Dohodli sa na zákone roka

Koaliční partneri sa dohodli na návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Na rokovanie vlády by mal ísť už vo štvrtok (14. 10.) v podobe, v akej je zverejnený na stránke Hospodárskej a sociálnej rady SR. Ráta s deficitom na úrovni 4,94 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Pre TASR to potvrdil predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS).

M. Viskupič priblížil, že rokovania o rozpočte sa uskutočňovali počas viacerých koaličných rád, pričom na tej pondelkovej (11. 10.) ho už partneri schválili. Tento týždeň by tak o ňom mala rozhodnúť vláda a následne ho pošle na prerokovanie do Národnej rady (NR) SR.

Igor Matovič, Marián Viskupič
Neprehliadnite

Koaliční partneri sa dohodli na rozpočte, na vládu pôjde s deficitom 4,94 percenta HDP

Maďari pôdu skupovať nebudú

Vláda Maďarska zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) s tým, že ho o tom informoval maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

I. Korčok verí, že v dohľadnom čase dostanú odpovede od maďarského ministra zahraničných vecí a obchodu aj na ostatné otázky týkajúce sa nákupu nehnuteľností alebo programov maďarskej vlády, ktoré realizuje na Slovensku v oblasti školstva a podpory podnikateľov.

Slovenský premiér Eduard Heger je rád, že vláda Maďarska zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách. Je to podľa neho dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (vpravo) prijal svojho maďarského rezortného partnera Petra Szijjártóa v utorok 5. októbra 2021 v Bratislave. Ministri prerokujú aktuálne otázky bilaterálnej spolupráce. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Maďarsko na žiadosť slovenskej strany zrušilo plány na nákup pôdy v susedných krajinách

Premiéri V4 s egyptským prezidentom

Je dôležité, aby bola v Egypte prítomná trvalo udržateľná prosperita, ako aj bezpečnosť a stabilita krajiny a širšieho regiónu, pretože to úzko súvisí so stabilitou a prosperitou krajín strednej a východnej Európy, vyhlásil v utorok v Budapešti po druhom summite predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím predseda vlády SR Eduard Heger.

Na schôdzku iniciovanú predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom, ktorého krajina aktuálne predsedá vyšehradskému zoskupeniu, pricestoval aj poľský premiér Mateusz Morawiecki, pričom predseda českej vlády Andrej Babiš sa ospravedlnil.

Podľa slov V. Orbána posilnenie Egypta je existenčnou otázkou EÚ. Únia dokáže migračnú situáciu vyriešiť iba v prípade, ak bude mať vonkajších spojencov, pričom Egypt je jedným z kľúčových z nich.

Eduard Heger, Viktor Orbán, Mateusz Morawiecki, Fattáh Sísí tlačová konferencia
Neprehliadnite

Sísí chce udržať Egypt nepriepustný pre ilegálnu migráciu, hovoril o tom s Orbánom aj Hegerom

Kažimír sa bráni

Guvernér Národnej banky Slovenska a bývalý minister financií Peter Kažimír čelí obvineniu z podplácania. Obvinenie vzniesol priamo Úrad špeciálnej prokuratúry, informoval o tom portál Aktuality.sk s odvolaním sa na viacero nezávislých zdrojov.

Obvinenie má súvisieť s daňovými konaniami. Kažimír mal priniesť vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur. Vypovedá o tom Imrecze, ktorý je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou.

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír bol vypovedať v prípade Mýtnik.
Neprehliadnite

Exministra financií a guvernéra Národnej banky Petra Kažimíra obvinili z podplácania

Trinásť rokov za mrežami

Na 13-ročný trest odňatia slobody odsúdil senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Štefana Agha, obžalovaného v kauze falšovania dvoch televíznych zmeniek TV Markíza. Trest by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Zároveň obžalovanému uložil peňažitý trest vo výške 5-tisíc eur a ochranný dohľad. Súd ho uznal za vinného za obzvlášť závažný trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolupáchateľstvom. Voči verdiktu sa môže odvolať v zákonnej lehote.

Štefan Agh
Neprehliadnite

Štefana Agha, obžalovaného v kauze zmeniek, odsúdili na 13 rokov