Približne 15-tisíc domácností zostalo v sobotu (2. 10.) v nemeckej metropole Berlín bez dodávok elektrickej energie. Výpadok spôsobil požiar, ktorý mohol byť podľa polície založený úmyselne, informovala agentúra DPA.

Plamene v sobotu ráno úplne pohltili most pre peších, popod ktorý viedli káble elektrického vedenia. Polícia preveruje, či bol požiar založený úmyselne s prípadným politickým motívom, alebo či išlo o trestný čin z nedbalosti.

V prípade, že sa potvrdí prvá z hypotéz, prípad prevezme oddelenie Krajinského kriminálneho úradu (LKA), ktoré vyšetruje extrémistickú trestnú činnosť.

Hovorca nemeckých policajných odborov Benjamin Jendro v súvislosti s požiarom v Berlíne napísal na Twitteri: „Toto nie je vyjadrenie politického názoru. Tí, ktorí podnikajú podpaľačské útoky na dôležité súčasti našej infraštruktúry... útočia na naše demokratické spolunažívanie“. Útoky extrémistov, ktorých cieľom je destabilizovať spoločnosť, podľa neho nemožno podceňovať.

Agentúra DPA pripomína, že v Berlíne došlo už k viacerým útokom na infraštruktúru verejných služieb, za ktorými často stáli ľavicoví extrémisti. Vlani v októbri ktosi podpálil vedenie neďaleko stanice berlínskeho S-Bahnu Frankfurter Allee, čo narušilo prevádzku prímestských vlakov.

Desiatky aktivistov demonštrovali na viacerých miestach v Berlíne.
Neprehliadnite

Aktivisti demonštrovali na viacerých miestach v Berlíne proti poľnohospodárskym korporáciám