Prvá tabletka proti covidu

Británia sa stala prvou krajinou sveta, ktorá schválila perorálne antivirotikum molnupiravir od farmaceutickej spoločnosti Merck, určené na liečbu nového typu koronavírusu.

Firma Merck minulý mesiac zverejnila výsledky klinických štúdií, podľa ktorých jej liek proti covidu v počiatočnom štádiu nákazy znižuje riziko hospitalizácie alebo úmrtia pacienta nakazeného koronavírusom o polovicu.

Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) podmienečne schválil toto liečivo pre ľudí od 18 rokov, ktorí boli testovaní pozitívne na koronavírus a existuje riziko, že sa u nich vyvinie ťažký priebeh covidového ochorenia. Molnupiravir by sa tiež mal podávať dvakrát denne počas piatich dní pacientom s miernym priebehom choroby, ktorí sa liečia doma.

Merck požiadal o schválenie svojho lieku proti covidu
Neprehliadnite

Británia ako prvá na svete schválila tabletku proti covidu, molnupiravir má sľubné výsledky

 Obvinení v kauze Očistec pôjdu na slobodu

Bývalému policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi a ďalším obvineným v kauze Očistec nepredĺžili väzbu, skončí 5. novembra. Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu a zamietol  sťažnosť prokurátora ako nedôvodnú.

Gašpara v piatok po roku prepustia z väzby na slobodu. Rozhodnutie Najvyššieho súdu sa týka aj exšéfa NAKA Petra Hraška, exriaditeľa korupčnej jednotky Róberta Krajmera aj bývalého policajného funkcionára Mariána Zetochu. Všetkých zadržala NAKA vlani začiatkom novembra v rámci akcie Očistec.

Tibor Gašpar, Peter Hraško a Robert Krajmer zostanú vo väzbe do 5. novembra.
Neprehliadnite

Gašpar, Hraško a Krajmer pôjdu na slobodu, najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora

M. Krajniak ustál odvolávanie

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) čelil na mimoriadnej schôdzi parlamentu odvolávaniu. Hlavný dôvod podania návrhu opozície bola kauza miliónov eur z pandemickej pomoci, ktoré mal štát poslať schránkovým firmám.

Mimoriadna schôdza pokračovala vo štvrtok, pričom do rozpravy sa už neprihlásil žiaden rečník a teda schôdza bola ukončená. Hlasovanie prebehlo na 48. schôdzi. Za hlasovalo 48 proti sa vyslovilo 78 poslancov, návrh teda neschválili. M. Krajniak si udržal post ministra.     

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas rokovania 50. schôdze parlamentu na ktorej jediným bodom je návrh na jeho odvolanie z funkcie v Bratislave 3. novembra 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Minister Krajniak čelil odvolávaniu v parlamente, proti návrhu hlasovalo 78 poslancov

Zemanovi je už lepšie

Českého prezidenta Miloša Zemana vo štvrtok preložili na štandardné lôžko Rehabilitačného oddelenia pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVN Jitka Zinke.

J. Zinke uviedla, že prezident republiky je hospitalizovaný v ÚVN od 10. októbra. Dôvodom bola dekompenzácia známeho chronického ochorenia, ku ktorej viedol zhoršený príjem potravy a tekutín. Zároveň doplnila, že Zemanov zdravotný stav pri príjme do nemocnice „nepochybne vyžadoval“ intenzívnu starostlivosť. Zeman súhlasil s informovaním o svojom zdravotnom stave.

Miloša Zemana previezla do nemocnice sanitka mobilnej jednotky intenzívnej starostlivosti.
Neprehliadnite

Českému prezidentovi sa darí lepšie, preložili ho na štandardné lôžkové oddelenie

Ruský plyn znovu prúdi do Nemecka

Plynovod Jamal začína obnovovať tok ruského plynu do Nemecka. Vyplýva to z predbežných údajov nemeckého prevádzkovateľa plynovodnej siete Gascade. Obrátený tok spôsobil, že ceny termínových kontraktov na európsky plyn tento týždeň vzrástli oproti záverečnej cene z minulého piatku až o 23 percent.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom už skôr uviedla, že aj po obrátení toku v plynovode záväzky voči svojim zákazníkom v Európe plní. To potvrdil aj hovorca poľskej štátnej plynárenskej spoločnosti PGNiG, podľa ktorého Poľsko stále dostáva zazmluvnené množstvo.


pôvodný súbor:A6B4_04.tif
Neprehliadnite

Dodávky plynu cez plynovod Jamal sa začínajú obnovovať opäť západným smerom