Obžalobu už podali

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozsiahlu obžalobu v kauze Dobytkár. „Obžaloba bola podaná na osem fyzických osôb, päť právnických. Spisový materiál má 75 zväzkov, 35-tisíc strán. Ide o korupčné trestné činnosti a legalizácie z príjmu,“ priblížil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Podľa Lipšica sú z pôvodne siedmich väzobne stíhaných aktuálne štyria stíhaní väzobne. „Jeden je vo väzbe v inej súvisiacej trestnej veci,“ poznamenal prokurátor. Doplnil, že sa ide o rozsiahlu trestnú činnosť na pôde Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ktorá sa dotýkala nenávratného finančného príspevku. Policajti zadokumentovali spolu až 95 skutkov, pričom suma úplatkov presiahla 10 miliónov eur.

Daniel Lipšic ako kandidát na funkciu špeciálneho prokurátora
Neprehliadnite

Kauza Dobytkár odkryla megastroj na korupciu. Lipšic podal rozsiahlu obžalobu

Zasahovali aj ťažkoodenci

Pokračujúce protesty proti očkovaniu, testovaniu, pandemickým opatreniam, predstaviteľom vlády a parlamentu, proti prezidentke SR Zuzane Čaputovej i médiám boli zo začiatku pokojné. Neskôr však museli policajní ťažkoodenci i ďalší policajti zasiahnuť proti skupine demonštrantov, ktorá nakrátko zablokovala cestu pri Hodžovom námestí v Bratislave. Polícia demonštrantov vytlačila späť z cesty na námestie pred Prezidentský palác a snažila sa im brániť v ďalšej blokácii cestnej komunikácie.

V centre Bratislavy sa preto tvorili kolóny a obmedzila sa mestská hromadná doprava (MHD). Na Hodžovo námestie prišla aj skupina protestujúcich, ktorá demonštrovala na neohlásenom proteste na Námestí slobody. Demonštrujúci z Námestia slobody chceli tiež zablokovať cestu pri Námestí slobody. Polícia však včas zasiahla a protestujúcich vytlačila späť na chodník.

Hodžovo námestie
Neprehliadnite

V Bratislave sa koná ohlásený aj neohlásený protest, polícia už zakročila

Južná Kórea mieri vysoko

Južná Kórea vo štvrtok oznámila, že do roku 2025 sa chce stať jedným z piatich najväčších výrobcov vakcín proti koronavírusu na svete. Vláda plánuje investovať do tejto iniciatívy 1,9 miliardy dolárov. Južná Kórea chce navyše posilniť spoluprácu pri výrobe vakcín s Nemeckom, Britániou a inými krajinami.

Cieľom juhokórejského projektu je každoročne vychovať približne 200 nových vedcov z oblasti medicíny, 10-tisíc odborníkov na klinické štúdie a 2-tisíc pracovníkov na výrobu biologických terapeutických liečiv. Finančný fond sa bude využívať podľa rezortu zdravotníctva i na podporu vývoja domácej vakcíny proti covidu.

Juhokórejský prezident Mun Če-in (vľavo) dostáva druhú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19
Neprehliadnite

Južná Kórea sa chce do roku 2025 stať jedným z najväčších výrobcov vakcín

Ceny potravín rastú

Údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) ukázali, že svetové ceny potravín v júli medzimesačne klesli. V medziročnom porovnaní však vzrástli takmer o tretinu. Z údajov FAO ďalej vyplýva, že index cien obilnín sa v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o tri percentá. Prispel k tomu najmä pokles cien kukurice o šesť percent vďaka lepším vyhliadkam na jej produkciu v Argentíne a USA. 

Aj ceny ryže boli v júli nižšie, dosiahli dvojročné minimum. Dôvodom boli dodávky novej úrody a kurzové zmeny. Ceny pšenice však vzrástli o 1,8 percenta na najvyššie hodnoty od polovice roku 2014. Index mäsa sa v júli zvýšil len mierne, dodala FAO.

obchod
Neprehliadnite

Svetové ceny potravín v júli medzimesačne klesli, už druhý mesiac po sebe

Kompenzácie budú

Kompenzáciu z dôvodu poklesu tržieb na pomoc cestovnému ruchu a gastrosektoru počas pandémie nového koronavírusu chce Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR spätne predĺžiť. Minister dopravy Andrej Doležal avizoval, že na budúci týždeň plánuje otvoriť ďalšiu etapu pomoci za apríl a máj 2021.

Ekonomika sa začala otvárať a opatrenia uvoľňovať počas apríla tohto roka. Vplyv na cestovný ruch však trval naďalej, turisti zo dňa na deň neprišli a reštaurácie sa takisto neotvorili hneď. Kompenzáciu však rezort poskytoval len od apríla 2020 do marca 2021. Teraz však otvorí novú etapu. O kompenzáciu sa bude dať žiadať spätne, kvalifikačné kritériá zostávajú a zvyšné podrobnosti prezradí rezort na budúci týždeň.

18. rokovanie vlády SR
Neprehliadnite

Pomoc cestovnému ruchu a gastru chce ministerstvo spätne predĺžiť aj na apríl a máj