Z Afganistanu 250 ľudí

Rezort ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí eviduje v Afganistane 250 ľudí prepojených na Slovensko. Na utorkovom brífingu informoval minister Ivan Korčok (nominant SaS), že ide o príbuzných slovenských občanov s afganským pôvodom, ako aj ľudí pôsobiacich v rôznych inštitúciách spolupracujúcich so SR.

Odísť majú do 31. augusta. Každá žiadosť bude podľa rezortu individuálne posúdená, každá osoba sa preverí aj z hľadiska bezpečnosti.

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) Slovensko nie je destináciou, kde by chceli ľudia skončiť. „Musíme konať promptne, čakáme, či je potrebné, aby sme my vyslali lietadlo do Kábulu alebo do okolitých krajín na to, aby sme týchto ľudí vedeli evakuovať,“ doplnil.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok čaká na príchod odchádzajúceho bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Leščeňu 24. augusta 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Slovensku sa hlási asi 250 ľudí, ktorí by chceli odísť z Afganistanu, povedal Korčok

Tretia dávka vakcíny

Virológ Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied tvrdí, že podávanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu Covid-19 by malo byť schválené čo najskôr, nemal by ju však automaticky dostať každý. Za správne považuje to, aby sa tretia dávka vakcíny podávala na základe rozhodnutia lekára imunitne oslabeným alebo z iných dôvodov vysoko rizikovým jedincom.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že stále vyhodnocuje prípadné podávanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej situáciu „veľmi pozorne“ sledujú a vyhodnocujú. Klempa pre TASR potvrdil, že nie je členom poradnej skupiny na MZ SR pre očkovanie.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v obchodnom centre Eperia na Ulici Arm. Gen. Svobodu na sídlisku Sekčov v Prešove jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson. Prešovský samosprávny kraj toto očkovanie v obchodnom centre realizoval bez termínu na počkanie pre všetkých záujemcov vo veku 16 rokov a viac. V Prešove 18. júla 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Podávanie tretej dávky vakcíny by malo byť schválené čo najskôr, tvrdí virológ Klempa

Mičovský proti Vlčanovi

Exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský sa obáva o stratu protikorupčného charakteru OĽaNO. V tejto súvislosti kritizuje niektoré manažérske rozhodnutia svojho nástupcu vo funkcii Samuela Vlčana, najmä personálne. Kroky nového ministra podľa neho zneucťujú protikorupčný étos hnutia. Svoje obavy vyjadril na sociálnej sieti v otvorenom liste pre predsedu strany Igora Matoviča.

Hnutie v reakcii uisťuje o nezmenenom smerovaní. Podnetmi Mičovského sa podľa Petra Dojčana, člena mediálneho tímu OĽANO, bude poslanecký klub zaoberať na svojom najbližšom zasadnutí.

Ján Mičovský, Michal Tomčík, Matej Vigoda
Neprehliadnite

Mičovský sa u Matoviča dovoláva zásahu proti Vlčanovi, ktorý vraj zneucťuje protikorupčný étos

400-tisíc imigrantov pre Nemecko

Detlef Scheele, šéf Spolkového úradu práce (BA) pre noviny Süddeutsche Zeitung vyhlásil, že Nemecku dochádzajú zamestnanci. Štát pre riešenie  nedostatku pracovnej sily potrebuje ročne až 400-tisíc kvalifikovaných imigrantov. Dodal, že v tomto prípade nejde o azyl, ale o cielenú imigráciu na vyplnenie medzier na trhu práce.

V Nemecku chýbajú pracovníci od zdravotnej a sociálnej starostlivosti cez logistiku až po akademikov. Šéf úradu práce tvrdí, že sa v tomto roku znížil počet pracovníkov v produktívnom veku takmer o 150-tisíc. Scheele označil nedostatok pracovnej sily za kľúčový problém, ktorý bude musieť po septembrových parlamentných voľbách riešiť budúca vláda.

Germany Train Strike
Neprehliadnite

Nemecko potrebuje 400-tisíc imigrantov ročne, tvrdí šéf úradu práce

Nárast záujmu o životné poistenie

Zvýšený záujem o životné poistenie je spojený s britskou mutáciou covidu-19. Niektoré poisťovne zaznamenali ročný nárast až takmer o 40 percent. Najsilnejšie v prvom kvartáli tohto roka sa nárast pohyboval na úrovni 50 percent.

Podľa hovorkyne poisťovne ČSOB Anny Jamborovej môže byť dôvodom nielen pandémia, ale aj väčšia dostupnosť produktov prostredníctvom online ponuky. „V závere minulého roka sme priniesli klientom kompletne online rizikové životné poistenie, a to sa, samozrejme, podpísalo pod medziročný nárast záujmu vo všeobecnosti. Ako hlavný dôvod vidíme vysoký komfort pri online uzatváraní a jednoduchosť,“ povedala.


pôvodný súbor:ČSOB poisťovňa012.JPG
Neprehliadnite

Záujem o životné poistenie súvisí s lepšou dostupnosťou či s obavami