Budovu Národnej rady zablokovali protivládni demonštranti

Stovky ľudí protestovali pred vstupom do Národnej rady (NR) SR v Bratislave, v ktorej poslanci rozhodovali o prijatí zákonov, ktoré zvýhodnia vakcinovaných občanov. Skandovali heslá ako „gestapo“, „Slovensko si nedáme“, „vlastizrada“ či „vydajte nám parlament“. Žiadali, aby v parlamente nebola prijatá novela zákona, v rámci ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz.

Dramatická situácia trvala niekoľko hodín, polícia použila aj slzný plyn. Dav spočiatku blokoval vstup do Národnej rady SR a znemožnil prístup do budovy. Neskôr popoludní nasadení príslušníci polície vytlačili demonštrantov ďalej od budovy. Pred dav sa postupne postavili niektorí opoziční poslanci, najmä z ĽSNS a Smeru-SD. Protestujúcim vyjadrili podporu.

„Rozumiem, že ľudia sú už z pandémie unavení a nikomu z nás nie sú opatrenia príjemné. Avšak robíme ich preto, aby sme chránili životy všetkých občanov Slovenska. Aj tých protestujúcich,“ konštatoval predseda vlády Eduard Heger.

Protest proti vládnym opatreniam pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave 23. júla 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Slovenský „útok na Kapitol“: budovu Národnej rady zablokovali protivládni demonštranti

Opozícia odmieta novelu ku covid preukazom

Opozícia odmieta novelu týkajúcu sa využívania digitálnych očkovacích covid preukazov. V pléne Národnej rady (NR) SR viacerí zástupcovia opozície kritizovali uprednostňovanie zaočkovaných a protipandemické opatrenia. Ľuboš Blaha (Smer-SD) označil prijatie novely v skrátenom legislatívnom konaní za nonsens. Ondrej Dostál (SaS) hovoril o splnení podmienok na takéto rokovanie, poukázal na vážnosť situácie s pandémiou.

K opozícii sa pridalo aj hnutie Sme rodina, ktoré nepodporí v pléne novelu zákona. Informoval o tom predseda hnutia Boris Kollár. Odmieta delenie ľudí do dvoch kategórií, na očkovaných a neočkovaných. Podčiarkol, že sám je zaočkovaný a vyzýva na to aj ľudí. Upozornil na eskaláciu napätia a nedoriešené problémy s pendlermi. Takzvaný očkovací zákon nepodporuje hnutie podľa jeho slov aj preto, že doteraz dostali len prísľuby od rezortu zdravotníctva o tom, že niekoľko PCR testov by sa mohlo preplácať a že antigénové testy by mohli byť len za manipulačný poplatok.

Na snímke poslanci NRSR za SMER-SD zľava Ľuboš Blaha a Ladislav Kamenický počas 32. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 17. júna 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Opozícia odmieta novelu ku covid preukazom, podporiť ju nechce ani Hajšelová zo Sme rodina

Rast súkromného sektora prekonal odhad analytikov

Súkromný sektor eurozóny zrýchlil v júli rast na 21-ročné maximum. Uviedla to v rýchlom odhade spoločnosť IHS Markit. Kompozitný index nákupných manažérov IHS Markit, ktorý zahŕňa výrobný sektor aj sektor služieb, vzrástol v júli na 60,6 bodu z 59,5 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Tempo rastu sa tak výrazne zrýchlilo, keďže rast sektora od jeho poklesu oddeľuje hranica 50 bodov. Júlová hodnota je zároveň najvyššia od júla 2000. Rast súkromného sektora prekonal aj odhad analytikov. Tí počítali so zrýchlením rastu na 60 bodov.

„Eurozóna ťaží z uvoľnenia protipandemických opatrení, pričom najvýraznejšie sa to prejavilo v sektore služieb,“ povedal hlavný ekonóm z IHS Markit Chris Williamson. Navyše, prudký rast dopytu naznačuje, že tempo rastu by sa v najbližšom období spomaľovať nemalo. Index nových objednávok vzrástol z júnovej hodnoty 58,7 bodu na 59,7 bodu, čo je jedna z najvyšších hodnôt za 23 rokov. Aj výrobnému sektoru eurozóny sa darilo, aj keď rast sa mierne spomalil.

KK23 Frankfurt nad Mohanom - Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky 21. septembra 2007 vo Frankfurte nad Mohanom. Jednotná európska mena dosiahla v piatok úroveò 1,41 USD/EUR . FOTO TASR/AP  The Euro sign is seen in front of the European Central Bank in Frankfurt, central Germany, on Friday, Sept. 21, 2007. The euro kept up its unassailable upward march on Friday, breaking through US$1.41, and setting a new high, a record analysts said is likely to be broken again and again. (AP Photo/
Neprehliadnite

Súkromný sektor eurozóny zrýchlil v júli rast na 21-ročné maximum

Krajinám sa s Maďarskom nepodarilo dohodnúť

Maďarsko sa nedokázalo dohodnúť s Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom na distribúcii 220 miliónov eur z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), a preto tieto financie nedostane. Oznámilo to nórske ministerstvo zahraničných vecí. „Podotýkam, že sme po dlhom a komplexnom procese nedospeli k dohode,“ povedala nórska ministerka zahraničných vecí Ine Marie Eriksenová Söreidová.

Darcovské krajiny podmienili poskytnutie financií tým, že ich prerozdelenie bude mať v každej prijímajúcej krajine na starosti nezávislý administrátor. „Maďarsko (s touto podmienkou súhlasilo), ale odmietlo sa zaviazať, že do funkcie vymenuje najkvalifikovanejšieho kandidáta,“ dodal vo vyhlásení nórsky rezort diplomacie. Pre občiansku spoločnosť v Maďarsku bolo pôvodne vyčlenených približne 10 miliónov eur.

Orbán
Neprehliadnite

Maďarsko prišlo o 220 miliónov eur z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru

J. Milučkého po dni prepustili z cely

Predsedu správneho kolégia Najvyššieho súdu (NS) SR a sudcu Jozefa Milučkého prepustili z cely policajného zadržania po výsluchu v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA).

„Vyšetrovateľ NAKA dnes prepustil podozrivú osobu zo zadržania. Vo vyšetrovaní však bude naďalej pokračovať. K jednotlivým procesným úkonom ani procesnému postupu sa v tejto fáze konania bližšie vyjadrovať nebudeme, nakoľko by tým mohlo dôjsť k sťaženiu, respektíve zmareniu vyšetrovania,“ zareagoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

NAKA zadržala J. Milučkého 22.7. v skorých ranných hodinách. Je predsedom jedného zo štyroch kolégií NS SR. Podľa medializovaných správ ho vyšetrujú pre podozrenie z korupcie. NAKA mala u neho vykonať aj domovú prehliadku.

Súd- ilustračná snímka
Neprehliadnite

Sudcu Milučkého prepustili. Zo zadržania som bol nemilo prekvapený, povedal