Z. Čaputová aj o vakcinačnom egoizme

Vakcinačný egoizmus je zlyhaním medzinárodnej politiky, ktorý len odďaľuje koniec koronavírusovej pandémie a poskytuje vírusu čas na vznik nových a smrteľnejších mutácií. Vo videopríhovore v rámci všeobecnej rozpravy 76. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN to v utorok povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Na celom svete bolo podaných viac ako päť miliárd dávok vakcín, ale z toho takmer 75 percent len v desiatich krajinách. V 50 krajinách sveta je navyše menej ako päťpercentná zaočkovanosť, pričom v polovici z nich dosahuje úroveň zaočkovania len jedno percento,“ konštatovala Z. Čaputová.

Slovenská prezidentka ďalej vyzvala medzinárodné spoločenstvo na rozhodnejšie a rýchlejšie kroky v boji proti klimatickým zmenám, pričom pripomenula augustovú správu Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC), ktorá konštatovala, že svet sa otepľuje oveľa rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo.

Zuzana Čaputová na videu v sále OSN v New Yorku
Neprehliadnite

Z. Čaputová vo videu pre VZ OSN riešila vakcinačný egoizmus aj ľudské práva v Rusku a Číne

Bývalý špeciálny prokurátor v hľadáčiku spravodlivosti

Na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika podali ďalšiu obžalobu pre zločin prijímania úplatku. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Katarína Kudjaková.

„Obžaloba Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v tejto trestnej veci bola podaná na ŠTS 14. septembra. Pripadla zákonnému sudcovi na pracovisku v Banskej Bystrici,“ spresnila hovorkyňa. Obžalobu podali aj na podnikateľa Petra Košča pre prečin podplácania. Podľa medializovaných informácií mal od neho prijať D. Kováčik úplatok vo výške 50-tisíc eur za odňatie spisov jednému z prokurátorov ÚŠP.

Súdne pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, obvinenom z korupcie.
Neprehliadnite

Na Kováčika podali ďalšiu obžalobu, mal prijať úplatok od podnikateľa Košča

 V ústrety k menej rozvinutým regiónom

Peniaze by mali do regiónov smerovať rýchlejšie a zmysluplnejšie. Zabezpečiť by to mala novela zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov, ktorú v utorok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. Konštatovala to ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).

Šéfka rezortu pripomenula, že na Slovensku je 19 okresov, kde je život ťažší. „Na Slovensku stále máme veľké rozdiely medzi regiónmi,“ podotkla. V minulosti boli podľa jej slov výčitky k tomu, že celý proces je byrokratický. „Táto novela reaguje na zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, celý zákon sme prekopali a zavádzame zásadné zjednodušenia a zlepšenia,“ zdôraznila V. Remišová.

Veronika Remišová
Neprehliadnite

Peniaze do regiónov budú podľa Remišovej smerovať rýchlejšie, zabezpečiť to má schválená novela

 Zrušené obvinenie novinárom z Denníka N

Obvinenie, ktoré polícia vzniesla voči novinárom Monike Tódovej a Konštantínovi Čikovskému z Denníka N, zrušil bratislavský krajský prokurátor ako nezákonné a neopodstatnené. Vyplýva to z vyjadrenia hovorcu Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibora Skladana.

Hovorca spresnil, že prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava v utorok po preskúmaní vyšetrovacieho spisu zrušil uznesenie o vznesení obvinenia a začatí trestného stíhania „ako nezákonné a neopodstatnené, ale aj arbitrárne, pričom uložil poverenému príslušníkovi Policajného zboru, aby vo veci znovu konal a rozhodol“.

Monika Tódová, Konštantín Čikovský, Peter Tóth
Neprehliadnite

Prokurátor zrušil obvinenie novinárov Denníka N ako nezákonné a neopodstatnené

 Do Vatikánu len so „zeleným pasom“

Do Vatikánu budú mať od 1. októbra vstup povolený len osoby s tzv. covidovým pasom. Každý obyvateľ, pracovník či návštevník Vatikánu sa bude musieť preukázať potvrdením o očkovaní proti koronavírusu, aktuálnym negatívnym testom alebo prekonaním ochorenia covid-19.

Vatikán bude okrem vlastného „zeleného pasu“ uznávať i covidový certifikát EÚ či iné zahraničné preukazy. Tie budú pri vstupe kontrolovať príslušníci vatikánskej polície. Výnimky z nových pravidiel budú platiť len v prípade účasti veriacich na omšiach a liturgických slávnostiach vo Vatikáne.

Pápež František žehná veriacim z balkóna Baziliky sv. Petra vo Vatikáne
Neprehliadnite

Vstup do Vatikánu bude od októbra povolený len s covidpasom