Neziskovkám v prieskume začiatkom januára odpovedalo len 134 zväčša riadiacich pracovníkov firiem zo 4143 oslovených, čo môže vo výsledkoch viesť k vyššiemu zastúpeniu nespokojných firiem. Nič to však nemení na tom, že situácia na slovenskom trhu práce je aj kvôli všeobecnému nedostatku vhodných uchádzačov o zamestnanie vážna. 

Rekordne vysoký počet neobsadených pracovných miest a najnižšia miera nezamestnanosti od vzniku samostatného Slovenska ešte viac odhaľujú problém nesúladu medzi požadovanými kvalifikáciami v ekonomike a vzdelávacím systémom.

Podľa dát OECD je problémovým najmä nesúlad medzi študovaným odborom a neskorším zamestnaním. Ten spôsobuje okrem iného aj to, že mnoho vysokoškolákov u nás pracuje na pozíciách, ktoré také vysoké vzdelanie ani nevyhnutne nevyžadujú. 

Odborné vedomosti firmám nestačia

V prieskume PAS, INEKO a MESA 10 takmer 27 percent podnikateľov potvrdilo, že prijíma absolventov vysokoškolského štúdia aj na pozície, kde by stačila len maturita. Viac než pätina (21,5 percenta) zasa prijíma absolventov druhého stupňa vysokých škôl na pozície, kde by stačil aj prvý.

Zverejňovanie čísel o úspešnosti absolventov jednotlivých škôr by pritom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa