V Nemecku sa v tomto roku zožne asi 43 miliónov ton obilia, čo je síce viac ako vlani, ale výrazne menej ako priemer rokov 2014 až 2021. Dnes to na tlačovej konferencii vyhlásil šéf Zväzu nemeckých poľnohospodárov (DBV) Joachim Rukwied, ktorý za veľkú neistotu kvôli dlhodobému suchu označil zber kukurice.

Regióny poznačilo dlhotrvajúce sucho

Sucho ohrozuje aj chovateľov hospodárskych zvierat, ktorí sa už nemôžu spoliehať na pastvu. Rukwied kritizoval návrh Európskej únie plošne znížiť užívanie prípravkov na ochranu rastlín, čo by podľa neho mohlo ohroziť potravinovú bezpečnosť v Európe.

„Tohtoročná úroda obilia je o niečo lepšia ako tá vlaňajšia, ale najmä kvalita pšenice je za očakávaniami," povedal Rukwied. DBV predbežne odhaduje žatvu obilia na 43 miliónov ton, vlani to bolo o tonu menej. Bez započítania extrémne suchého roka 2018 bola ale v rokoch 2014 až 2021 priemerná úroda obilia 45,6 milióna ton.

„Najdôležitejšou rastlinou v Nemecku je pšenica, ktorej sme zožali takmer 22 miliónov ton. To je tiež o niečo viac ako vlani, ale v relácii rokov 2014 až 2021 sme o osem percent pod priemerom, "povedal Rukwied.

Tohtoročnú úrodu poznačili výrazné regionálne rozdiely. „Dlhotrvajúce sucho v mnohých regiónoch jasne ukazuje, že poľnohospodári pociťujú dopady klimatických zmien naozaj priamo."

S veľkými obavami sledujú návrh EÚ

Podľa Rukwieda nemožno vzhľadom na súčasné výnosy obmedzovať produkciu potravín vyčleňovaním pôdy z poľnohospodárskeho fondu, rovnako nie je možné vydávať plošné zákazy používania prípravkov na ochranu rastlín.

„S veľkými obavami sledujeme návrh EÚ o ochrane prírody, ktorý predpokladá rozsiahle obmedzenie prípravkov na ochranu rastlín," povedal.

„To, čo teraz EÚ navrhuje, by vyvolalo potravinovú krízu v Európe. Poľnohospodári v Európe vrátane Nemecka by nedokázali zásobovať obyvateľov domácimi potravinami, "uviedol.

Návrh je preto podľa šéfa DBV potrebné upraviť tak, aby poľnohospodárska produkcia a rodinné farmy mali budúcnosť. Doplnil, že samotní poľnohospodári chcú používanie prípravkov na ochranu rastlín obmedzovať a že za správny krok považujú tiež úniu stratégiu na posilnenie biodiverzity a udržateľnosti poľnohospodárstva.

Trpia jesenné plodiny

Rukwied povedal, že na tohtoročnú úrodu má výrazný dopad sucho, pretože od marca v niektorých oblastiach značne ubúdalo zrážok, čo sa odrazilo na kvalite.

Masívne podľa neho trpia jesenné plodiny ako kukurica, cukrová repa a zemiaky, pri ktorých je nevyhnutné očakávať straty na výnosoch. V niektorých regiónoch je pôda natoľko suchá, že to skomplikuje nadchádzajúce siatie repky a ďalších medziplodín.

„Sucho postihuje aj chovateľov hospodárskych zvierat, ktorí už musia siahať do zimných zásob, aby zabezpečili krmivo," povedal Rukwied. Suché lúky totiž znemožňujú zvieratám pastvu.

Ďalšie dôležité správy

PK 12 Odesa - Nákladná loď Navi-Star prevážejúca náklad kukurice vyráža z prístavu v Odese 5. augusta 2022. Povolenie na vyplávanie z ukrajinských prístavov dostali na piatok tri lode naložené dovedna vyše 58.000 tonami kukurice. FOTO TASR/AP

The ship Navi-Star carrying a load of corn starts its way from the port in Odesa, Ukraine, Friday, Aug. 5, 2022. Ukraine is a major global grain supplier but the war had blocked most exports, so the July 22 deal aimed to ease food security around the globe
Neprehliadnite

Ukrajinské obilie najčastejšie smerovalo do Turecka a Iránu