Sme rodina nebude súčasťou pracovnej skupiny

Hnutie Sme rodina sa nebude zúčastňovať na pracovnej skupine, ktorá má riešiť obnovu dôvery v právny štát. Vyhlásil to líder hnutia a predseda parlamentu Boris Kollár. Podľa svojich slov nebude podporovať vytvorenie tzv. druhej mafie, podozrenia sú podľa neho vážne.

„Nebudeme sa zúčastňovať na tejto skupine, nebudeme tam dávať žiadne návrhy. Za takéto niečo nebudeme hlasovať," vyhlásil B. Kollár. Nové vážne obvinenia v kauzách v polícii podľa neho prekračujú všetky hranice. Odvolával sa na uznesenia i odposluchy. Dodal, že treba bojovať proti tzv. Ficovej mafii, ktorá si podľa neho sprivatizovala spravodlivosť.

Vznik odbornej pracovnej skupiny avizoval premiér Eduard Heger vo štvrtok ako reakciu na mimoriadne znepokojujúci vývoj v orgánoch činných v trestnom konaní. Zaoberať sa má obnovou dôvery v právny štát. Má zasadať nepretržite od pondelka 20. septembra.

Boris Kollár tlačová konferencia na tému Prepustenie Vladimíra Pčolinského
Neprehliadnite

Sme rodina nechce „druhú mafiu“. Nebude súčasťou pracovnej skupiny avizovanej premiérom

Súd s Kováčikom smeruje k záveru

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek navrhuje uložiť bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi najmenej 13-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku. „Ide o dlhoročného najvyššieho predstaviteľa špecializovaného štátneho orgánu vytvoreného na potieranie organizovaného zločinu a korupcie,“ zdôvodnil návrh prokurátor s tým, že Dušan Kováčik vo svojej funkcii konal opačne.

Kováčikov obhajca Erik Magál navrhuje, aby ho Špecializovaný trestný súd oslobodil spod obžaloby v celom jej rozsahu. V záverečnej reči uviedol, že nebolo dokázané, že sa stali skutky, pre ktoré je jeho klient trestne stíhaný. Rozsudok vo veci obžalovaného vyhlásia v pondelok 20. septembra po 16:00.

Obžalovaný Dušan Kováčik na Špecializovanom trestnom súde.
Neprehliadnite

Prokurátor navrhuje pre Dušana Kováčika minimálne 13 rokov nepodmienečne

Cestovný ruch ťahali domáci turisti

Cestovný ruch v SR vlani poklesol o 53 percent, zamestnanosť v ňom o deväť percent. Informoval o tom generálny riaditeľ agentúry Slovakia Travel Václav Mika. V júni 2021 podľa neho evidovali takmer dvojnásobný nárast domácich turistov, ale proporčne k tomu nerastie počet zahraničných turistov.

Návrat zahraničných hostí je stále pomalší, v júni tohto roka tvorili 16 percent hostí, pred dvoma rokmi sa podieľali na návštevnosti 40 percentami. V júni 2021 navštívilo ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku takmer 288-tisíc osôb, v ubytovacích zariadeniach strávili návštevníci 807-tisíc nocí. Nízky počet zahraničných turistov bol najviac viditeľný, ako aj po minulé mesiace, v Bratislavskom kraji, v ktorom cudzinci tvorili v čase pred pandémiou najvýraznejší podiel.

Aj v júni využívali hotely a penzióny najmä domáci turisti, tvorili 84-percentný podiel na celkovej návštevnosti. Najviac domácich turistov navštívilo v júni Žilinský, Prešovský a Banskobystrický kraj.

Žiarska dolina sa nachádza na južnej strane Západných Tatier. Preteká ňou potok Smrečianka a vedie do nej asfaltová cesta spolu s modro-značkovaným chodníkom zo Žiaru v okrese Liptovský Mikuláš. Na snímke rodina počas prechádzky na turistickom chodníku v Žiarskej doline, 4. septembra 2021. FOTO TASR - Miroslava Mlynárová
Neprehliadnite

Cestovný ruch v SR vlani klesol o 53 percent, zamestnanosť v ňom o 9 percent

Prípady pribúdajú, nemocnice sú vraj v pohotovosti

Ministerstvo zdravotníctva SR situáciu v nemocniciach v súvislosti s ochorením covid-19 pozorne sleduje. V prípade zhoršenia epidemickej situácie je pripravená reprofilizácia lôžkového fondu pre pacientov v troch fázach. Denné dlhodobé analytické odhady hovoria, že koncom septembra by mohlo pribudnúť 1 500 až tritisíc infikovaných za deň. Väčšinu hospitalizovaných v nemocniciach aktuálne tvoria najmä neočkovaní.

„Reprofilizácia lôžok bude rozdelená do troch fáz. Tretia fáza by predstavovala maximálne kapacity zdravotníckych zariadení. Verím, že k tomu nepríde, a aj vďaka očkovaniu sa dokážeme najhoršiemu krízovému scenáru v našich nemocniciach vyhnúť,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Počet infikovaných prudko stúpa. Vo štvrtok pribudlo viac ako 900 prípadov koronavírusu. Je to najvyšší denný prírastok od polovice apríla. Potvrdzujú sa tak predpovede, že tretia vlna s variantom delta je rýchlejšia a infekčnejšia ako druhá vlna.

WA 9 Aškelon - Zdravotný personál v špeciálnych ochranných odevoch stojí pri posteli pacienta s ochorením COVID-19, ktorého odpojili od dýchacieho prístroja na jednotke intenzívnej starostlivosti v izraelskom meste Aškelon vo štvrtok 26. augusta 2021. Izrael zaznamenal prvýkrát od polovice januára viac než 10.000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva v stredu večer oznámilo, že za utorok v krajine pribudlo dovedna 10.001 prípadov. Nová vlna pandémie prinútila
Neprehliadnite

Nemocnice sú na jesennú vlnu pandémie pripravené, tvrdí Ministerstvo zdravotníctva SR

Z prvej pomoci išlo najviac mikropodnikom

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo žiadateľom o podporu k 31. augustu tohto roka viac než 2,06 miliardy eur. Úrady práce uzavreli so žiadateľmi viac ako 201-tisíc dohôd o poskytovaní pomoci. Ministerstvo cez pomocnú schému podporilo viac ako tretinu pracovných miest, pričom najväčší podiel pomoci čerpali podniky s maximálne deviatimi zamestnancami, teda mikropodniky.

„Sledované údaje potvrdzujú pokračujúci trend v medzimesačnom znižovaní absolútnej výšky čerpania, čo súvisí s vývojom epidemiologickej situácie a znižujúcim sa množstvom podaných žiadostí o poskytnutie finančného príspevku,“ skonštatovala hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská. Špecifikovala, že výška priemernej podpory na jedno pracovné miesto za jún sa pohybovala blízko hranice 550 eur. Pri malých a stredných podnikoch eviduje rezort práce určitý pokles priemerného mesačného príspevku, a to pod 493 eur za mesiac jún.

Penzie od štátu mnohým stačiť nebudú, preto treba myslieť aj na iné formy sporenia na dôchodok.
Neprehliadnite

MPSVR vyplatilo na prvej pomoci cez 2,06 miliardy eur,najviac išlo mikropodnikom