J&T banka chce skupovať pohľadávky Arcy

Finančníci z J&T chcú šéfovať sklamaným veriteľom spoločnosti Arca Capital. Sľubujú finančnú stabilizáciu tých spoločností zo skupiny, ktoré sú v problémoch.

Na trhu sa už dlhšie špekuluje, že problémovú Arca Capital by mohla z finančnej šlamastiky vytiahnuť práve silnejšia finančná skupina J&T. Samozrejme, nebude to nezištne. Veľa jej klientov má zainvestovaný kapitál aj v biznisoch Arcy. Najnovšie J&T Banka oznámila, že spolu s cyperskou spoločnosťou Gomanold pripravuje pomoc nezaisteným veriteľom skupiny Arca.

J&T Banka sa netají tým, že jej nejde o záchranu skupiny Arca, ale pomoc nezaisteným veriteľom, aby získali v čo najkratšom možnom čase aspoň časť investovaných prostriedkov späť. Maximalizácia dlhodobého výťažku by sa mala udiať cez speňaženie aktív skupiny Arca.

J&T Banka očakáva od veriteľov Arcy konštruktívny prístup, ktorý im dopomôže k monetizácii ich pohľadávok. Veľkým investorom, akými sú napríklad J&T Finance Group, sa zrejme nič vážne nestane, lebo majú svoje pohľadávky zabezpečené majetkom firmy.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

J&T Banka chce skupovať pohľadávky Arca Capital, najala si na to cyperskú firmu

Črtá sa nový predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Novým predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) by sa mal stať bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a ekonomický expert Ján Tóth. Do tejto funkcie ho nominuje vláda, definitívne ale rozhodne parlament, ktorý ho musí zvoliť trojpätinovou väčšinou hlasov.

Minister financií Eduard Heger je najviac naklonený práve k J. Tóthovi. Má podľa neho široký prehľad o slovenskej a zahraničnej ekonomike, vie tiež, ako funguje súkromný sektor.

Okrem Tótha sa do top trojky dostal aj Martin Šuster, ktorý je riaditeľom odboru výskumu v Národnej banke Slovenska, a Jarko Fidrmuc, ktorý pôsobí ako profesor Katedry medzinárodnej ekonomickej teórie a politiky na nemeckej Zeppelin University Friedrichshafen.

Predseda RRZ okrem iného dohliada na verejné financie, zabezpečuje činnosť rady  a prináša vízie. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov a môže byť zvolený len raz. V minulosti ním bol Ivan Šramko.

Makroekonomická prognóza rozpoèet príprava ministerstvo financií Tóthdane
Neprehliadnite

Novým predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť by mal byť Ján Tóth

Cigarety zdražejú

Ministerstvo financií SR pripravilo návrh na zvýšenie spotrebnej dane z cigariet. Cieľom je zvýšiť príjmy štátu a pomôcť vykryť výpadky spôsobené koronavírusom. V budúcom roku by krabička cigariet zdražela o 40 centov a v roku 2023 o ďalších 20 centov.

Na takzvané zahrievané tabakové produkty, ktoré podľa ministerstva financií obsahujú oproti cigaretám približne polovičné množstvo tabaku, by mala narásť sadzba spotrebnej dane na viac ako 2,5-násobok súčasnej úrovne. Zdanenie výrobkov spomenutej kategórie by tak bolo s odstupom najvyššie v regiónoch strednej Európy.

Od zvýšenia spotrebnej dane z tabaku si rezort financií sľubuje zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu až o 105 miliónov eur, v ďalších rokoch by mal byť dodatočný výnos ešte vyšší. Podobne ako Slovensko, aj Česká republika pripravuje zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov, príslušný návrh už prerokúva poslanecká Snemovňa.

fajcenie
Neprehliadnite

Ministerstvo financií plánuje trestať menej škodlivé fajčenie

Na Považí prerazili dôležitý železničný tunel

Medzi Púchovom a Považskou Bystricou prerazili železničný tunel, posledné decimetre za účasti ministra dopravy Andreja Doležala. Dva konce železničného tunela Milochov pri Považskej Bystrici, ktorý je súčasťou posledného modernizovaného úseku trate medzi Bratislavou a Žilinou, sa podarilo spojiť. Vlaky ním ešte neprejdú najmenej rok.

Práce na modernizácii železničnej trate sa začali v septembri 2016 a podľa pôvodných plánov mali byť ukončené už tento rok v januári. V súčasnosti sa počíta s termínom o takmer dva roky neskôr, v polovici decembra 2021.

V súčasnosti otvorili v rámci traťového úseku medzi Púchovom a Považskou Bystricou Tunel Diel, ktorý v novom profile po 17. septembri skráti o dva kilometre trasu. Diaľkové vlaky ním prejdú z Bratislavy do Považskej Bystrice o štyri minúty rýchlejšie, pri regionálnej doprave bude časová úspora dve a pol minúty. Plánované sprevádzkovanie trate číslo 1, teda doplnenie na plný profil vrátane Tunela Milochov , v úseku z Púchova do Milochova je naplánovaný v polovici septembra budúceho roka.

Za účasti A. Doležala prerazili posledné decimetre tunela Milochov
Neprehliadnite

Na Považí prerazili ďalší železničný tunel. Prvý vlak ním prejde o viac než rok

Najbohatším Američanom zostáva Bezos

Najbohatším Američanom sa podľa rebríčka časopisu Forbes stal tretí rok za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Jeho majetok  k 24. júlu tohto roka dosiahol 179 miliárd dolárov. Odvtedy pokračuje v raste a koncom augusta už prekročil 200 miliárd dolárov. J. Bezos sa zároveň stal prvým človekom, ktorému sa podarilo túto hranicu prekonať.

Druhé miesto v rebríčku najbohatších Američanov obsadil Bill Gates, tretie miesto pripadá Markovi Zuckerbergovi a štvrté Warrenovi Buffettovi. Americký prezident Donald Trump sa prepadol o viac ako sedemdesiat priečok. Dôvodom je pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla jeho kancelárske budovy, hotely a rezorty.

D. Trump sa prepadol na 352. miesto, kým minulý rok bol na 275. priečke. Hodnota jeho majetku sa znížila na 2,5 miliardy z vlaňajších 3,1 miliardy dolárov.

Trumpov mladší brat sa nakazil koronavírusom, údajne je veľmi chorý
Neprehliadnite

Najbohatším Američanom zostáva Bezos. Trump sa výrazne prepadol