Ekonomika sa pomaly spamätáva

Zlepšujúca sa pandemická situácia sa začína prejavovať. Uvoľňovanie ekonomických opatrení a otváranie prevádzok počas apríla výrazne zvýšilo dôveru vo všetkých odvetviach, ktoré sleduje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Optimizmus podnikateľov i spotrebiteľov sa prudko zvýšil, dôvera v ekonomiku bola najvyššia od marca 2018.

Zlepšenie je najviac viditeľné v službách a v stavebníctve, o niečo menej v priemysle a u spotrebiteľov. Rast zaznamenal úrad vo väčšine odvetví, hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov, potravín a elektrických zariadení. Relatívne najmenej sa oživenie ekonomiky prejavilo v obchode. „Aktuálna hodnota sezónneho upraveného indikátora ekonomického sentimentu (IES) je oveľa optimistickejšia ako v rovnakom období minulého roka, keď došlo k hlbokému prepadu indikátora (až o 47,3 bodu), a nachádza sa mierne nad úrovňou dlhodobého priemeru (o 1,8 bodu),“ prirovnal úrad.

vlajka sr, peniaze, eura, euro, bankovky
Neprehliadnite

Dôvera v ekonomiku sa zlepšuje, v apríli bola najvyššia od marca 2018

India láme vlastné rekordy

Zatiaľ čo USA a viaceré európske krajiny vrátane Slovenska začali v tomto týždni s uvoľňovaním epidemiologických opatrení, India momentálne patrí k pandémiou najzasiahnutejším štátom. Miera nákazy i úmrtnosť na Covid-19 tam exponenciálne rastie už od začiatku apríla. Tamojšie zdravotnícke zariadenia hlásia akútny nedostatok lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ako aj zásob kyslíka i liekov. 

Za 24 hodín v stredu zaznamenala India rekordných 379 257 nových prípadov nákazy. Počet novoinfikovaných tam tak predstavuje vôbec najvyšší denný prírastok na svete. Za posledných osem dní pribúdalo v Indii vyše 300-tisíc novoinfikovaných denne. Oficiálne počty nakazených i obetí v tejto krajine však pravdepodobne odrážajú len zlomok skutočných čísel. Pandémia si na celom svete vyžiadala už vyše 3,1 milióna obetí na životoch, z toho viac ako 200-tisíc v Indii. Pre vysoký počet obetí sú tamojšie krematória nútené spopolňovať telá na tzv. pohrebných hraniciach.

India nezvláda boj s koronavírusom
Neprehliadnite

Ničivá vlna korony v Indii nepoľavuje, krajina zaznamenala rekordný prírastok nakazených

Takmer 600-tisíc podpisov

Petičný výbor v pondelok odovzdá do podateľne Prezidentského paláca viac ako 600-tisíc podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Na vyhlásenie referenda je pritom potrebných aspoň 350-tisíc podpisov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od ich odovzdania. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by rozhodnúť do 60 dní. Referendum by sa tak malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. „Ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska, keď sa takéto množstvo podpisov podarilo vyzbierať za 11 týždňov. A to aj napriek prísnym pandemickým opatreniam,“ tvrdí predseda petičného výboru Ervín Erdélyi. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, avšak pridala sa k nim aj neparlamentná SNS.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu SR v Prezidentskom paláci
Neprehliadnite

Petičný výbor odovzdá v pondelok prezidentke vyše 600-tisíc podpisov za referendum

Očkovanie napreduje

Európske krajiny minulý týždeň zaznamenali prvýkrát za ostatné dva mesiace značný pokles v nových prípadoch infekcií. V európskom regióne už proti novému koronavírusu zaočkovali viac ľudí, než sa ním v týchto krajinách podľa oficiálnych údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nakazilo. Do európskeho regiónu radí WHO celkovo vyše 50 krajín vrátane Ukrajiny, Ruska či Turecka. Koronavírus dosiaľ zistili u 5,5 percenta tamojšej populácie, zatiaľ čo sedem percent už proti nemu bolo zaočkovaných.

Riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge však upozornil na skutočnosť, že celkový počet aktuálne nakazených je stále mimoriadne vysoký. Odborníci sa navyše domnievajú, že skutočný počet je zrejme oveľa vyšší než uvádzajú oficiálne údaje. Prístup k očkovacím látkam je preto podľa generálneho riaditeľa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa jednou z hlavných výziev pandémie.

JB 48 Gelsenkirchen - Ľudia prichádzajú do vakcinačného centra počas očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Gelsenkirchene 26. apríla 2021. Nemecký vakcinačný program bude témou dnešnej diskusie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s premiérmi 16 spolkových krajín Nemecka. FOTO TASR/AP

People are on their way to their vaccination at the vaccination center in Gelsenkirchen, Germany, Monday, April 26, 2021. Germany's COVID-19 vaccination program will be discussed at a meeting with Germany's state
Neprehliadnite

V Európe už zaočkovali viac ľudí, než sa nakazilo koronavírusom

„Otcovská” sa zjednoduší

Počet otcov poberajúcich materskú dávku podľa Sociálnej poisťovne (SP) rastie. Na základe nedávno schválenej novely zákona o sociálnom poistení otcovia od 1. mája už viac nebudú musieť k žiadosti o materské predkladať dohodu s matkou o prevzatí dieťaťa do starostlivosti. „Vypustením tejto formálnej podmienky sa zníži administratívna záťaž rodičov dieťaťa, čo veľmi vítame,“ uviedol generálny riaditeľ SP Juraj Káčer.

SP tiež zdôraznila, že otcom aj po novele zostala možnosť, aby si popri starostlivosti o dieťa mohli privyrobiť, napríklad vykonávaním domáckej práce. ,,V minulom roku každý piaty otec popri poberaní dávky aj pracoval,“ podotkla hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková. Podľa štatistík SP rastie okrem záujmu otcov o starostlivosť o deti aj suma, ktorú SP otcom vypláca. Za posledné štyri roky sa strojnásobila. V roku 2020 počet poberateľov vzrástol na takmer 15-tisíc. SP im spolu vyplatila viac ako 66,5 milióna eur.

Bude na Slovensku otcovská dovolenka?
Neprehliadnite

Materská pre otcov sa od 1. mája zjednoduší