K. Kičuru prepustili z väzby

Bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru prepustili z kolúznej väzby, v ktorej bol od vlaňajšieho apríla.

„Dôvodom je návrh vyšetrovateľky na jeho prepustenie, s ktorým sa prokurátor stotožnil, keďže kolúzna väzba obvineného bola predĺžená Najvyšším súdom SR len do 21. októbra 2021," spresnila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Dodala, že prokurátor pôvodne žiadal predĺženie do januára 2022, s čím sa Najvyšší súd nestotožnil.

J. Tökölyová doplnila, že v súčasnosti nie sú naplánované žiadne konkrétne výsluchy svedkov ani iné úkony, pri ktorých by hrozilo ovplyvňovanie zo strany obvineného. Vyšetrovanie podľa jej slov nie je možné ukončiť, lebo sú stále realizované iné procesné úkony, ktorými však nemožno odôvodniť ďalšie predĺženie väzby.

Kajetán Kičura
Neprehliadnite

Kičuru prepustili z väzby, prokurátor o tom rozhodol na základe žiadosti vyšetrovateľky

P. Kažimír neplánuje odísť z funkcie

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír, ktorý čelí obvineniu z korupcie, neplánuje odstúpiť z funkcie. Vyplýva to z jeho reakcie na slová prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá vyhlásila, že by v jeho situácii odstúpenie veľmi vážne zvažovala.

„Toto obvinenie priamo nesúvisí s činnosťou národnej banky. Pracujem na sťažnosti proti obvineniu. Nespáchal som žiadny trestný čin a budem si plniť svoje úlohy guvernéra aj naďalej," zdôraznil P. Kažimír. „Toto obvinenie pociťujem a vnímam ako obrovskú nespravodlivosť a urobím všetko pre očistenie svojho mena a obranu inštitúcie, ktorú zastupujem," podotkol.

Súčasný guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.
Neprehliadnite

Kažimír neplánuje odstúpiť z funkcie guvernéra NBS, chce očistiť svoje meno

Najvyšší súd zamietol odvolanie A. Zsuzsovej

Najvyšší súd zamietol odvolania v prípade úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Za vraždu si tak má Alena Zsuzsová odpykať 21-ročný trest vo väzení. Ďalším obžalovaným, Romanovi Ostružlíkovi a Vladimírovi Mosnárovi, potvrdil súd 25-ročné tresty odňatia slobody. „Rešpektujeme rozsudok a po doručení sa s ním oboznámime a pravdepodobne využijeme mimoriadne opravné prostriedky,“ povedal po vyhlásení rozsudku Zsuzsovej obhajca Štefan Neszméry.

Prokurátor nechcel hodnotiť, aký to bude mať dosah na iné konania, v ktorých figuruje A. Zsuzsová. „Minimálne to nasvedčuje o osobnosti obžalovanej,“ poznamenal. A. Zsuzsová je obvinená aj z príprav vrážd generálneho prokurátora Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka ju Špecializovaný trestný súd minulý rok v septembri síce oslobodil, ale Najvyšší súd verdikt v júni 2021 zrušil a vec vrátil prvostupňovému súdu na opätovné rozhodnutie.

Obžalovaná Alena Zsuzsová opäť uhýbala zrakom pred fotografmi. Na rozhodovanie o predĺžení jej väzby prišla 7. októbra 2021 na Špecializovaný trestný súd v Pezinku opäť v jej tradičných červených teniskách.
Neprehliadnite

Najvyšší súd zamietol odvolanie Zsuzsovej v prípade vraždy exprimátora, potvrdil trest 21 rokov

Rusko bude testovať nosovú vakcínu

Rusko začne testovať nosovú vakcínu Sputnik V na dospelých. Výskumníci budú plnoletým dobrovoľníkom aplikovať vakcínu na klinike v Petrohrade. Nosový sprej sa bude podávať v dvoch dávkach, rovnako ako je tomu pri injekčnej forme. Uvádza sa to v dokumente zverejnenom v štátnom liekovom registri. Ruské úrady v júni oznámili, že otestovali očkovaciu látku proti covidu vo forme nosného spreja na deťoch vo veku 8 až 12 rokov.

Prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko potrebuje urýchliť očkovanie proti koronavírusu. V krajine v posledných týždňoch opakovane padajú denné rekordy v počte úmrtí súvisiacich s covidom. Ruské ministerstvo zdravotníctva zaregistrovalo Sputnik V už v auguste roku 2020 – išlo o vôbec prvú vakcínu na svete proti ochoreniu Covid-19.

Vakcínou Sputnik Light už v Rusku začali očkovať.
Neprehliadnite

Rusko začne testovať nosovú vakcínu Sputnik V na dospelých

EK navrhuje daňové úľavy či priame platby

Podľa Európskej komisie (EK) je potrebné urýchlene prijať opatrenia na ochranu domácností a firiem v Európe pred razantným nárastom cien energií. Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová predstavila balík nástrojov, ktoré môžu členské štáty Európskej únie použiť bez porušenia pravidiel hospodárskej súťaže.

Medzi opatrenia, ktoré EK navrhuje, patria napríklad priame platby, daňové úľavy a subvencie pre malé firmy. Komisia však uvažuje aj o strednodobých reformách, ktoré by z dlhodobého hľadiska zvýšili odolnosť európskeho energetického trhu. „Komisia pomáha členským štátom, aby okamžite prijali opatrenia na zmiernenie následkov pre občanov a firmy počas tejto zimy,“ uviedla K. Simsonová. O finálnej podobe ešte bude diskutovať Európsky parlament aj ministri členských krajín.

WA 30 Štrasburg - Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová vystupuje počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu v stredu 6. októbra 2021. FOTO TASR/AP 


European Commissioner for Energy Kadri Simson delivers her speech about European solutions of the rise of energy prices for businesses and consumers and consumers at the European Parliament in Strasbourg eastern France, Wednesday, Oct. 7, 2021. (AP Photo/Jean-Francois Badias, Pool)
Neprehliadnite

Eurokomisia prijala súbor nástrojov, ako cez zimu zvládnuť vyššie ceny energií