Nové minimum

Celková ekonomická nálada podnikateľov a spotrebiteľov tento rok vo februári klesla najnižšie od vlaňajšieho júna. Pesimizmus sa aj naďalej prehlboval hlavne v sektore služieb. Ten výrazne ovplyvnili najmä karanténne obmedzenia. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Okrem prehĺbenia pesimizmu u podnikateľov v sektore služieb sa ekonomická nálada zhoršila tiež v priemysle, v maloobchode a aj u spotrebiteľov. Mierne zlepšenie nastalo len v stavebníctve. Naopak, nálada v ekonomike eurozóny sa vo februári zlepšila. Optimizmus spotrebiteľov a firiem podporujú očakávania, že vďaka očkovaniu príde tento rok k zotaveniu ekonomiky.

Na snímke zatvorené bratislavské prevádzky obchodov a služieb počas čiastočného obmedzenia pohybu na Slovensku ako opatrenia v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu v Bratislave 29. októbra 2020. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum od júna 2020

Kičura sa na slobodu nedostane

Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetán Kičura zostáva vo väzbe. Najvyšší súd (NS) SR zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu zamietol. „Dnešné rozhodnutie NS SR rešpektujem. Jeho dôvody nepoznám, avšak musím povedať, že rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie ŠTS bolo vecne i právne perfektné a ani v najdivokejšom sne som si nemyslel, že môže byť prelomené,“ komentoval rozhodnutie Kičurov obhajca Rastislav Palovič.

K. Kičura je vo väzbe je od 23. apríla 2020. „Senát zároveň vyhovel návrhu prokurátora na zmenu kolúznej väzby, ktorú rozšíril aj na skutky, pre ktoré bolo voči Kajetánovi Kičurovi vznesené obvinenie v júli a auguste 2020,“ spresnila hovorkyňa NS SR. Kajetán Kičura je stíhaný za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Bývalý šéf SŠHR Kajetán Kičura bol eskortou privedený na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici dňa 11. februára 2021.
Neprehliadnite

Kajetána Kičuru na slobodu nepustia, zostáva vo väzbe

Slovak Telekom sa pokute nevyhne

Brusel v roku 2014 udelil telekomunikačnej firme Slovak Telekom a jej materskej spoločnosti Deutsche Telekom pokutu 38,8 milióna eur za viac než päťročné zneužívanie trhovej pozície. Komisia EÚ dospela k záveru, že Slovak Telekom svojim konkurentom odmietol poskytovať prístup k účastníckemu vedeniu a snažil sa ich likvidovať nízkymi cenami. 

Slovenský protimonopolný úrad pritom firme už v roku 2009 nariadil zaplatiť takmer 17,5 milióna eur za cielené znižovanie cien. Spoločnosť však argumentovala tým, že podľa práva EÚ by nemala platiť rovnakú pokutu v Bruseli aj na Slovensku. Sudcovia v Luxemburgu však konštatovali, že orgány jednotlivých krajín síce nemôžu viesť protimonopolné konanie vo chvíli, keď ho v rovnakej veci začala komisia, v prípade slovenskej firmy však podľa nich ide o dve rôzne veci. Pokuta na Slovensku bola preto podľa súdu EÚ oprávnená.

Slovak Telekom
Neprehliadnite

Slovak Telekom musí zaplatiť pokutu aj na Slovensku

Orava sa dočká obchvatu

Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvu na vybudovanie úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná. Úsek bude financovaný zo štátneho rozpočtu. Realizácia štvorkilometrového obchvatu Tvrdošína bude stáť viac ako 62 miliónov eur. Diaľničiari zmluvu podpísali s konzorciom spoločností Hochtief SK, Porr a Hydroekol Dolný Kubín. Obchvat by mal byť hotový v septembri alebo októbri 2023. Novým úsekom R3 by malo po uvedení do prevádzky prechádzať 6 500 vozidiel denne.

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová zdôraznila, že obchvat Tvrdošína odľahčí mesto od tranzitnej dopravy. Taktiež poukázala na to, že sa ním zvýši bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. „Je to bodka za jedným dlhým príbehom,“ dodala. Minister dopravy Andrej Doležal deklaroval, že v investíciách do regiónu Oravy plánujú pokračovať.

R3
Neprehliadnite

NDS podpísala zmluvu na vybudovanie úseku R3 Tvrdošín - Nižná

Cestovný ruch sa lepšieho roku zrejme nedočká

Rok 2020 bol pre cestovný ruch tým najhorším za posledných 23 rokov. Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák však upozornil, že tento rok bude ešte horší. Priblížil, že v porovnaní s rokom 2019 zaznamenali vlani pokles počtu prenocovaní o takmer 45 percent. K zlepšeniu môže podľa neho dôjsť počas letnej sezóny. Upozornil však, že aj toto obdobie zrejme „potiahnu“ len domáci turisti.

Podľa M. Harbuľáka nie je Slovensko pre turistov atraktívna krajina. Poukázal pritom na prieskumy realizované Európskou komisiou. „Slovensko, bohužiaľ, musíme povedať, že nie je v hľadáčiku turistov a nielen zo Slovenska, ale aj z celej Európy,“ skonštatoval. „Tým najdôležitejším ukazovateľom pri výbere krajiny alebo destinácie je to, ako dokáže daná krajina alebo destinácia manažovať ochorenie Covid-19. Bohužiaľ, v tomto ukazovateli, ako je nám všetkým zrejmé, patríme k tým najhorším,“ podotkol.

JB 14 Frankfurt - Pasažier kráča cez terminál na medzinárodnom letisku vo Frankfurte nad Mohanom 26. januára 2021. Nemecká vláda zaviedla hraničné kontroly aj pre niektoré lety, ktoré majú výrazne obmedziť šírenie nového koronavírusu. Nemecká kancelárka a premiéri 16 spolkových krajín sa minulý týždeň dohodli na predĺžení čiastočného lockdownu najmenej do 14. februára a na zavedení povinného nosenia respirátorov triedy FFP2 v obchodoch a verejnej doprave. FOTO TASR/AP

A passenger walks through
Neprehliadnite

Rok 2021 bude pre cestovný ruch ešte horší ako ten predošlý