EMA vyzýva na neschvaľovanie Sputnika na núdzové použitie

Ruskú vakcínu Sputnik V neschvaľujte k núdzovému použitiu, vyzýva Európska lieková agentúra (EMA) členské štáty Európskej únie. Lieková agentúra minulý týždeň začala priebežné hodnotenie vakcíny. Z krajín Európskej únie doteraz Sputnik V využíva iba Maďarsko, ktoré na súhlas liekovej agentúry nečakalo. Dodávka vakcíny dorazila minulý pondelok aj na Slovensko. Česká republika by podľa medializovaných informácií mala vakcíny dostať do konca marca.

„Potrebujeme dokumenty, ktoré môžeme analyzovať. Nemáme zatiaľ ani potrebné dáta o zaočkovaných ľuďoch. Všetko je neznáme. Preto nalieham na štáty, aby nedávali súhlas ani k núdzovému využitiu,“ uviedla biochemička Christa Wirthumerová-Hocheová zo správnej rady EMA. Vakcínu zatiaľ hodnotí Výbor pre humánne lieky EMA, ktorý vyhodnocuje údaje pochádzajúce z laboratórnych štúdií a klinických skúšok. Podľa výsledkov potom bude možné požiadať EMA o hodnotenie vakcíny v rámci žiadosti o jej registráciu.

KK15 Podgorica - Zdravotná sestra pózuje s ampulkou ruskej vakcíny Sputnik V, 23. februára 2021 v Podgorici. Čierna Hora spustila očkovanie proti koronavírusu dávkami ruských vakcín Sputnik V, ktoré darovalo susedné Srbsko. FOTO TASR/AP
A medical worker poses with a vial of the Russia's Sputnik V vaccines in Podgorica, Montenegro, Tuesday, Feb. 23, 2021. Montenegro has launched vaccinations against the coronavirus with doses of Russia's Sputnik V vaccines that were donated by neighboring Serbia.
Neprehliadnite

EMA vyzýva štáty EÚ, aby neschvaľovali vakcínu Sputnik V na núdzové použitie

Plán obnovy ide do pripomienkového konania

Slovenský plán obnovy je vo finálnej fáze. Dokument je pripravený na medzirezortné pripomienkové konanie. Ministerstvo financií SR by ho malo predložiť na pripomienkovanie už v pondelok. Slovensko ho má odovzdať Európskej komisii do konca apríla tohto roka. Plán obnovy je podľa ministra financií Eduarda Hegera cestovnou mapou k lepšiemu Slovensku a plán považuje za realistický. Podotkol, že naplnenie cieľov si bude vyžadovať aj silnú politickú podporu, dobré organizačné schopnosti a veľa trpezlivosti.

Do konca apríla by malo Slovensko rokovať s EK o konečnej podobe míľnikov a cieľov. Výsledný „verdikt" Komisie by Slovensko podľa šéfa rezortu financií malo počuť v lete a následne má byť uvoľnená aj prvá suma. Päť hlavných priorít Slovenska v pláne obnovy podľa rezortu financií zahŕňa zelenú ekonomiku v hodnote 2,17 miliardy eur, ale aj oblasť zdravia v objeme 1,45 miliardy eur. Na efektívnu verejnú správu má ísť 1,03 miliardy eur, vzdelávanie má dostať 800 miliónov eur a na vedu, výskum a inovácie má smerovať 700 miliónov eur.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) sa rozpráva s novinármi počas 23. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 26. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Plán obnovy je vo finálnej fáze, ide do pripomienkového konania

Odídenci z ĽSNS mali prebrať Hlas ľudu

Poslanci, ktorí opustili stranu Mariana Kotlebu ĽSNS mali prebrať už existujúcu politickú stranu. Podľa portálu Aktuality.sk mali ovládnuť stranu Hlas ľudu, za ktorou stojí exposlanec Peter Marček, ktorý stranu premenoval a prevzal po Gašparovičovom Hnutí za demokraciu. Uhríkovci vďaka tomu preskočili jeden dôležitý krok, a to, že nemuseli vyzbierať 10-tisíc podpisov, ktoré sú potrebné, aby ministerstvo vnútra zaregistrovalo novú stranu. P. Marček a poslanci informáciu nepotvrdili ani nevyvrátili.

P. Marček sa poslancom parlamentu stal v roku 2016, kedy kandidoval za hnutie Sme rodina. Na kandidátke mal vysoké číslo štyri, pričom jeho číslo malo byť obchodom s Borisom Kollárom, ktorý plánoval vstup do politiky, ale nechcelo sa mu zbierať podpisy na zrod vlastnej strany. Práve P. Marček B. Kollárovi venoval svoju Stranu občanov Slovenska a ten ju potom mohol premenovať na Sme rodina. Exposlanec v strane dlho neostal, spolu s ním odišla aj bývalá moderátorka Markízy, Martina Šimkovičová, ktorá podľa informácií má byť jednou z nových tvárí Uhríkovej strany.

Na snímke europslanec Milan Uhrík (nominant ĽSNS) počas 9. schôdze NR SR 8. júla  2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Odídenci z ĽSNS na čele s Uhríkom mali získať stranu exprezidenta Gašparoviča

Počet osobných bankrotov vzrástol o viac ako dvojnásobok

Počet osobných bankrotov vo februári vzrástol oproti januáru o 125 percent, keď súdy povolili takúto formu oddlženia 669 obyvateľom Slovenska. V medziročnom porovnaní s januárom 2020 s 1 326 osobnými bankrotmi ide o pokles takmer o 50 percent. Vyplýva to z analýzy správcu úverových registrov CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK).

Z dlhodobých štatistík vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca februára 2021 zbankrotovalo už 50 387 obyvateľov Slovenskej republiky. V minulom mesiaci bolo vyhlásených 664 konkurzov, čo je 99,25 percenta a piati dlžníci, teda 0,75 percenta sa rozhodli pre oddlženie formou splátkového kalendára. Z celkového množstva osobných bankrotov ich bolo 43 alebo 6,43 percenta vyhlásených na majetok fyzických osôb – podnikateľov. Zároveň vo februári 2021 súdy zrušili 798 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Počet osobných bankrotov vo februári vzrástol o viac ako dvojnásobok

Jankovská zostáva hospitalizovaná na psychiatrii

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská ostáva hospitalizovaná na psychiatrii vo Fakultnej nemocnici Trenčín. Jej zdravotný stav je naďalej zlý a vyžaduje si hospitalizáciu. Informoval o tom jej obhajca Peter Erdős. Sudca Okresného súdu v Trenčíne v nedeľu (7. 3.) rozhodol o prepustení M. Jankovskej z policajného zadržania s tým, že má po prepustení nosiť monitorovací náramok. Zakázal jej kontakts obvinenými svedkami, znalcami v trestnej veci vedenej v kauze Fatima.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal voči rozhodnutiu OS v Trenčíne sťažnosť, rozhodovať o nej bude 15. marca Krajský súd v Trnave. Verejného zasadnutia by sa mal zúčastniť prokurátor, obhajca a obvinená. P. Erdős nedokáže odhadnúť, či zdravotný stav jeho klientky umožní jej účasť na súde. M. Jankovská je obvinená v akciách Búrka a Víchrica.

Obvinená Monika Jankovská bola po dlhej prehliadke v civilnej nemocnici premiestnená na iné oddelenie.
Neprehliadnite

Monika Jankovská zostáva hospitalizovaná na psychiatrii vo Fakultnej nemocnici Trenčín