V. Remišová považuje odchod poslancov za zradu

Poslanci Národnej rady SR zo strany Za ľudí okolo Márie Kolíkovej končia v strane i poslaneckom klube a odchádzajú k strane SaS. Klub Za ľudí sa rozpadne, pretože po odchode šiestich poslancov ostanú v parlamente štyria poslanci strany. Na fungovanie je potrebných osem členov. Prestup do klubu SaS vysvetlila M. Kolíková tým, že majú záujem o odbornú aj politickú spoluprácu so stranou, ktorú označila za najbližšieho partnera.

Predsedníčka strany Veronika Remišová považuje prestup poslancov za zradu hodnôt strany Za ľudí i všetkých jej členov. Kritizuje, že skupinka okolo ministerky Márie Kolíkovej rokovala o odchode zo Za ľudí, no chce si zachovať funkcie, ktoré vďaka strane získala.

Zakladateľ strany Andrej Kiska nad tým, čo sa stalo vyjadril ľútosť a poznamenal, že rozhodnutiu M. Kolíkovej a frakcie okolo nej rozumie. Predsedníctvu pri problémoch už skôr odporučil zvolať snem, to sa však nestalo. V. Remišová sa podľa neho bála odvolania z čela strany, lebo nechcela prísť o vládnu funkciu.

Mária Kolíková, Veronika Remišová
Neprehliadnite

Poslanci okolo Kolíkovej odchádzajú do klubu SaS, Remišová hovorí o zrade

Padol verdikt o očkovaní treťou dávkou

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský informoval, že na Slovensku sa od pondelka 13. septembra začne očkovať treťou dávkou vakcíny. Pôjde o ľudí, ktorí sú osem mesiacov po podaní druhej dávky mRNA vakcíny. Tretiu dávku najprv dostanú zdravotníci, neskôr pacienti, klienti a zamestnanci centier sociálnych služieb, učitelia a zamestnanci škôl a školských zariadení, pacienti nad 60 rokov a nakoniec ostatná populácia.

Ďalšou novinkou pri očkovaní je aj možnosť zaočkovať deti od päť do jedenásť rokov. Doteraz sa očkovali len deti od 12 rokov. Očkovanie umožní výnimka ministerstva zdravotníctva, ktorá bude platiť od štvrtka 9. septembra a bude sa týkať len detí, ktoré majú zdravotné problémy. V inom prípade, môže o očkovaní rozhodnúť lekár.

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)  po 21. schôdzi vlády SR 7. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Proti koronavírusu sa budú môcť očkovať deti od päť rokov, štartuje aj podávanie tretej dávky

Zahranično-obchodná bilancia bola záporná

Zahraničný obchod SR skončil v júli 2021 po štrnástich mesiacoch v miernom deficite. Obchodná bilancia bola v júli 2021 záporná, jej schodok dosiahol 10,7 milióna eur. Zo Slovenska sa v júli 2021 vyviezol tovar za 6,7 miliardy eur, pri medziročnom raste o 10,9 percenta a celkový dovoz tovaru sa zvýšil o 18,6 percenta na 6,7 miliardy eur.

O zníženie obchodnej bilancie v júli 2021 sa zaslúžila najmä najobchodovanejšia trieda zahraničného obchodu – stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz automobilov. Po sezónnom očistení údajov dosiahol v júli 2021 celkový vývoz tovaru hodnotu 7,6 miliardy eur pri medziročnom raste o 10 percent. Celkový dovoz tovaru sa zvýšil o 21,8 percenta na 7,4 milióna eur. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 152 miliónov eur (o 641,4 milióna eur nižšie ako v júli 2020).

Zamestnankyňa pracuje na spájaní komponentov zadného svetla vo výrobnej hale spoločnosti Hella, 26. augusta 2021 v Bánovciach nad Bebravou. Bánovský subdodávateľ pre automobilový priemysel bude vyvíjať zadné svetlá pre celý európsky trh. Vývojové centrum tam koncern Hella presunie zo svojej centrály v Nemecku a z časti z Českej republiky. Prácu si tam nájde postupne 100 zamestnancov. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Zahranično-obchodná bilancia Slovenka bola v júli tohto roka záporná

Červených okresov bude viac

Slovensko patrí medzi krajiny s najrýchlejším rastom prípadov. Oproti minulému týždňu sa počet prípadov viac ako zdvojnásobil. Denne prijmú nemocnice asi 11 pacientov, čo predstavuje asi sedem až osem percent identifikovaných prípadov. Medzi nezaočkovanými pozitívnymi ide asi o deväť percent, zo zaočkovaných končia v nemocnici menej ako tri percentá pozitívnych.

Zhoršujúcu sa situáciu je možné vidieť aj v novom rozdelení okresov. Od pondelka (13. 9.) bude podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe, ďalších deväť okresov. Najhoršie je na tom okres Rožňava, ktorý bude v červenej farbe už tento týždeň. V stupni ostražitosti bude 47 okresov, zvyšok ostáva v stupni monitoringu.

Na snímke vpravo ministerka zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a vľavo šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Patríme medzi krajiny s najrýchlejším rastom. Počet prípadov Covid-19 sa viac ako zdvojnásobil

Vláda schválila nákup zbraní a prídavky na dieťa

Ministerstvo obrany SR dostalo od vlády mandát na nákup 152 kusov pásovej techniky a 76 bojových obrnených vozidiel 8x8. Vláda tak schválila zámer v celkovej výške 2 miliardy eur. Vláda prijala dôležité strategické rozhodnutie, komentoval minister obrany Jaroslav Naď. Predloženie vyhodnotenia ponúk na vládu predpokladá na jar. Očakáva zapojenie veľkého počtu krajín. Deklaroval snahu o čo najväčšiu transparentnosť. Bez danej techniky by podľa J. Naďa nebolo možné naplniť cieľ o využívaní ťažkej mechanizovanej brigády.

Vláda okrem toho v stredu odobrila aj jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa na 100 eur. Štát to bude stáť viac než 70 miliónov eur. Zvýšený prídavok dostanú rodičia všetkých detí do 18 rokov s výnimkou tých v hmotnej núdzi, ktorí už zvýšený prídavok na kompenzáciu komplikácií spojených s pandémiou nového koronavírusu dostali vo výške 333 eur na dieťa.

Na snímke zbraňový systém TURRA 30 na vozidle Patria BOV 8x8 počas prezentácie bojových vozidiel v rámci akcie s názvom Priemyselný deň 2017, ktorá sa konala vo Vojenskom technickom a skúšobnom ústave Záhorie, v Senici 6. decembra 2017. FOTO TASR - Marko Erd
Neprehliadnite

Vláda schválila nákup vojenskej techniky za dve miliardy