Veľká burzová jazda Patrika Tkáča a Daniela Křetínského počas koronakrízy sa vyplatila. ,,Hodnota portfólia menšinových podielov vo verejne obchodovaných spoločnostiach, vrátane podielov v Royal Mail, ProSiebenSat.1, Foot Locker, Casino, Sainsbury 's alebo Maisons du Monde, vzrástla ku koncu roku 2020 o 587 miliónov eur," uviedla Křetínského skupina EP Group na svojom twitterovom účte.

Tkáč a Křetínský nakupovali vlani najmä na jar v čase, keď sa svetové burzy výrazne prepadli pre koronavírusovú pandémiu. Teraz dosiahli ročné zhodnotenie vo výške 115 percent. Vzhľadom na to, že investovali požičané peniaze, je zhodnotenie vlastných prostriedkov ešte vyššie, a to o 231 percent. Z prepadov sa totiž trhy rýchlo oklepali, keď v súčasnosti už je viacero búrz na historických rekordoch, vrátane amerických kapitálových trhov, hoci svet zažíva najväčšiu recesiu od druhej svetovej vojny.

Daniel Křetínský
Neprehliadnite

Univerzálny biznismen z českej kotliny. Aktivity miliardára Křetínského nepoznajú hranice

Dôvodom dramatického rastu cien nielen akcií, ale aj dlhopisov je predovšetkým pumpovanie biliónov dolárov do ekonomík zo strany najväčších centrálnych bánk sveta. Tie navyše znížili sadzby opäť na minimá. Na rozdiel od finančnej krízy 2008 zachraňujú ekonomiky takisto vlády, ktoré prišli so záchrannými balíčkami. Lacné peniaze potom ženú burzy k novým a novým rekordom.

Investíciou, ktorá dvojici zatiaľ nezarába, je nemecký obchodný reťazec Metro. Do neho nákupom prvých 10 percent akcií Tkáč s Křetínským vstúpili v roku 2018 pri cene 16 eur za akciu. Neskôr dokupovali, naposledy za 8,49 za akciu. Teraz kontrolujú vyše 40 percent reťazca a sú jeho najsilnejším akcionármi. Aktuálna cena na burze sa pohybuje okolo 10 eur za akciu. Tkáč s Křetínským investíciu do skupiny Metro na rozdiel od ostatných na burze nakúpených podielov vnímajú ako strategickú a ich cieľom je reťazec úplne ovládnuť.

Foot Locker
Neprehliadnite

Miliardári Tkáč a Křetínský sa stali najväčšími akcionármi v predajcovi obuvi Foot Locker

Pre investície do firiem používa Tkáč s Křetínským dve firmy, VESA Equity Investment a EP Global Commerce. Kým VESA je na investície, EPGC investuje do strategických podielov. Obe firmy majú jednotné vedenie a tím manažérov. Rovnaká je aj akcionárska štruktúra: Daniel Křetínský 53 percent, Patrik Tkáč 47 percent.