadanie spôsobov na zvládnutie pandémie vo väzniciach, či budovanie dôvery verejnosti voči ZVJS.

„Nový generálny riaditeľ má moju plnú dôveru a verím, že sa nám všetky výzvy podarí naplniť,“ konštatovala M. Kolíková. „Budem sa tiež venovať stabilizácii zboru, zbor sa omladzuje a potrebujeme šikovných ľudí,“ doplnil nový šéf ZVJS.

R. Mudronček nahradí predchádzajúceho generálneho riaditeľa ZVJS Milana Ivana. Ten skončil vo funkcii 31. januára v súvislosti s prípadom úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského.

Na snímke nový generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Róbert Mudronček počas brífingu s novinármi 2. marca 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Róbert Mudronček sa stane novým generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže

Volvo chce do roku 2030 predávať len elektromobily

Švédsky výrobca automobilov Volvo Cars má do roku 2030 ambíciu predávať iba elektrické vozidlá. Ponúkať ich chce výhradne prostredníctvom internetu. „Rozhodli sme sa investovať do budúcnosti – do elektrického pohonu a predaja on-line,“ konštatoval generálny riaditeľ Hakan Samuelsson. „Plne sa sústredíme na to, aby sme sa stali lídrami v rýchlo rastúcom segmente prémiových elektrických vozidiel,“ dodal.

Prechod k elektrickým modelom už okrem iného ohlásili aj automobilky Jaguar Land Rover, General Motors či Volkswagen. K zmene ich motivuje trhové ocenenie niektorých nových hráčov, ktorí sa sústredia len na elektrické autá a prísnejšie emisné regulácie.

Do vývoja elektrických vozidiel investuje Volvo Cars s podporou čínskeho majiteľa od roku 2017, kedy švédska spoločnosť prvýkrát uviedla, že postupne upustí od vozidiel so spaľovacím motorom. V súčasnosti má na trhu zatiaľ iba jediný elektrický model, automobil XC40 Recharge.

Do prechodu k elektromobilite má investovať päť percent z ročných tržieb. Vlani podnik predal viac než 660-tisíc áut a vykázal tržby 263 miliárd švédskych korún.

Image of Volvo renewable energy electric cars
Neprehliadnite

Volvo Cars chce do roku 2030 predávať iba elektrické vozidlá