Jednotný certifikát

Od soboty by sa mali na celom Slovensku vydávať jednotné očkovacie certifikáty. Ich formu predstavil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Podľa ministra by mali byť všetky technické veci pre preukaz splnené. Pôjde o papier veľkosti A4 s hlavičkou ministerstva zdravotníctva. Certifikát bude k dispozícii v slovenskom, ale aj v anglickom jazyku. Momentálne rezort zdravotníctva komunikuje s očkovacími centrami, aby mohli rôzne typy potvrdení nahradiť jedným certifikátom.

Ministerstvo zdravotníctva avizovalo aj ďalšiu novinku. Od pondelka 24. mája bude na stránke korona.gov.sk fungovať e-mailová adresa, kde ľudia budú môcť o medzinárodný očkovací certifikát požiadať. Rezort zdravotníctva momentálne o používaní týchto certifikátov rokuje aj so zdravotnými poisťovňami. Minister chce, aby ľudia mali očkovací certifikát k dispozícii priamo v aplikácii ich poisťovne. 

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas brífingu po skončení 12. rokovania vlády SR 19. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Obrazom: Lengvarský predstavil jednotný očkovací certifikát, vydávať ho budú od soboty

Prvý pokles za polrok

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola v apríli tohto roka na úrovni 8,55 percenta. Medzimesačne teda zaznamenala pokles o 0,03 percentuálneho bodu (p. b.). Podľa dát Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR ide o prvý pokles za posledného pol roka. „V porovnaní s predošlým mesiacom sa v apríli 2021 uplatnilo na trhu práce o 486 osôb viac,“ uviedlo ústredie.

Úrady práce evidovali v apríli celkovo 234 472 ľudí bez práce. „Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol 219 293 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast o 666 osôb (o 0,30 percenta),“ vyčíslilo ústredie. Celkovo bolo z evidencie vyradených 13 654 uchádzačov o zamestnanie. ,,Slovenský trh práce stále ponúka viac ako 60-tisíc voľných pracovných miest, pričom v apríli ich bolo najviac od začiatku tohto roka,“ dodalo ústredie. Najviac voľných miest bolo v Bratislavskom kraji, naopak, najmenej miest bolo v Košickom kraji. 

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) po rokovaní plenárneho zasadnutia tripartity Hospodárskej a sociálnej rady SR na Úrade vlády SR v Bratislave 26. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Nezamestnanosť v apríli poklesla prvýkrát za posledný polrok

Bitcoin sa spamätáva

Cena bitcoinu sa po stredajšom páde relatívne stabilizovala. Momentálne sa pohybuje na úrovni okolo 40-tisíc dolárov. Najväčšia a najznámejšia kryptomena tak po brutálnom výpredaji v predchádzajúcom dni zrejme opäť získala pôdu pod nohami. Druhá najväčšia kryptomena ethereum však strácala takmer šesť percent a predávala sa po 2 705,91 dolára. Negatívny vplyv na náladu na trhu s virtuálnymi menami majú aj napriek stabilizácii obavy týkajúce sa sprísňovania regulácie v Číne a neistota, aký veľký je vlastne objem pákových pozícií na trhu kryptomien.

Bitcoin zaznamenal počas stredy rozsiahly výpredaj, jeho cena vtedy padla až o 30 percent takmer na 30-tisíc dolárov a dostala sa najnižšie od januára. Výpredaj bitcoinu spustili už minulý týždeň vyjadrenia šéfa Tesly Elona Muska na Twitteri. Podľa neho Tesla prestala prijímať bitcoiny pri platbách za jej elektromobily. Dôvodom je vysoká spotreba elektriny pri ťažbe bitcoinu a jej negatívne environmentálne následky.

bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin po stredajšom páde vzrástol a obchoduje sa okolo 40-tisíc dolárov

Voľby by vyhral Hlas-SD

Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v máji 2021, zvíťazil by v nich mimoparlamentný Hlas-SD so ziskom 22,5 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO. Na druhom mieste skončila SaS, liberálov by volilo 13,8 percenta respondentov, vládnuce OĽANO by skončilo tretie so ziskom 9,9 percenta. Nasleduje Smer-SD so ziskom 9,6 percenta a Progresívne Slovensko (PS), ktorému by dalo hlas 8,5 percenta oslovených. 

Do Národnej rady by sa dostalo aj hnutie Sme rodina, ktoré by volilo 7,4 percenta hlasujúcich, taktiež Aliancia (5,3 percenta) a KDH so ziskom rovných piatich percent hlasov. Do NR SR by sa však nedostala koaličná strana Za ľudí so štyrmi percentami hlasov, Republika (3,5 percenta), Dobrá voľba (3,0) ani Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorú by volilo len 2,1 percenta hlasujúcich. Z oslovených ľudí v prieskume 20 percent deklarovalo, že by sa na voľbách nezúčastnili. 

Na snímke predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini prichádza na brífingu s novinármi pred Prezidentský palác na tému
Neprehliadnite

Voľby by v máji vyhral Hlas-SD, OĽANO nedosiahlo 10 percent

Z domu pracujeme málo

Napriek predstave, že pre pandémiu nového koronavírusu trávi svoj pracovný čas doma značná časť slovenskej populácie, ukázalo sa, že to nie je pravda. Dáta z Eurostatu prekvapili. Vlani sa home office dotkol len 11,6 percenta zamestnaných Slovákov. Vyplýva to z analýzy Evy Sadovskej z Wood & Company. Pracovné miesta, pri ktorých možno pracovať aj z domu, tvoria na Slovensku len 29-percentný podiel. Je to najmenší podiel v rámci európskych ekonomík. 

V roku 2019 pracovalo z domu pravidelne alebo občas 9,5 percenta pracujúcich Slovákov. Rok pandémie teda priniesol iba nebadané zvýšenie o 2,1 percentuálneho bodu. Home office sa pritom o niečo viac týkal Sloveniek (12,8 percenta) než Slovákov (10,5 percenta). „Horšie“ než Slovensko sú na tom krajiny ako Bulharsko a Rumunsko, kde tento ukazovateľ dosahoval vlani úroveň tri percentá. Na opačnom konci rebríčka krajín je Luxembursko, kde pravidelne alebo občas pracuje z domu až 47,5 percenta ľudí.

WA 35 Mainz - Eva-Maria Gatzová pracuje z domu a stará sa aj o svojho 18-mesačného syna počas koronavírusovej pandémie v nemeckom meste Mainz 2. apríla 2020: FORO TASR/DPA

02.04.2020, Rheinland-Pfalz, Mainz: Eva-Maria Gatz arbeitet im Homeoffice und hat dabei ihren 18 Monate alten kleinen Sohn auf dem Schoss.   (zu dpa - Alleinerziehend in der Corona-Krise - «Die Probleme potenzieren sich»)  (Der Name der Alleinerziehenden wurde geändert) Foto: Andreas Arnold/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

Vlani sa home office prekvapujúco dotkol len 11,6 percenta Slovákov, ukazuje analýza