Miloš Zeman je v kritickom stave na ARO

Český prezident je hospitalizovaný už viac ako 24 hodín. Do nemocnice ho previezli sanitkou v nedeľu okolo 13.00 hod. v bezvládnom stave. iDNES.cz zdôrazňuje, že hospitalizácia na ARO znamená, že prezidentov stav je kritický.

Olomoucký arcibiskup a šéf Českej biskupskej konferencie Jan Graubner vyzval v pondelok na modlitbu za prezidenta. Jeho vyhlásenie s názvom „Slovo predsedu Českej biskupskej konferencie po voľbách“ zdieľal na Twitteri aj Zemanov hovorca Jiří Ovčáček.

Pražský hrad zdravotný stav prezidenta nekomentuje. Potvrdil len jeho hospitalizáciu, pričom tvrdí, že zdravotný stav prezidentovi nijako nebráni vo výkone mandátu. 

Miloša Zemana previezla do nemocnice sanitka mobilnej jednotky intenzívnej starostlivosti.
Neprehliadnite

Český prezident Miloš Zeman je v kritickom stave na ARO

Rusi vraj ukradli vzorec AstraZenecy pre Sputnik V

Ruské tajné služby počas vývoja ukradli vzorec vakcíny proti covidu od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca a v Rusku tieto poznatky následne použili na výrobu očkovacej látky Sputnik V. Informoval o tom v pondelok anglický bulvárny denník The Sun s odvolaním sa na britské bezpečnostné zložky, ktoré majú údajne o operácii dôkazy.

Vlani britské tajné služby hovorili o „95-percentnej istote“, že hackeri v službách Moskvy napadli počítačové systémy britských, amerických a kanadských inštitúcií, ktoré sa podieľali na vývoji vakcíny.

Sputnik V
Neprehliadnite

Rusko ukradlo vzorec vakcíny od AstraZenecy, aby vyrobilo Sputnik V, píše anglický The Sun

Pri výstavbe diaľnic boli úniky miliónov eur

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podá trestné oznámenia. Uviedol to predseda predstavenstva NDS Juraj Tlapa na vyjadrenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) o zisteniach, že pre nezrovnalosti pri výstavbe diaľnic prichádza SR o milióny eur.

„Zverejnený výsledok kontroly NKÚ len potvrdzuje mnohé podozrenia súčasného vedenia NDS. V kontexte výsledkov kontroly podáme trestné oznámenia a budeme plne súčinní s orgánmi činnými v trestnom konaní. Okrem iného, tak sa deje aj v súčasnosti,“ priblížil J. Tlapa.

NKÚ sa zameral na nastavenie procesu verejného obstarávania. Kontrolované boli zákazky v hodnote viac ako 420 miliónov eur v období rokov 2019 až január 2021.

Kontrolóri preverovali bežné aktivity spoločnosti, napríklad poradenské, bezpečnostné a upratovacie služby, realizáciu verejného obstarávania externými firmami či prenájom, montáž a demontáž protisnehových zábran.

Na snímke predseda predstavenstva vykonávajúci aj kompetencie generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Juraj Tlapa počas tlačovej konferencie vedenia Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) na tému veľké dopravné zmeny v Bratislave 25. augusta 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Pri výstavbe diaľnic prichádza SR o milióny eur, zistil NKÚ

Podľa Sulíka je štát pripravený riešiť dodávky tepla

Vysoké ceny plynu zasiahli nielen alternatívneho dodávateľa energií Slovakia Energy, ktorý odchádza zo slovenského trhu, ale môže spôsobiť problémy aj ďalším energetickým firmám vrátane teplární.

Časť z 330 teplární na Slovensku si vopred nezabezpečila dodatočné dodávky plynu a bude musieť nakupovať plyn za aktuálne vysoké ceny. Štát je pripravený prevziať dodávky tepla aj za prípadné skrachované teplárne, uviedol v pondelok minister hospodárstva Richard Sulík.

Na snímke prvý podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) prichádza na 33. rokovanie vlády SR 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

R. Sulík : Štát je pripravený prevziať aj dodávky tepla za skrachované teplárne

Výrobu zastavil už aj nitriansky Jaguar

Podnik Jaguar Land Rover Slovakia odolával nedostatku čipov spomedzi ostatných tunajších automobiliek najdlhšie. Ani v Nitre sa však v tomto roku nevyhli dlhšiemu prerušeniu výroby pred tohtoročným letom.

Prerušenia výroby a nižšie platy ale začínajú znervózňovať všetkých pracovníkov v slovenských automobilkách a výnimkou nie je ani tohtotýždňová pauzu v závode. Automobilky sa ich snažia kompenzovať operatívnym plánovaním výrobných miezd, avšak situácia s čipmi ostáva na trhu naďalej napätá a očakáva sa, že potrvá prinajmenšom do konca tohto roka.

Problémy s nedostatkom polovodičových súčiastok sa podpísali na obmedzení výroby SUV vozidiel v minulom aj v tomto týždni tiež v bratislavskej automobilke Volkswagen Slovakia.

9. Land Rover Defender
Neprehliadnite

Stojí už aj Nitra. Jaguar musí pre chýbajúce čipy zastaviť výrobu