Financovanie očkovacej kampane

Ak je do niečoho potrebné investovať peniaze, je to očkovacia kampaň. Tak to vidí šéfka rezortu informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Upozorňuje, že je potrebné podporovať očkovanie prostredníctvom mobilných očkovacích tímov aj očkovanie cez praktických lekárov. Využiť sa podľa nej majú všetky možné dostupné prostriedky tak, aby sa zaočkovanosť čo najviac zvýšila.

K uvoľneniu prostriedkov na očkovaciu kampaň sa vyjadril aj Richard Sulík (SaS), podľa ktorého to môže stanoviť uznesenie vlády. „Premiér musí navrhnúť uznesenie, vláda to odsúhlasí a minister musí toto nariadenie splniť,“ povedal šéf rezortu hospodárstva.

Líder SaS tak reagoval na fakt, že minister financií I. Matovič (OĽaNO) zatiaľ na kampaň neuvoľnil prostriedky. „Je to chyba, tie peniaze už dávno mali byť na ministerstve zdravotníctva a rezort mal s nimi disponovať,“ zdôraznil R. Sulík.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas brífingu po rokovaní Vlády SR 2. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Vláda môže nariadiť uvoľnenie peňazí na očkovaniu kampaň, upozornil Sulík

Volkswagen musí zaplatiť odškodné

Vlastníci automobilov, ktoré vyrobila spoločnosť Volkswagen Group (VW) s nelegálnym softvérom umožňujúcim maskovať pri testoch dieselových motorov skutočné emisie dusíka, majú nárok na kompenzáciu. Rozhodol o tom súd v Holandsku.

Podľa okresného súdu v Amsterdame majitelia, ktorí si pred vypuknutím škandálu kúpili nové vozidlá Volkswagen, Audi, Seat a Škoda s nelegálnym softvérom, majú dostať odškodné vo výške 3-tisíc eur pre každého. Majitelia ojazdených automobilov by mali dostať polovicu.

Rozhodnutie o kompenzáciách v rámci hromadnej žaloby, proti ktorému sa nemecká automobilka stále môže odvolať, sa týka zhruba 150-tisíc automobilov.

Na snímke logo nemeckej automobilky Volkswagen na budove závodu v bratislavskej Devínskej Novej Vsi počas výročnej tlačovej konferencie Volkswagen Slovakia pri príležitosti 30 rokov pôsobenia na Slovensku v Bratislave 22. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Volkswagen musí zaplatiť odškodné za emisný škandál. Rozhodol o tom holandský súd

Martin Klus sa stal podpredsedom SaS

Koaličná SaS má tretieho podpredsedu strany, ktorým sa stal štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Šéf SaS Richard Sulík informoval, že M. Klus získal obrovskú dôveru medzi členmi, ktorí ho zvolili za člena republikovej rady s najvyšším počtom hlasov. Preto je podľa neho prirodzené, že mu patrí miesto aj v najužšom vedení strany.

Novozvolený podpredseda vníma zvolenie ako záväzok, prijíma ho podľa vlastných slov s pokorou. „Mojou ambíciou je, aby sme boli stranou, ktorá nestratí nikdy zo zreteľa slobodu jednotlivca a bude sa držať zdravého rozumu. Som odhodlaný pracovitosťou, ale aj skúsenosťami ukázať občanom, že sme stranou, ktorú sa oplatí voliť," povedal.

Na snímke zľava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SAS) a člen SaS Martin Klus počas kongresu strany Sloboda a Solidarita (SaS) v Pezinku 12. júna 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

SaS má ďalšieho podpredsedu, stal sa ním Martin Klus

Inflácia sa v júni zrýchlila

Júnová inflácia poskočila na 2,9 percenta, čo je najvyššia hodnota od februára 2020. Medzimesačne sa ceny v júni zvýšili o 0,6 percenta, pričom rástli všade okrem odboru vzdelávania.

Rast cien potravín pokračoval miernejším tempom ako v máji, počas šiesteho mesiaca sa zvýšili o 0,5 percenta. Zdraželo najmä ovocie, oleje, tuky a mäso. Medzimesačne rástli aj ceny v reštauráciách a hoteloch – ubytovacie služby vzrástli o 1,1 percenta a stravovacie  o 0,9 percenta. V odbore bývania a energií sa rast cien zdynamizoval na 1,2 percenta.

V súhrne sa spotrebiteľské ceny za šesť mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2020 zvýšili v priemere o 1,6 percenta.

Inflácia
Neprehliadnite

Inflácia sa na Slovensku v júni zrýchlila na 2,9 percenta, je to najviac od februára 2020

Líder Hlasu vyzýva na demisiu

Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini vyzval predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Jána Rudolfa, aby odstúpil zo svojej funkcie v súvislosti s nákupom antigénových testov od trnavskej firmy. Výzva od expremiéra prišla po konštatovaní Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), že pri nákupe testov SŠHR porušila princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania. Ak J. Rudolf neodstúpi z postu sám, mala by ho podľa P. Pellegriniho odvolať vláda.

Prejaviť politickú zodpovednosť by mal podľa opozičného lídra aj minister financií I. Matovič (OľaNO), ktorý by mal úplne odísť z verejného života. Minister financií podľa P. Pellegriniho ešte ako premiér prinútil ľudí dať sa testovať antigénovými testami, ktoré kúpila trnavská firma Eurolab Lambda len preto, aby ich štát minul a aby mohla koalícia prihrať ,,kšefty" spriaznenej firme.

Pellegrini, Matovič
Neprehliadnite

Pellegrini vyzýva Rudolfa na odchod z postu šéfa SŠHR, Matoviča na demisiu