V Las Vegas dnes začína najväčší svetový veľtrh spotrebnej elektroniky CES. Tento rok sa sústredí na telemedicínu a zdravotnícku elektroniku, ktoré sa do popredia záujmu dostali za pandémie Covid-19. Práve kvôli nej sa veľtrh tento rok koná len on-line. Informuje o tom agentúra AFP.

Dopyt po lekárskych konzultáciách po internete a po elektronických medicínskych prístrojoch by sa podľa štúdie spoločnosti Frost & Sullivan mal v Spojených štátoch zvýšiť o 64 percent. CES preto predstavuje sériu zariadení, ktoré uľahčujú konzultácie po telefóne alebo na internete a nové biomedicínske prístroje, vďaka ktorým sa ľudia môžu vyhnúť preplneným čakárňam.

„Zistili sme, že tráviť čas v čakárňach s inými chorými pacientmi môže byť problematické, ľudia preto hľadajú iné spôsoby prístupu k liečbe," poznamenal doktor Samir Qamar. Vytvoril preto MedWand, čo je zariadenie, s ktorého pomocou si pacient sám zmeria tlak a teplotu a údaje sa potom samy odošlú. Používať by sa malo začať koncom roka.

Web Summit Technology Conference in Lisbon
Neprehliadnite

Od tancujúceho robota k terminátorovi. Stratový Boston Dynamics sa opäť predáva

Nedostatky v technológiách sa chystá vyplniť rad firiem. Vyvíjajú nástroje ako stetoskopy pre počúvanie srdcového tepu, otoskopy pre vyšetrenie uší, tlakomery a oxymetre, teda prístroje na meranie saturácie kyslíka, na domáce použitie. Podľa Qamara, ktorý bude mať na veľtrhu prednášku, ich ale pred ich schválením ešte potrebné zabezpečiť, že merajú dostatočne presne.

CES tiež predstaví nástroje určené na sledovanie zdravia starších ľudí, ktorí sú doma. K videniu budú aj nositeľné zariadenia, ako je náramok slúžiaci na zistenie prvých príznakov začínajúcej choroby. Veľtrh potrvá do 14 januára.