Referendum utvorilo dva tábory

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) chce zaradiť na júlovú mimoriadnu schôdzu parlamentu návrh, ktorý by umožnil vypísať predčasné voľby na základe referenda. Ľudia podľa neho musia dostať možnosť vyjadriť sa v referende.

 „Uvidíme, ako sa k tomu postavia moji koaliční partneri, ako sa k tomu postaví opozícia, či za tento návrh zákona zahlasuje," skonštatoval.

Na vyjadrenia predsedu parlamentu reagovala strana SaS, podľa ktorej je otázka o zmene ústavy predčasná. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) skonštatoval, že návrh by musel byť zaradený do programu mimoriadnej schôdze. To však podľa Ondreja Dostála (SaS) nebude možné, keďže program mimoriadnej schôdze podľa rokovacieho poriadku nie je možné meniť ani dopĺňať o nové body.

Na snímke predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina) počas rokovania mimoriadnej 34. schôdze NRSR v Bratislave 30. júna 2021. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) čelí odvolávaniu z funkcie. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Kollár chce pre referendum meniť ústavu. Sme rodina plánuje presadiť návrh na júlovej schôdzi

Ľ. Makó potvrdil úplatok pre D. Kováčika

Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó potvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi odovzdal 50-tisíc eur. Mal za to zariadiť, aby prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry nepodala sťažnosť voči rozhodnutiu o prepustení šéfa zločineckej skupiny Ľubomíra Kudličku z väzby.

Pri odovzdávaní peňazí bolo podľa Ľ. Makóa viacero svedkov. „Peniaze boli v stočenej obálke, podal som mu peniaze cez moju bundu a on si ich vložil do malej hnedej tašky cez plece," uviedol.

Ľ. Makó tiež potvrdil, že mu bývalý špeciálny prokurátor pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu. D. Kováčik mu mal ukázať trestný spis. Podľa Ľ. Makóa bolo trestné stíhanie voči nemu zastavené s tým, že sa skutok nestal.

Na snímke svedok Ľudovít Makó pred hlavným pojednávaním s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom
Neprehliadnite

Kajúcnik Ľudovít Makó potvrdil, že odovzdal Dušanovi Kováčikovi odmenu 50-tisíc eur

Európska komisia rozdávala pokuty

Európska komisia udelila pokuty v celkovej výške 875 miliónov eur nemeckým automobilkám Daimler, BMW a Volkswagen,  vrátane jeho dcérskych spoločností Audi a Porsche.

Automobilky porušili protimonopolné pravidlá, keď sa dohodli na technickom vývoji v oblasti čistenia oxidov dusíka. Daimler však existenciu kartelu odhalil a pokutu nedostal.

Ide o prvý prípad, keď komisia uložila pokuty za tajnú dohodu o brzdení technického rozvoja, nie za tradičnejší cenový kartel.

Volkswagen
Neprehliadnite

Európska komisia odkryla a potrestala tajnú dohodu nemeckých automobiliek o neznižovaní emisií

EÚ a Švajčiarsko dali zelenú vzájomnému uznávaniu covid pasov

Európska komisia rozhodla, že osvedčenia o covide vydané Švajčiarskom budú považovať za rovnocenné s covidpasmi Európskej únie. Držitelia švajčiarskeho osvedčenia tak budú môcť cestovať do krajín EÚ za rovnakých podmienok ako držitelia únijných covidpasov.

Švajčiarsko zároveň súhlasilo s uznaním covidpasov Európskej únie pre cesty občanov členských krajín únie do Švajčiarska.

Rozhodnutie začne platiť od piatka 9. júla.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ukazuje na mobilnom telefóne svoj digitálny covid pas, ktorý má uľahčiť bezpečný voľný pohyb v Európskej únii počas tlačovej konferencie o novom digitálnom COVID-19 cestovnom certifikáte v sídle Európskej komisie v Bruseli v stredu 16. júna 2021. FOTO TASR/AP

 

European Commission President Ursula von der Leyen shows a phone, as she gives a press statement on the new COVID-19 digital travel certificate at the European Commis
Neprehliadnite

Dobrá správa pre cestovateľov, EÚ a Švajčiarsko si budú navzájom uznávať svoje covidpasy

Zmrazenie minimálnej mzdy

Analytici Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz navrhujú zmraziť výšku minimálnej mzdy aspoň na jeden rok. Odôvodňujú to tým, že jej plošný rast môže byť príčinou nadmerného nárastu nezamestnanosti v niektorých okresoch. Podotkli, že napriek varovaniam rýchly rast minimálnej mzdy pokračoval aj v roku 2021, kedy vzrástla o 7,4 percenta na úroveň 623 eur.

„Ekonomická teória a skúsenosti ukazujú, že takýto vysoký nárast minimálnej mzdy v časoch ekonomického prepadu má významný podiel na náraste počtu nezamestnaných v ekonomicky zaostalých okresoch," zhrnuli analytici.

Spolu so zmrazením minimálnej mzdy na jeden rok navrhujú zavedenie odvodovej úľavy pre zamestnancov s nízkymi mzdami vo forme odvodovej odpočítateľnej položky zo sociálnych odvodov.

Putujú z ruky do ruky a často ich považujú za prenášačov rozličných chorôb. Na peniaze si posvietil Frank Vriesekoop so svojim tímom z austrálskej univerzity v Ballarate. Aký bol záver výskumu? Bankovky i mince prichádzajú do styku s mnohými baktériámi, ale mikróby na nich dlho neprežijú. Austrálski vedci ich našli v takom malom množstve, že infekcia je skôr nepravdepodobná. Hoci na minciach ich je viac, môžete byť pokojní. Centy obsahujú meď, ktorá baktérie zabíja.
Neprehliadnite

Analytici navrhujú zmraziť minimálnu mzdu aspoň na jeden rok