Prezidentka so správou o stave republiky

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok v rámci správy o stave republiky pred plénom Národnej rady (NR) SR uviedla, že je potrebné oceniť kroky vlády vedúce k sanácii ekonomických následkov pandémie.

Pripomenula však, že bolo aj mnoho nedostatkov. Poznamenala, že cez záchrannú sieť sociálnej pomoci v prvých mesiacoch prepadávalo veľa občanov. Hovorila o zranenej krajine.

Hlava štátu poukázala aj na to, že v súvislosti s vypuknutím pandémie zaznamenala svetová ekonomika najväčší prepad v modernej histórii. „Napriek tomu je ekonomická a sociálna situácia na Slovensku lepšia, než sa pôvodne predpokladalo, keďže napríklad nezamestnanosť raketovo nevystrelila nahor, ako to bolo počas finančnej krízy,“ konštatovala s tým, že stabilizovaná situácia je aj výsledkom razantnej reakcie Európskej komisie a Európskej centrálnej banky.

Pomoc firmám v gastre, hotelierstve či kultúre, ktoré nemohli podnikať, bola podľa prezidentky často zmätočná a patrila k tým nižším v Európskej únii (EÚ). Hovorila aj o zlej politickej kultúre, sociálnej nerovnosti či o životnom prostredí.

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Prezidentka nastavila zrkadlo, ako zvládame prechádzať pandemickými časmi

NBS zhoršila odhad

Národná banka Slovenska (NBS) zhoršila svoj odhad oproti predošlej prognóze o jeden percentuálny bod (p. b.). Ekonomika tento rok podľa centrálnej banky porastie o 3,5 percenta. Povedal to guvernér NBS Peter Kažimír počas utorkového predstavovania aktuálnej prognózy.

NBS, naopak, zlepšila odhad na ďalšie roky, v roku 2022 už predpokladá rast ekonomiky o 6,3 percenta a v roku 2023 o 4,5 percenta. Predpoklad dosiahnutia predkrízovej úrovne ekonomiky sa však posúva až na začiatok roka 2022.

nbs
Neprehliadnite

NBS zhoršila odhad, ekonomika tento rok podľa nej porastie o 3,5 percenta

Parlament o raste cien energií

Mimoriadna schôdza k rastu cien energií sa začala. V utorok popoludní (28. 9.) ju otvoril predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina). Rokovanie o tejto téme inicioval Smer-SD. Program 43. schôdze podporilo 105 zo 105 prítomných poslancov.

Opoziční poslanci chcú žiadať vládu, aby predložila kroky, ktoré podnikne na elimináciu sociálnych a hospodárskych dosahov výrazného zvýšenia cien energií. Zároveň sa chcú zaoberať postupom pri ochrane finančných záujmov SR v súvislosti s ukončením výstavby a sprevádzkovaním plynovodu Nord Stream 2.

R. Mikulec ostáva vo funkcii, poslanci ho neodvolali
Neprehliadnite

Opozícia si pripísala bod, v NR SR sa začala sa mimoriadna schôdza o raste cien energií

Obvinili známu influencerku

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila v rámci protidrogovej akcie na západe Slovenska 15 osôb. Zaistila viac ako deväť kilogramov pervitínu. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil 15 osôb z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a drogovej trestnej činnosti,“ uviedla hovorkyňa. Medzi zadržanými bola aj influencerka Zuzana Plačková spolu s manželom.

Zásah NAKA v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou v obci Miloslavov. Na snímke Zuzana Plačková.
Neprehliadnite

Plačková má na krku členstvo v organizovanej skupine. U jej členov našli deväť kíl pervitínu

Zdržanie na EXPO v Dubaji

Slovenská expozícia na svetovej výstave EXPO v Dubaji nebude otvorená od začiatku výstavy, to znamená od 1. októbra, ale až v jeho prvej polovici. V utorok to uviedla generálna komisárska Expo Dubaj 2020 Miroslava Valovičová.

Pre odklad otvorenia pavilónu sa slovenská strana rozhodla na základe odporúčania od organizátora EXPO Dubaj, od ktorého si pavilón prenajímame. Slovenská expozícia nie je dokončená, no podľa Valovičovej generálna riaditeľka Expo Dubaj 2020 Reem Al Hashimi potvrdila, že „na slovenskom pavilóne už nepríde k ďalším zdržaniam“.

EXPO 2020
Neprehliadnite

Nečakaný sklz. Otvorenie slovenského pavilónu na Expo Dubaj 2020 sa posúva na polovicu októbra