Zdravotníci z tretích krajín chcú pomôcť Slovensku

Zdravotníci z tretích krajín chcú v súčasnej pandemickej situácii pomôcť slovenskému zdravotníctvu. Brzdia ich však viaceré legislatívne prekážky. Upozornila na to Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku (MALnS).

Predseda MALnS Manuchechr Burchanov poukázal na to, že kým vláda aktivovala mechanizmus civilnej ochrany Európskej únie, stačilo by akceptovať prítomnosť a vzdelanie desiatok zdravotníkov z tretích krajín.

Alona Kurotová z MALnS informovala o komplikáciách s pomocou spôsobených byrokratickými podmienkami. Zmysel by videla v absolvovaní rezidentského programu, ktorý však zdravotníkom z tretích krajín neumožňuje zúčastniť sa pre podmienku trvalého pobytu.

Ministerstvo zdravotníctva SR spolu s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR v súčasnosti pracujú na zefektívnení procesu, ktorý by umožňoval lekárom z tretích krajín jednoduchší vstup do systému slovenského zdravotníctva.

WA 21 Lisabon - Zdravotný pracovník v špeciálnom ochrannom odeve si dezinfikuje ruky na jednotke intenzívnej starostlivosti pre pacientov s ochorením COVID-19 vo vojenskej nemocnici v Lisabone v stredu 27. januára 2021. Za uplynulý týždeň v Portugalsku zaznamenali najväčší denný prírastok prípadov nákazy aj úmrtí na 100.000 obyvateľov na svete, vyplýva z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa. FOTO TASR/AP


A healthcare worker disinfects his hands inside a COVID-19 Intensive Care Unit at t
Neprehliadnite

Zdravotníci z tretích krajín chcú pomôcť s pandémiou, narážajú však na legislatívu

Čaputová žiada M. Krajčího o riešenie situácie

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa kvôli vážnej epidemickej situácii v utorok obrátila na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OľaNO). V liste od neho požaduje zabezpečenie sekvenovania vzoriek a riešenie ohodnotenia zdravotníckeho personálu.

Z. Čaputová žiada, aby ministerstvo zabezpečilo analýzu pozitívnych vzoriek na výskyt nových mutácií koronavírusu (tzv. sekvenovanie) na základe odporúčaní vedcov. „Nutne potrebujeme vedieť, ako na tom sme. Musíme vedieť, s akými nebezpečnými mutáciami vírusu sme aktuálne konfrontovaní a aký výrazný je ich výskyt," napísala. Informácie o výskyte nových mutácií vírusu považuje za kľúčové pre ďalšie rozhodovanie o opatreniach do budúcnosti.

Podľa prezidentky SR je taktiež dôležité stabilizovať a finančne motivovať zdravotnícky personál, a zabrániť tak odlivu zdravotníkov do zahraničia. „Veľmi si vážim, že zdravotníci aj napriek ťažkým podmienkam a absolútnemu preťaženiu vykonávajú svoje povolanie s veľkou obetavosťou. Uvedomujem si však, že sú už vyčerpaní a mnohí z nich aj demotivovaní či frustrovaní,“ uviedla.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas brífingu po stretnutí s predstaviteľmi Potravinovej banky Slovenska a obchodných reťazcov 17. februára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Prezidentka sa obrátila s požiadavkami na ministra zdravotníctva M. Krajčího

Bitcoin sa prepadol o viac než 10 percent

Cena bitcoinu padla v utorok pod hranicu 50-tisíc amerických dolárov (41.210 eur). Investori totiž začínajú byť mierne nervózni z nadmernej valuácie bitcoinu a niektorí hráči obchodujúci s finančnou pákou vyberali zisky.

Kryptomena stratila viac než 10 percent, pričom ide o najprudší denný pokles za jeden mesiac. Cena padla až na 48 575 dolárov. V porovnaní s rekordným maximom dosiahnutým v nedeľu (21. 2.) sa mena oslabila o vyše 16 percent.

Podľa šéfa digitálnej platformy Q9 Capital Jamesa Quinna trh nepretržite rástol, takže výpredaj je normálny. Upozornil na veľkú likvidáciu pákových pozícií na kryptoburze Binance, čo môže signalizovať, že retailoví investori predávajú bitcoin. Prudko sa v utorok oslabila aj druhá najväčšia kryptomena ethereum, ktorej cena taktiež padla o vyše 10 percent a ráno sa predávala po 1 613 dolárov za jedno ethereum. V porovnaní so svojím maximom z minulého týždňa už stratila okolo 20 percent.

FILE - This April 3, 2013 file photo shows bitcoin tokens in Sandy, Utah.  The Tokyo bitcoin exchange Mt. Gox that filed for bankruptcy protection blamed theft through hacking for its losses Monday, March 3, 2014, and said it was looking into a criminal complaint. (AP Photo/Rick Bowmer, File)
Neprehliadnite

Cena bitcoinu padla pod 50-tisíc dolárov, kryptomena stratila vyše 10 percent

Viacerí poslanci predlžovanie núdzového stavu nepodporia

Poslanci strany Hlas-SD nepodporia predlžovanie núdzového stavu v pléne Národnej rady (NR) SR. Expremiér a líder strany Peter Pellegrini argumentuje slabým zdôvodnením vlády a tým, že ani zákaz vychádzania neprináša očakávaný efekt vzhľadom na situáciu s pandémiou nového koronavírusu. Vláda by sa podľa neho mala zamerať na prevenciu a liečbu pacientov s ochorením Covid-19 ešte skôr, ako sa dostanú do nemocnice. Myslí si, že na boj s koronakrízou, zníženie počtu nakazených a hospitalizovaných by postačoval aj nižší stupeň, teda vyhlásenie mimoriadnej situácie.

Mimoparlamentná SNS vyzvala poslancov Národnej rady SR, aby nepodporili predlžovanie núdzového stavu a vládu SR vyzýva na podanie demisie. Za problém konania kabinetu Igora Matoviča označili stratu dôvery a neschopnosť riešiť problémy súvisiace s ochorením Covid-19.

Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) bude hlasovanie o núdzovom stave tesné. Potvrdil tiež, že lídri koalície hovorili o možnosti demisie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Ak by sa nepodarilo odsúhlasiť núdzový stav v pléne, budú podľa neho hľadať ďalšie riešenie.

Andrej Danko
Neprehliadnite

SNS vyzýva poslancov NRSR, aby odmietli núdzový stav, vládu zas na podanie demisie

O priemyselný park v Rimavskej Sobote má záujem päť firiem

Poslanci mesta Rimavská Sobota na utorkovom mestskom zastupiteľstve (MsZ) schválili predaj poľnohospodárskej pôdy. Na rokovaní sa zúčastnil aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ktorý pripomenul, že nezamestnanosť v okrese Rimavská Sobota prevyšuje 20 percent.

O pripravovaný priemyselný park doposiaľ prejavilo záujem päť firiem. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) verí, že prvý veľký investor bude zazmluvnený ešte počas tohto volebného obdobia.

„Plánujeme vznik 500 priamych pracovných miest, samozrejme, na to je naviazaných veľa nepriamych pracovných pozícií. Maximálne náklady odhadujeme na 9,8 milióna eur bez DPH," uviedol konateľ spoločnosti MH Invest Boris Kačáni. Dokončenie výstavby je naplánované na koniec roka 2023. Pozemok priemyselného parku štát od mesta Rimavská Sobota odkúpi za viac ako 290- tisíc eur.

Boris Kačáni
Neprehliadnite

Poslanci mesta Rimavská Sobota schválili predaj pozemku, na ktorom vznikne priemyselný park