Protesty a kolóny na hraniciach

Protesty proti obmedzeniam pohybu zavedeným vládou sa konali na diaľničnom hraničnom priechode Čunovo – Rajka a na hraničných priechodoch Milhosť, Mníšek nad Parnou, Svrčinovec či Štúrovo. Slováci žijúci v Rajke vyjadrili nesúhlas s novými podmienkami vstupu do SR, ktoré sú podľa nich neodôvodnené aj preto, lebo bývajú na území, v ktorom nie je horšia epidemiologická situácia ako na Slovensku.

Všetky bývalé hraničné priechody tretej kategórie boli od piatkového rána otvorené, pričom polícia na nich spolu s armádou, Finančnou správou SR a Zborom väzenskej a justičnej stráže vykonávala kontroly plnenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie Slovenska. Niekde sa tvorili dlhé kolóny a polícia odporúčala vodičom využiť iné trasy.

Makó hovorí, že mu Fico dával úlohy

Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó povedal novinárom, že sa vlani stretával s lídrom Smeru-SD Robertom Ficom. Podľa jeho slov mu Fico zadával rôzne úlohy. Povedal to po piatkovom pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v kauze Judáš.

„Ak som nedôveryhodný svedok alebo nedôveryhodný človek, tak za otázku stojí, prečo sa so mnou stretával ešte minulý rok v lete a zadával mi rôzne úlohy,“ pýtal sa Makó. Malo sa tak diať v čase, keď už bol Fico v opozícii a Makó už nebol funkcionárom finančnej správy, mal od neho chcieť informácie. Tvrdí, že sa s ním stretával aj predtým, keď bol vo funkcii premiéra. O tom, čo od neho chcel, Makó podľa svojich slov hovoriť nemôže.

R. Fico Makóove tvrdenia poprel prostredníctvom hovorcu. „Robert Fico ako predseda vlády nemal žiaden dôvod stretávať sa a ani sa nestretával s Ľudovítom Makóom. Skúste si sami položiť otázku, aké úlohy mohol od Ľudovíta Makóa ako súkromnej osoby chcieť Robert Fico z pozície opozičného politika,“ skonštatoval hovorca Smeru Ján Mažgút.

Biden požiadal Putina, aby zastavil hackerov

Americký prezident Joe Biden v telefonáte vyzval šéfa Kremľa Vladimira Putina, aby „podnikol kroky“ proti počítačovým zločincom pôsobiacim v Rusku. Vyhlásil, že USA si vyhradzujú právo „brániť svojich obyvateľov a kritickú infraštruktúru“. Informoval o tom Biely dom.

Rozhovor prezidentov sa uskutočnil necelý mesiac po ich stretnutí v Ženeve, kde J. Biden varoval pred pokračovaním kybernetických útokov na americké podniky a infraštruktúru, ktoré podľa neho pochádzajú z Ruska. Útok s využitím ransomvéru útok spojený s hackerskou skupinou REvil so sídlom v Rusku spôsobil minulý víkend rozsiahle narušenia a zasiahol až 1 500 firiem.

Na štát sme pracovali rekordných 190 dní

Slovenskí daňovníci museli v tomto roku odpracovať 190 dní, kým splatili svoj tohtoročný účet za chod verejnej správy a samospráv. Tie uplynuli práve v piatok 9. júla. V porovnaní s vlaňajškom je to o osem dní dlhšie a ide o vôbec najhorší výsledok v histórii meraní na Slovensku od roku 1999. Výsledky vyplývajú z analýzy verejných výdavkov a daňového a príspevkového zaťaženia na Slovensku pre súčasný rok, ktorú zostavila Nadácia F. A. Hayeka.

„Za tento rok predstavuje odhadovaná miera prerozdeľovania v slovenskej ekonomike 51,98 percenta hrubého domáceho produktu. Znamená to, že z každého eura vytvoreného v slovenskej ekonomike štát v tomto roku vezme a prerozdelí 52 centov. Pod tohtoročným posunom Dňa daňovej slobody sa podpísal pretrvávajúci nepriaznivý stav verejných financií,“ uviedli analytici nadácie Tomáš Púchly a Martin Reguli.

Export Slovenska v máji vyskočil

Celkový vývoz tovaru zo Slovenska dosiahol v máji tohto roka podľa predbežných výsledkov Štatistického úradu (ŠÚ) SR hodnotu 6,9 miliardy eur pri medziročnom raste o 49,8 percenta. V dôsledku vysokých minuloročných prepadov bol výrazný rast aj pri celkovom dovoze tovaru, ktorý sa zvýšil o 55,2 percenta na 6,8 miliardy eur. Prebytok dosiahol 142,7 milióna eur, medziročne o 109,8 milióna eur menej.

Priemyselná produkcia sa v máji zvýšila o 36,7 percenta oproti rovnakému obdobiu vlaňajška, kedy naopak v medziročnom porovnaní klesla o 33,4 percenta. Prispel k tomu najmä automobilový priemysel, ktorého výroba napriek čiastočným odstávkam produkcie vozidiel pre chýbajúce čipy stúpla o viac ako polovicu.

Slovenské stavebníctvo v máji medziročne stúplo o 4,4 percenta, teda zhruba polovičným tempom ako v apríli. Výkony ale o viac ako osem percent zaostali za úrovňou pred vypuknutím ochorenia Covid-19.

Regióny: Rekonštrukcia starého mosta. Pre časový sklz proti plánu musia robotníci pracovať v trojsmennej prevádzke.
Neprehliadnite

Priemysel a stavebníctvo na Slovensku rástli, za obdobím pred pandémiou však stále zaostávajú