Protesty v hlavnom meste pokračujú

Protest pred Prezidentským palácom v Bratislave pokračoval aj v piatok. Prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti s demonštráciami uviedla, že občania majú právo protestovať proti opatreniam. Vyjadrenie názoru však nemôže prerásť do agresívnych výziev, ani do fyzických konfliktov.

„Nikto nenúti nikoho očkovať sa, nesmieme ale zabúdať, že tu nejde len o slobodné rozhodnutie nezaočkovať sa, ale zároveň ide aj o právo ostatných na ochranu svojho zdravia,“ poznamenala hlava štátu.

Protest sa začal vo štvrtok (29. 7.) ráno. Demonštranti počas celodenného „štrajku“ protestovali proti očkovaniu, pandemickým opatreniam i proti prezidentke Zuzane Čaputovej, členom vlády a parlamentu.

Protest pred parlamentom proti vládnym opatreniam.
Neprehliadnite

Protest pri Prezidentskom paláci pokračoval, polícia nezasiahla a reagovala aj Čaputová

Dve dávky proti koronavírusu nestačia

Krajina je na začiatku tretej vlny pandémie nového koronavírusu a najvyšší nárast infikovaných sa očakáva po začiatku školského roka, upozornil Martin Pavelka, epidemiológ Ministerstva zdravotníctva SR. V tretej vlne bude podľa neho dominovať delta variant a týkať sa bude najmä nezaočkovaných.

Epidemiológ zároveň predpokladá, že bude potrebná ďalšia dávka vakcíny. „V budúcnosti bude treba aj tretiu dávku očkovania, ale v tomto čase je druhá dávka úplne postačujúca. Dôvodom je, že s očkovaním vo veľkom sa začalo v apríli a v máji, na rozdiel od Izraela, kde očkovali vo veľkom v decembri minulého roka a v januári. Dávať teraz tretiu dávku by bolo priveľmi predčasné,“ priblížil.

Pripomenul, že delta variant nového koronavírusu je vysoko infekčný a každý s ním príde do styku. M. Pavelka zdôraznil, že z covid-19 sa stáva preventabilné ochorenie, ktorému sa dá predchádzať očkovaním.

JB 34 Quedlinburg - Geriatrická sestra Jasmin Lasseová podáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 počas očkovania vo vakcinačnom centre v nemeckom Quedlinburgu 14. mája 2021. FOTO TASR/AP

Geriatric nurse Jasmin Lasse vaccinates in the vaccination centre in Quedlinburg, Germany, Friday, May 14, 2021. Germany's coronavirus infection rate dropped to its lowest level in nearly two months on Friday, while the health minister said the country had the most successful day yet of its vaccination campaign t
Neprehliadnite

Epidemiológ Pavelka predpokladá, že v budúcnosti bude potrebná aj tretia dávka očkovania

Františka Imreczeho prepustili z väzby

Exšéfa finančnej správy (FS) Františka Imreczeho prepustili z väzby. Rozhodol o tom špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Dôvodom bolo, že po vykonaní procesných úkonov pominuli dôvody na ďalšie trvanie väzby. Špeciálny prokurátor rozhodol aj o prepustení z väzby Milana Gregu.

„Obvinení sú trestne stíhaní za pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a iné trestné činy v rámci veci známej pod názvom Mýtnik,“ objasnila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Vo väzbe boli od 29. januára tohto roku.

Podľa jej slov sa bývalý šéf FS k trestnej činnosti priznal a úprimne ju ľutuje. Zároveň spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní na objasňovaní ďalšej závažnej trestnej činnosti.

Šéf Finančnej správy Štefan Imrecze
Neprehliadnite

Exšéfa Finančnej správy Františka Imreczeho prepustili z väzby

Ekonomika eurozóny v druhom štvrťroku rástla

Ekonomika eurozóny sa počas jari oživila po poklese na začiatku roka. Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v 2. štvrťroku 2021 medzikvartálne vzrástol o dve percentá. HDP Európskej únie stúpol o 1,9 percenta.

Spomedzi členských štátov EÚ najprudšiu medzikvartálnu expanziu zaznamenalo Portugalsko, Rakúsko a Lotyšsko. Najslabšie rástli Litva a Česko.

Z ďalších štatistík vyplýva, že tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v júli zrýchlilo a dostalo sa nad dvojpercentný cieľ Európskej centrálnej banky. Motorom rastu boli energie, ktorých ceny medziročne stúpli o 14,1 percenta. Ceny potravín, alkoholu a tabaku sa zvýšili o 1,6 percenta a ceny služieb o 0,9 percenta.

ekonomika
Neprehliadnite

Ekonomika eurozóny v druhom štvrťroku 2021 medzikvartálne vzrástla o dve percentá

Orbán o krok bližšie k referendu

Maďarská Národná volebná komisia schválila otázky referenda iniciovaného vládou k ustanoveniam zákona na ochranu proti pedofílii a podľa spravodajského servera Index.hu to znamená, že sa odstránila posledná prekážka pred ľudovým hlasovaním o kontroverznej právnej norme, ktorá bola doplnená o dodatky proti homosexuálom.

Za schválenie otázok hlasovalo deväť členov komisie, proti boli dvaja. V rámci referenda budú občania podľa V. Orbána odpovedať na päť otázok.

Maďarský premiér tak chce reagovať na spor s Európskou komisiou. Tá spustila začiatkom júla voči Maďarsku právne konanie, ktorého cieľom je prinútiť predsedu maďarskej vlády, aby pozmenil zákon, ktorý EK považuje za homofóbny a diskriminačný voči komunite LGBTI.

Hungary's Prime Minister Viktor Orban
Neprehliadnite

Orbán dostal zelenú. Referendu o kontroverznom zákone o pedofílii už nič nestojí v ceste