V. Remišová odvolala manažéra strany

Predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová odvolala z funkcie generálneho manažéra strany Romana Krpelana. Šéfka strany hovorí, že s jeho prácou boli nespokojní aj ďalší členovia strany a predsedníctva. Tvrdí, že viackrát svoje rozhodnutie odložila a dala mu šancu na zlepšenie práce.

K situácii v strane sa vyjadril aj zakladateľ Za ľudí a exprezident Andrej Kiska, ktorý v liste adresovanom členom predsedníctva vyzval na zvolanie mimoriadneho snemu, a to čo najskôr. Vyzval tiež do snemu ukončiť mediálne výstupy a nerealizovať žiadne zmeny vo vedení strany.

Viacerí členovia predsedníctva Za ľudí, vrátane ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, žiadajú mimoriadny snem, na ktorom by sa volilo nové vedenie, pretože V. Remišová podľa nich vedie stranu nedostatočne a stratila ich dôveru. Na utorkovom večernom rokovaní predsedníctva časť členov strany okolo M. Kolíkovej vyslovila nedôveru V. Remišovej. Skupina pripustila vytvorenie akejsi frakcie v rámci strany a chce mať zastúpenie aj na koaličných radách. Z rokovania odišli predčasne pre viaceré personálne zmeny.

Na snímke sú príchody ministrov na 2. zasadanie vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera.
Neprehliadnite

Remišová sa snaží zachrániť si predsednícku stoličku. Postavila sa už aj Kiskovi

Čakáreň na Sputnik V dostala zelenú

Slovensko spustilo čakáreň na očkovanie Sputnikom V. Očkovať by sa malo dať v Lučenci, Bratislave, Nových Zámkoch, Humennom či Žiline. Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominat OĽaNO) by malo v každom kraji fungovať jedno očkovacie centrum.

Šéf rezortu zdravotníctva verí, že sa podarí zaočkovať aspoň 70 percent Slovákov do konca leta. Zmysel vidí v zvýhodnení zaočkovaných. Citeľné výhody by mali mať pri cestovaní, hromadných podujatiach, športových aktivitách, či na kúpaliskách.

Cez leto s rúškom v interiéri podľa šéfa rezortu zdravotníctva zrejme bude treba počítať stále. Cestovateľský semafor sa bude podľa neho vyhodnocovať každé dva týždne.

Sputnik V
Neprehliadnite

Slovensko spúšťa čakáreň na očkovanie Sputnikom V

 

Finančný sektor ostáva stabilný

Podľa predstaviteľov Národnej banky Slovenska (NBS) zostal finančný sektor napriek kríze spôsobenej pandémiou nového koronavírusu stabilný a banky si splnili svoju úlohu. Bankám na Slovensku síce v čase koronakrízy klesli zisky, ostali však stabilné.

Väčšina ľudí, ktorí si splátky odložili, sa už k splácaniu vrátila. Odolnosť voči kríze sa potvrdila aj pri poisťovniach a fondoch a takisto dôvera investorov sa obnovila na úroveň, ktorú mala pred pandémiou.

Ekonomický vývoj v najbližších rokoch je však neistý a NBS dvíha varovný prst, že pandémia sa ešte neskončila. Riziká v sektore domácností i podnikov sa ešte môžu prejaviť. Vedúci oddelenia finančnej stability a analýz NBS Štefan Rychtárik však podotkol, že zisky bánk vyzerajú v tomto roku už optimistickejšie.

nbs
Neprehliadnite

Finančný sektor ostáva stabilný, problémom nebol ani odklad splátok

Nemecko porazilo tretiu vlnu pandémie

Nemecký Inštitút Roberta Kocha (RKI) znížil riziko nákazy koronavírusom v krajine z „veľmi vysokého“ na „vysoké“ v súvislosti so znižujúcim sa počtom nových prípadov infikovaných. „Tretiu vlnu sme spoločne zvládli, je to veľký úspech,“ povedal šéf RKI Lothar Wieler. Upozornil ale na nutnosť dodržiavať hygienické pravidlá.

Podľa nemeckého ministra zdravotníctva Jensa Spahna sa situácia výrazne zlepšuje, ale pandémia stále trvá. Očkovacia kampaň podľa jeho slov prebieha naplno a je už vidieť prvé výsledky. Na výrazné uvoľnenie opatrení je však potrebné, aby bolo zaočkovaných až 80 percent obyvateľstva. Momentálne dostala prvú dávku zhruba polovica obyvateľov.

JB 42 Stuttgart - Ľudia kráčajú po ulici Königstrasse v nemeckom Stuttgarte 27. mája 2021. Reštaurácie, hotely a obchody sa budú môcť opäť otvoriť, návštevníci však budú musieť byť zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo sa budú musieť preukázať negatívnym testom.    FOTO TASR/AP

People are walking through Koenigstrasse street in Stuttgart, Germany, Thursday, May 27, 2021. Restaurants, hotels and retail are allowed to reopen - visitors must be vaccinated against the coronavirus or recovered f
Neprehliadnite

Nemecko podľa Inštitútu Roberta Kocha porazilo tretiu vlnu pandémie koronavírusu

Do Česka na 24 hodín bez podmienok

Občania a obyvatelia Slovenska môžu od utorka na 24 hodín navštíviť Česko bez toho, aby museli vyplniť príjazdový formulár a ísť do karantény a na PCR test. České ministerstvo zdravotníctva aktualizovalo ochranné opatrenia, z čoho podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martina Klusa vyplývajú pre občanov Slovenska pri vstupe do Česka viaceré výhody.

M. Klus pripomenul, že od 1. júna môžu občania a obyvatelia Slovenska cestovať do Česka aj s cieľom turistiky, pokiaľ sa preukážu slovenským certifikátom o očkovaní, a to už po 22 dňoch od podania prvej dávky vakcíny. Môžu sa preukázať aj potvrdením o prekonanom ochorení covid-19 pred nie viac ako 180 dňami alebo potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu či PCR testu. Pred vstupom do Česka musia vyplniť online príjazdový formulár.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS).
Neprehliadnite

Slováci môžu cestovať do Česka na 24 hodín bez akýchkoľvek podmienok, vyhlásil Klus