Ministrom práce má byť opäť Krajniak

Exminister Milan Krajniak sa vráti do funkcie šéfa Ministerstva práce, sociálny vecí a rodiny SR. Informoval o tom predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár po rokovaní vlády. Dodal, že s návrhom súhlasil predseda vlády Eduard Heger. Informovali už aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Tá je podľa slov B. Kollára pripravená M. Krajniaka do funkcie menovať už v piatok (9. 4.).

„Prehovorili sme bývalého ministra Krajniaka napriek jeho veľkému zdráhaniu. Bolo to asi najrozumnejšie riešenie z našej strany. Po debate u prezidentky, aj keď sme tam došli s inými menami, sme sa dohodli konsenzom, že dáme návrh za našu stranu premiérovi Hegerovi, že by sme toto ministerstvo opäť obsadili Milanom Krajniakom,“ povedal B. Kollár s tým, že E. Heger návrh akceptoval.

Šéf Sme rodina dodal, že akceptovali aj pripomienky prezidentky z minulosti, keď hovorila o potrebe obsadiť rezort v čase pandémie niekým, kto ho pozná. Možné nominácie na šéfa Slovenskej informačnej služby B. Kollár zatiaľ neuviedol.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) prichádza na zasadnutie Ústredného krízového štábu SR 2. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Krajniak bude opäť šéfovať ministerstvu práce, informoval Kollár

Krvné zrazeniny môžu byť vedľajším účinkom AstraZenecy

Výskyt krvných zrazenín môže byť veľmi vzácnym vedľajším účinkom očkovacej látky od firmy AstraZeneca. Po podrobnom hodnotení desiatok zdravotných ťažkostí a úmrtí k tomu dospela Európska agentúra pre lieky (EMA). Jej šéfka Emer Cookeová však zdôraznila, že látka britsko-švédskej firmy je veľmi efektívna a jej prínos v boji proti ochoreniu Covid-19 stále prevyšuje možné riziká.

Problémy sa podľa nej vyskytujú najmä u žien mladších ako 60 rokov, nie je však preukázateľné, či je táto skupina vzhľadom na vakcínu rizikovejšia. „Na základe v súčasnosti dostupných dôkazov neboli potvrdené špecifické rizikové faktory,“ napísala agentúra v tlačovej správe. Viaceré krajiny pozastavili očkovanie touto vakcínou. Na Slovensku dostalo prvú dávku viac ako 260-tisíc ľudí, druhú 125-tisíc. Slovensko očkovanie AstraZenecou zatiaľ nepozastavilo.

JB 111 Luton - Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca  počas otvorenia vakcinačnej kliniky Vaisakhi v anglickom meste Luton 21. marca 2021. Británia varovala v nedeľu Európsku úniu pred prípadným zákazom vývozu vakcíny od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca. Podľa Londýna by bol takýto krok kontraproduktívny a poškodil by povesť celého eurobloku, informovala agentúra AFP. FOTO TASR/AP

A vial of of the AstraZeneca COVID-19 vaccine at the Guru Nanak Gurdwara Sik
Neprehliadnite

Zriedkavé krvné zrazeniny môžu súvisieť s vakcínou AstraZeneca, uviedla EMA

Lengvarský rozhodne o Sputniku čoskoro

O očkovaní vakcínou Sputnik V by nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský mohol rozhodnúť začiatkom budúceho týždňa. Chce však počkať na konečné stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). „Keď budem mať vyhovujúce stanovisko ŠÚKL, prijmem rozhodnutie,“ uviedol. Ako spresnil, stanovisko, ktoré má, ešte nie je kompletné.

V prípade vakcíny Sputnik V a jej použitia je podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka potrebné počkať na konečné stanovisko o jej bezpečnosti. „Zatiaľ však vlastne nevieme, čo je v tých ampulkách, ktoré máme,“ podotkol. Narážal na aktuálne stanovisko ŠÚKL, v ktorom inštitúcia oznámila, že bez dostatočných dôkazov nemôže prijať odborné stanovisko k pomeru prínosov a rizík vakcíny. R. Sulík zároveň povedal, že ak by sa nákup vakcíny nešil horúcou ihlou, nemuseli by sa riešiť takéto problémy. „Takto to skončí, keď sa niečo robí z večera do rána, len rýchlo, aby bola šou,“ poznamenal R. Sulík.

Vladimír Lengvarský tlačová konferencia po jeho symbolickom uvedení do funkcie na Ministerstve zdravotníctva SR

Na snímke nový minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie po jeho symbolickom uvedí do funkcie na Ministerstve zdravotníctva SR v Bratislave 1. apríla 2021 po vymenovaní novej vlády E. Hegera. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lengvarský by o vakcíne Sputnik V mohol rozhodnúť už budúci týždeň

Od 19. apríla by sa mohli mierne uvoľniť opatrenia

Opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu by sa mohli od 19. apríla uvoľniť. Dôvodom je zlepšujúca sa pandemická situácia, a to konkrétne zníženie počtu hospitalizovaných v nemocniciach pod hranicu 3-tisíc pacientov a tiež nižšie reprodukčné číslo. Slovensko by tak od tohto dátumu mohlo prejsť do bordovej fázy. „Situácia sa mierne zlepšuje, ale stále nemáme vyhraté,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Pri akomkoľvek uvoľňovaní opatrení budú mať prednosť školy, uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Bližšie informácie o tom, ako budú školy fungovať v nasledujúcich dňoch, plánuje oznámiť počas tohto týždňa. „Dohoda, ktorá bola s epidemiologickým tímom, je, že aj keď sme v čiernej fáze ako Slovensko, tak školstvo by sa od 19. apríla malo prepínať do regionálneho systému,“ povedal.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas tlačového brífingu po 86. rokovaní vlády SR, kde ohlásil svoju demisiu v Bratislave 24. marca 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pri uvoľňovaní opatrení budú mať prednosť školy, vyhlásil Gröhling

Štát pomôže gastru a cestovnému ruchu miliónmi eur

Na pomoc gastrosektoru a cestovnému ruchu pôjde ďalších 120 miliónov eur. Oznámil to predseda Národnej rady SR Boris Kollár spolu s premiérom Eduardom Hegerom. Dohromady tak na pomoc tomuto odvetviu bude vyčlenených 220 miliónov eur. „Budeme vedieť pomôcť veľmi veľa podnikateľom v gastrosektore, cestovnom ruchu, ktorí boli decimovaní touto pandémiou a tento sektor bol najviac postihnutý,“ skonštatoval B. Kollár.

Expremiér a minister financií Igor Matovič priblížil, že podnikateľom v gastre a cestovnom ruchu sa nahrádza 10 percent výpadku ich tržieb. Podľa ministra dopravy Andreja Doležala budú môcť o túto pomoc po novom žiadať aj subjekty, ktoré vznikli počas roka a nemôžu sa porovnať s referenčným rokom 2019. Doteraz bola otvorená výzva v rámci tejto schémy, počas ktorej bolo možné čerpať pomoc za mesiace apríl až október 2020.

„Vďaka tejto pomoci budeme môcť otvoriť ďalšiu výzvu prakticky okamžite už najbližšie dni, a to bude výzva za mesiace november až marec 2021. Zatiaľ sme stále v rovine ,de minimisʻ. Očakávame schválenie veľkej schémy, ktorá prekračuje hranicu 200-tisíc eur, najbližšie dni, najbližšie týždne,“ doplnil A. Doležal.

Gastropodniky v Česku majú podľa nariadení vlády červenú. Zákaz s výnimkou krátkeho obdobia vianočných sviatkov trvá od októbra dodnes.
Neprehliadnite

Na pomoc gastrosektoru a cestovnému ruchu pôjde ďalších 120 miliónov eur