Bude to nadlho

Premiér Eduard Heger upozornil, že boj s pandémiou nového koronavírusu sa ešte neskončil. „Porazená bude vtedy, keď celosvetovo vymizne,“ uviedol. Epidemiologické opatrenia by podľa neho mali byť zrozumiteľné a ľahko zapamätateľné. Poukázal však aj na vyjadrenia epidemiológov o náročnosti boja s pandémiou. Aktivity ministerstva zdravotníctva v prospech progresu v očkovaní však ocenil. Premiér naznačil, že sa v tomto smere nebráni ani finančným odmenám za očkovanie.

Premiér tiež zdôraznil potrebu nosenia respirátorov či rúšok, ktoré však podľa neho musia byť aj správne nasadené. V súvislosti s pravidlami a covid automatom tiež poukázal na to, že existuje dostupná mobilná aplikácia. Tá je podľa jeho slov veľkou pomôckou na zorientovanie sa v opatreniach.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) prichádza na 17. rokovanie vlády, ktoré sa uskutočnilo v súvislosti s návrhom poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra SR Romanovi Mikulcovi (OĽaNO) 14. júna 2021 v Bratislave.
Neprehliadnite

Boj s pandémiou koronavírusu sa nekončí, COVID automat by mohol byť podľa Hegera jednoduchší

Väzbe sa nevyhol

Obvinený riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Adrián Szabó bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Podľa senátu NS totiž existuje obava, že by mohol ovplyvňovať svedkov, teda je naplnený dôvod kolúznej väzby. V prípravnom konaní je tiež potrebné vypočuť ešte ďalších svedkov a konfrontovať A. Szabóa s priamym svedkom, spoluobvineným Bernardom Slobodníkom.

A.Szabó sa najprv väzbe úspešne vyhol. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku ho totiž 5. júna do väzby nezobral. Rozhodnutie však nebolo právoplatné. Adrián Szabó je stíhaný spolu s bývalým riaditeľom národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernardom Slobodníkom a bývalým funkcionárom NAKA Mariánom Kučerkom pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.

Trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR sa v pondelok zaoberá obvineným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriánom Sz., ktorého 5. júna Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku nezobral do väzby. Adriána Sz. a bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda S. a bývalého funkcionára NAKA Mariána K. stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť. Na snímke obvinený riaditeľ Úradu inšpekčnej služ
Neprehliadnite

Šéf inšpekcie ministerstva vnútra A. Szabó bude stíhaný väzobne

NATO čelí mnohým výzvam 

V Bruseli sa koná summit NATO. Zúčastnili sa ho prezidenti a premiéri viacerých krajín. Lídri sa zhodli, že Rusko a Čína sú vnímané ako hrozba pre záujmy spojencov zo Severoatlantickej aliancie. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg upriamil pozornosť na vojenské aktivity Pekingu v Juhočínskom mori či na čínsku globálnu stratégiu investícií do kľúčovej infraštruktúry iných krajín, čomu sa podľa neho musia spojenci brániť spoločne. Podľa jeho slov je spolupráca s Čínou nevyhnutná v otázkach, ako sú globálna kontrola zbraní a boj proti klimatickým zmenám.

Aj americký prezident Joe Biden upozornil, že NATO sa musí prispôsobiť novým výzvam zo strany Číny a Ruska. Britský premiér Boris Johnson v tejto súvislosti zdôraznil, že nikto v NATO nechce „studenú vojnu“ s Čínou, ale vyslovil sa za nový strategický prístup spojencov k tejto veľmoci. Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je summit o silnom posolstve o transatlantickej jednote. Uviedla, že je veľmi dôležité vyslať signál o spolupráci.

EBE 11 Brusel - Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas tlačovej konferencie pred utorňajším rokovaním Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí a obrany v pondelok 31. mája 2021. FOTO TASR/AP


NATO Secretary General Jens Stoltenberg speaks during a press briefing ahead to an online NATO Foreign and Defense Ministers' meeting at the NATO headquarters in Brussels, Monday, May 31, 2021. (Olivier Hoslet/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Lídri krajín NATO vyjadrili obavy z krokov Číny a Ruska

Návrat k bitcoinu

Americký výrobca elektrických áut Tesla Elon Musk mení názor. Na sociálnej sieti twitter sa vyjadril, že obnoví transakcie s bitcoinami, keď ťažiari, ktorí overujú transakcie, budú viac využívať obnoviteľné zdroje energie. Najväčšia a najznámejšia kryptomena bitcoin sa po Muskovom tweete posilnila o viac ako päť percent a jej hodnota sa pohybovala nad úrovňou 37-tisíc dolárov.

E. Musk tiež poznamenal, že Tesla predala zhruba desať percent bitcoinov, ktoré vlastnila. Jeho vyjadrenia smerom k tejto kryptomene boli po celý rok „turbulentné”. E. Musk svojimi vyhláseniami už niekoľkokrát výrazne ovplyvnil vývoj kurzu bitcoinu. Napríklad vo februári oznámil, že Tesla investovala do bitcoinu 1,5 miliardy dolárov a že začne bitcoin prijímať ako platidlo. Kurz meny potom prudko vzrástol na nový rekord. V máji ale zase prekvapil oznámením, že Tesla bitcoiny prijímať prestane.

Elon Musk v októbri 2020 vo Washingtone
Neprehliadnite

Tesla bude podľa Muska prijímať bitcoiny vyťažené pomocou čistej energie

Kríza originálov

Kopírovanie originálov je čoraz populárnejšie. Spotrebitelia v Európskej únii priznali, že pri rozlišovaní pravého a falošného tovaru majú ťažkosti. Podľa štúdie zameranej na európskych občanov a duševné vlastníctvo, ktorú uskutočnil Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo, si takmer každý desiaty Európan kúpil falzifikát. Štúdia navyše ukázala, že až tretina Európanov si nebola istá tým, či bol výrobok, ktorý si kúpili, originál.

Falzifikáty podľa štúdie predstavujú 6,8 percenta dovozu do EÚ. Ich hodnota pritom dosahuje až 121 miliárd eur. Falzifikáty nájdeme takmer v každom odvetví – od kozmetických výrobkov a hračiek, vín a nápojov, elektroniky až po oblečenie, a dokonca pesticídy. Pre spotrebiteľov môžu predstavovať vážne zdravotné a bezpečnostné riziká, najmä v dôsledku vystavenia nebezpečným chemikáliám, ako aj iným nebezpečenstvám.

V obchode predávali vskutku vydarené falzifikáty.
Neprehliadnite

Rozlíšite originál od falzifikátu? Prieskum ukázal názory Európanov