Doležal odvoláva

Minister dopravy Andrej Doležal odvolá predsedu Predstavenstva Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Mateja Hambálka. Ako uviedol minister, dôvodom má byť strata dôvery, ale aj neuspokojivé vysvetlenie pochybností pri manažérskych rozhodnutiach. O novom šéfovi bratislavského letiska bude Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR informovať v najbližších dňoch.

A. Doležal už minulý týždeň uviedol, že pri M. Hambálkovi existujú viaceré podozrenia z konfliktu záujmov. Avizoval, že keď ich dostatočne nevysvetlí, tak ho odvolá. Zároveň naznačil, že sú tam ešte „indície k iným porušeniam“. Problémom pri M. Hambálkovi však podľa neho nie je, že je synom poslanca Smeru-SD Augustína Hambálka.

Na snímke Minister dopravy a výstavby Slovenskej republiky Andrej Doležal.
Neprehliadnite

Doležal odvolá šéfa bratislavského letiska, dôvodom je strata dôvery

Bitcoin klesá

Najznámejšia kryptomena bitcoin sa výrazne oslabila. Dostala sa až k hranici 42-tisíc dolárov, čo je najnižšie za tri mesiace. Impulzom k prepadu bola reakcia šéfa automobilky Tesla Elona Muska, ktorý na sociálnej sieti Twitter jednoznačne nevyvrátil špekulácie, podľa ktorých sa Tesla chystá predať svoje zvyšné bitcoiny. Neskôr sa ale cena kryptomeny vrátila nad 44-tisíc dolárov, keď E. Musk v ďalšom tweete objasnil, že Tesla žiadne bitcoiny nepredala. O 20.00 SEČ bitcoin znovu klesol, tentoraz na 42 734 dolárov.

V ostatnom čase sa zdá, že Muskovo nadšenie pre bitcoin opadlo. Zaujíma sa však o dogecoiny, akúsi paródiu na bitcoin. Jeho zmeny názorov začínajú desiť aj dlhodobých obchodníkov s kryptomenami. Poklesom na aktuálne udalosti zareagovali aj ostatné kryptomeny. Napríklad cena etherea klesla zhruba o osem percent, neskôr sa ale zotavila.

California,City,,Usa,12,14,2020,Elon,Musk,Is,A
Neprehliadnite

Bitcoin po tweete Muska klesol najnižšie za tri mesiace

Očkovací podvodníci

Na Slovensku sa zvyšuje počet občanov, ktorí napriek tomu, že nie sú zaočkovaní, chcú podvodným spôsobom získať potvrdenie o absolvovaní očkovania proti ochoreniu covid-19. Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková priblížila, že takíto ľudia predkladajú rôzne druhy potvrdení o očkovaní, u ktorých nie je možné overiť, či pochádzajú z vakcinačného centra. Problematické je najmä to, že každé centrum vydáva vlastný typ potvrdenia.

Spoločnosť SVLS poukázala na to, že administratívny úkon vykoná a je zaň plne zodpovedný práve očkujúci lekár. Pokiaľ by bol na iných zdravotníkov vyvíjaný nátlak, je potrebné kontaktovať políciu, upozornila M. Palušková. Medzinárodný očkovací preukaz vydaný na Slovensku je v slovenskom, anglickom a francúzskom jazyku.

Covid-19
Neprehliadnite

Mnohí nezaočkovaní chcú podvodom získať potvrdenie o očkovaní, upozorňujú lekári

Zotavený luxus

Sektor s luxusným tovarom by mohol už tento rok pocítiť výraznejšie oživenie. Pomôcť mu majú ľudia z Číny a Spojených štátov, ktorí už opäť začali s nakupovaním. Konzultačná spoločnosť Bain&Co vidí 30-percentnú pravdepodobnosť v tom, že tržby z predaja luxusných kabeliek, odevov a šperkov sa už tento rok vrátia alebo prekročia úroveň z roku 2019, kedy predstavovali tržby z nich 280 miliárd eur. Všetko však má závisieť najmä od toho, ako rýchlo sa bude očkovať a ako dlho sa bude z koronakrízy spamätávať turistika.

Pravdepodobnejší je scenár, že plné oživenie sa dostaví až na budúci rok. Zdá sa ale, že kríza nemala trvalý vplyv na záujem spotrebiteľov utrácať peniaze za luxusný tovar. Rýchlosť oživenia je však nerovnomerná. K prudkému zotaveniu tržieb v prvom štvrťroku pomohol rast tržieb v Číne, ktorá je najväčším trhom pre luxusný tovar na svete. Aj výsledky v Spojených štátoch boli lepšie ako očakávania. Rozdielny scenár sa však odohral v Európe. Tá, naopak, zaostáva kvôli pomalšiemu očkovaniu a kvôli obmedzeniu cestovného ruchu. Oživenie tržieb zatiaľ ťahajú hlavne kabelky, kožené výrobky a šperky.

Kabelky
Neprehliadnite

Trh s luxusným tovarom sa z pandémie zotavuje rýchlejšie, než sa čakalo

Zhoršujúca sa situácia LGBTI

Každý rok pripadá na 17. mája Medzinárodný deň proti homofóbii, transfóbii a bifóbii. Bruselské sídlo Európskej komisie bolo pri tejto príležitosti v dúhových farbách a exekutíva EÚ na jeden deň upravila svoje logo v duchu podpory tejto komunity. Situácia lesbičiek, gejov, bisexuálov, transsexuálov a intersexuálov (LGBTI) sa však v Európe v súvislosti s pandémiou koronavírusu zhoršila. 

Upozornil na to šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Pandémia podľa neho viedla k ešte vyššej miere diskriminácie a násilia voči osobám z tejto komunity, vrátane domáceho násilia, nenávistných prejavov vo fyzickom aj online prostredí a tiež k trestným činom z nenávisti. J. Borrell v tejto súvislosti vyjadril tiež znepokojenie nad tým, že 69 krajín sveta stále považuje za trestné vzťahy osôb rovnakého pohlavia a 11 z nich takéto vzťahy dokonca trestá smrťou.

Na snímke sprievod za práva LGBTI ľudí Dúhový PRIDE Bratislava v sobotu 21. septembra 2013. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Počas pandémie sa v Európe zhoršila situácia komunity LGBTI, upozornil Borrell