Taliban sa približuje ku Kábulu

Militantné hnutie Taliban v uplynulých týždňoch ovládlo väčšinu severného, západného a južného Afganistanu. Západom podporovaná vláda tak okrem hlavného mesta Kábul kontroluje len niekoľko okolitých provincií v centrálnej časti a na východe krajiny, ako aj mesto Mazáre Šaríf na severe.

Hnutie Taliban nahnovšie ovládlo provinciu Lógar ležiacu bezprostredne južne od hlavného mesta Kábul. Informovali o tom v sobotu miestni predstavitelia, podľa ktorých sú bojovníci hnutia pred bránami metropoly. V minulých dňoch dobyl Taliban aj Kandahár (na obrázku) a Herát, druhé a tretie najväčšie mesto krajiny.

Pod vplyvom udalostí urýchľujú európske a západné krajiny sťahovanie svojich diplomatov z Afganistanu a riešia aj osud ich civilných spolupracovníkov z radov miestneho obyvateľstva.

Kábul
Neprehliadnite

Afgánska kríza pokračuje, európske krajiny sťahujú svojich občanov a diplomatov

Nežiaduce účinky vakcín

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv  do stredy tohto týždňa evidoval 8 075 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z toho je 10 percent závažných.

Do štvrtka evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca).

Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

očkovanie covid
Neprehliadnite

Štátny úrad pre kontrolu liečív eviduje vyše osemtisíc hlásení po vakcinácii

Haiti hlási po zemetrasení početné obete

Zemetrasenie s magnitúdou 7,2, ktoré v sobotu zasiahlo západné pobrežie Haiti, si vyžiadalo početné obete na životoch. Šéf miestnej civilnej ochrany Jerry Chandler vyhlásil, že obete ešte stále počítajú. „Stále zbierame informácie“, dodal s tým, že na miesto smeruje haitský premiér Ariel Henry a krajina spustila činnosť núdzového operačného strediska.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 12 kilometrov severovýchodne od Saint-Louis du Sud v hĺbke desiatich kilometrov. Otrasy cítili i obyvatelia hlavného mesta Port-au-Prince vzdialeného zhruba 160 kilometrov, ktorí v strachu pred zrútením budov vybehli von zo svojich domovov. Zemetrasenie si všimli i obyvatelia Dominikánskej republiky či Jamajky.

Predchádzajúce zemetrasenie v roku 2010 si vyžiadalo podľa odhadov smrť najmenej 200 000 ľudí a 300 000 ďalších utrpelo zranenia.

Haiti je karibský ostrov, ktoré pred takmer desiatimi rokmi zničilo zemetrasenie.
Neprehliadnite

Haiti hlási po zemetrasení s magnitúdou 7,2 početné obete

Fabriku Tesly rýchlo budujú

Výkonný riaditeľ americkej automobilky Tesla Elon Musk vyjadril nádej, že jeho nemecká fabrika Gigafactory neďaleko Berlína bude môcť začať vyrábať autá už v októbri. Projektu musí dať definitívne povolenie Úrad pre ochranu životného prostredia spolkovej krajiny Brandenbursko, nie je však vylúčený odklad.

Tesla musela odložiť očakávané spustenie výroby , ktoré plánovala už koncom minulého roka. Za príčinu označila byrokratické prekážky v Nemecku.

Projekt navyše čelil odporu verejnosti pre obavy o životné prostredie. Verejnosť poukazovala najmä na to, že areál továrne sa čiastočne prekrýva s ochranným pásmom pre zdroj pitnej vody a naviac hraničí s chránenou prírodnou oblasťou.

Elon Musk
Neprehliadnite

Nemecká fabrika Tesly by mohla začať vyrábať autá už v októbri, myslí si Elon Musk

Nová nemocnica v Bratislave hľadá sestry

Nemocnicu Bory majú otvoriť o rok a pol, riešia v nej personálne otázky. Aktuálne výber vedúcich sestier. Nemocnica zavedie systém plávajúcich lôžok. Sieť nemocníc si od toho sľubuje, že sestry budú univerzálnejšie.

Všeobecná sestra na lôžkových ošetrovacích jednotkách bude mať počas služby na starosti určenú skupinu pacientov a po celý deň sa bude venovať iba im. V závislosti od typu jednotky budú pracovať v osem- alebo 12-hodinových zmenách.  Sieť nemocníc si od tohto systému sľubuje zvýšenú bezpečnosť a viac času na pacientov.

Nemocnica bude mať celkovo vyše 400 lôžok, časť z nich, konkrétne 281 lôžok, bude umiestnená na jednodňovej chirurgii, urgentnom príjme, oddelení anestézie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti i ďalších pracoviskách.

V novej Nemocnici Bory v Bratislave bude príjemné a upokojujúce prostredie, ktoré bude pacientom pripomínať hotelový štandard.
Neprehliadnite

Nemocnicu Bory majú otvoriť o rok a pol, riešia HR. Aktuálne výber vedúcich sestier