Príčinou smrti M. Lučanského bola samovražda

Kontrolná komisia potvrdila, že príčinou smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského bola samovražda. Potvrdil to jej predseda Tomáš Čitbaj z Kancelárie verejnej ochrankyne práv SR. „Záver je taký, že komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali informáciu medializovanú ministerkou spravodlivosti a bývalým generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), ktorá hovorila o tom, že príčinou smrti bolo sebapoškodenie pána Lučanského, a teda pokus o samovraždu,“ povedal T. Čitbaj.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková doplnila, že závery tejto komisie berie veľmi vážne. „Som naozaj presvedčená, že ZVJS si veľmi svedomito plní svoju úlohu, vďaka ktorej my ostatní môžeme pokojne spávať,“ povedala. Doplnila, že záverečná správa bude zverejnená ešte v piatok. „Nemyslím si, že sú tam také skutočnosti, ktoré by mohli zmariť účel trestného konania,“ podotkla. Predseda komisie dodal, že za prijatie správy hlasovalo 14 členov. Proti bol poslanec Marian Kotleba a Denisa Saková. Nehlasoval Marián Saloň.

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský počas  tlačovej konferencie v Bratislave v utorok 30. júna 2020. Lučanský odstupuje z funkcie. Požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31. augustu. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) jeho žiadosť prijal. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Komisia potvrdila, že príčinou smrti Lučanského bola samovražda

Šéfke ŠÚKL dôveruje aj V. Lengvarský

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová má dôveru ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvasrkého. Nemyslí si, že situáciu s vakcínou Sputnik V, ktorej dodávky žiada ruská strana vrátiť, pokazil ŠÚKL. Reagoval tak na štvrtkovú (16. 4.) tlačovú konferenciu ministra financií Igora Matoviča, na ktorej o stanovisku ŠÚKL hovoril ako o politickom blude a opakovane kritizoval šéfku ŠÚKL. Kritizoval novinárov aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, ktorú označil za zaujatú.

Na expremiérove slová zareagovali aj koaličné strany SaS a Za ľudí, ktoré dôverujú ŠÚKL a slovenským vedcom a odmietajú útoky na ich adresu. „Je nevyhnutné, aby tento úrad pracoval nestranne. Aj preto odsudzujeme akýkoľvek politický nátlak voči ŠÚKL a nemôžeme súhlasiť ani s osobnými útokmi na pani riaditeľku, ktoré sa dotýkajú jej rodiny,“ uviedla strana SaS. Z. Baťovú podporili i viacerí ľudia prinesením kvetov priamo do sídla ŠÚKL v Bratislave.

Zuzana Baťová
Neprehliadnite

Šéfka ŠÚKL má dôveru ministra zdravotníctva V. Lengvarského

Sputnik vyhovel v skúškach, rad je teraz na ŠÚKL

Vakcína Sputnik V vyhovela v 14 skúškach Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV), ktoré sú základným východiskom pre potvrdenie farmaceutickej kvality vakcíny. V otázke posúdenia komplexných aspektov vakcíny SAV plne rešpektuje odborný názor Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Cieľom skúšok v SAV bolo overiť, či jednotlivé parametre vakcíny spĺňajú limity uvedené v normatívnej dokumentácii poskytnutej výrobcom.

„Z hľadiska posudzovania sú vykonané skúšky základným východiskom pre potvrdenie farmaceutickej kvality vakcíny, avšak pre potvrdenie účinnosti a bezpečnosti musia byť všetky aspekty vakcíny posúdené príslušnými autoritami na úrovni štátu alebo Európskej únie (ŠÚKL, EMA) v širšom kontexte s ďalšími potrebnými údajmi od výrobcu a s dátami z klinických testov a z reálneho používania vakcíny,“ konštatovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval z košického letiska, kde priviezli prvú dodávku. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Začať by sa mohlo najskôr o dva týždne. Košice 1. marca 2021. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Vakcína Sputnik V vyhovela v skúškach, komplexné posúdenie je na ŠÚKL, uviedla SAV

MZ sa podľa NKÚ vyhýbalo zodpovednosti za pandémiu

Zástupcovia rezortu zdravotníctva či členovia ústredného krízového štábu sa vyhýbali zodpovednosti v súvislosti s pandemickou situáciou a rozhodnutia ponechávali na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Konštatoval to podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Ľubomír Andrassy v súvislosti s auditom, ktorý sa realizoval v druhej polovici minulého roka. „Hygienici vo viacerých prípadoch suplovali iné štátne inštitúcie, a to aj bez jasných zákonných kompetencií,“ povedal Ľ. Andrassy.

Doplnil, že suplovali hlavne zástupcov rezortu zdravotníctva a rezortu vnútra, konkrétne tých, čo majú riadiť krízový manažment na úrovni okresných úradov. Kritickú pandemickú situáciu mali svojím aktívnym nasadením pomôcť zvládnuť hygienici, lekári a zástupcovia samospráv. Pandémia spôsobená ochorením covid-19 odhalila podľa NKÚ v systéme ochrany verejnosti pred infekčnými ochoreniami kompetenčné aj legislatívne nedostatky.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) počas tlačovej konferencie po 65. rokovaní vlády SR v Bratislave 11. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Nová
Neprehliadnite

Podľa NKÚ sa rezort zdravotníctva aj členovia ÚKŠ vyhýbali zodpovednosti za pandémiu

Akciovým trhom sa v posledných dňoch darí

Svetové akciové trhy sú na rekordoch a zvyšujú sa aj ceny niektorých komodít, najmä ropy. K rastu prispieva všeobecný optimizmus po správach o rekordnom raste čínskej ekonomiky a o solídnom vývoji ekonomiky Spojených štátov, ktorá sa zotavuje z pandémie. Index MSCI All-Country World Equity vykazoval rast o 0,8 percenta a dostal sa nad 702 bodov. Index sleduje pohyb akcií asi 3-tisíc firiem z 23 vyspelých a 26 rozvojových krajín.

Akciové trhy v posledných dňoch rekordy posúvajú priebežne, najmä v Spojených štátoch, ale napríklad aj v Nemecku. V Európe sa darí najmä britským akciám, hlavný index FTSE 100 pred poludním pridával 0,7 percenta na 7 033 bodov. „Ako postupuje očkovanie a priaznivo sa hovorí o budúcom stave ekonomiky, investori vidia v britských akciách skôr ďalšiu príležitosť ako riziko,“ poznamenal analytik investičnej platformy eToro Adam Vettes.

burza
Neprehliadnite

Svetové akcie sú na rekorde, prispel k tomu aj silný rast čínskej ekonomiky